DZIŚ JEST:   25   LUTY   2020 r.

Św. Cezarego z Nazjanzu
Św. Modesta z Trewiru
 
 
 
 

Były więzień KL Auschwitz przekaże petycję wiceszefowej KE. Chodzi o kłamstwa o „polskich obozach”

Były więzień KL Auschwitz przekaże petycję wiceszefowej KE. Chodzi o kłamstwa o „polskich obozach”
Michel Zacharz AKA Grippenn[1] [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5)]

Były więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz Stanisław Zalewski, po przemowie podczas poniedziałkowych uroczystości rocznicowych w Oświęcimiu, zamierza przekazać wiceprzewodniczącej PE Verze Jourovej petycję, w której domaga się od niej interwencji ws. niewykonywania na terenie Niemiec wyroku polskiego Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Sąd ten nakazał niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie przeprosin za użycie sformułowania „polskie obozy zagłady” w odniesieniu do niemieckich obozów zagłady w Auschwitz i Majdanku.

 

Autorami petycji do Very Jourovej są Stowarzyszenie Patria Nostra oraz Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, którego prezesem jest 93-letni Stanisław Zalewski „Zwracamy się z prośbą o poparcie i pomoc w sprawie podjęcia działań w celu zapewnienia wykonania na terenie Niemiec wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 22 grudnia 2016 r.” – czytamy w petycji Patria Nostra.

 

W wyroku tym krakowski sąd apelacyjny nakazał niemieckiej telewizji publicznej ZDF opublikowanie na jej głównej stronie internetowej przeprosin zmarłego w październiku 2019 roku byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery, za użycie w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych w Auschwitz i Majdanku sformułowania „polskie obozy zagłady”. Wprawdzie ZDF opublikowało przeprosiny, ale wbrew wyrokowi polskiego sądu nie zamieszczono go na głównej stronie serwisu internetowego ZDF i dostęp do tych przeprosin był niezwykle utrudniony. Dlatego też polski sąd ich nie uznał.

 

W petycji skierowanej przez Patria Nostra do wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Věry Jourovej jest odwołanie do jej słów. „Ponieważ w jednym z wywiadów deklarowała Pani, że Sprawdzimy stan praworządności we wszystkich krajach członkowskich ufamy, że można liczyć na Pani zapał także w sprawie wykonania wyroku w sprawie Pana Tendery. Wzajemne uznawanie wykonalności wyroków jest wszak jedną z fundamentalnych wartości na których zbudowany jest porządek prawny Unii Europejskiej” – czytamy w petycji, która została wcześniej zamieszczona na kilku platformach internetowych, m.in. stronie petycji do Parlamentu Europejskiego, gdzie cieszy się dużym poparciem.

 

Stanisław Zalewski, który zamierza w poniedziałek przekazać petycję Jourovej, domaga się też sprawiedliwości przed polskim sądem za użycie przez niemieckie media fałszującego prawdę sformułowania o rzekomych „polskich obozach koncentracyjnych”.

 

Na początku stycznia 2018 roku złożono w warszawskim Sądzie Okręgowym pozwy przeciwko wydawcy gazety i rozgłośni radiowej z Bawarii. W ich internetowych publikacjach nazwano „polskimi obozami” niemieckie obozy zagłady w Sobiborze, Treblince i Bełżcu. Stroną w sporze jest Polski Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych reprezentowany w sądzie przez prezesa tej organizacji – Stanisława Zalewskiego. Wspierają go w procesie prawnicy Stowarzyszenia Patria Nostra.

 

Za naruszenie dóbr osobistych strona polska domaga się zaprzestania używania sformułowania „polskie obozy”, przeprosin i 50 tys. złotych zadośćuczynienia na rzecz Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych.

 

Stanisław Zalewski, kiedy miał zaledwie 18 lat, został za działalność podziemną aresztowany w Warszawie przez Gestapo. Trafił na Pawiak, potem do Auschwitz i wreszcie do znajdującego się na terenie dzisiejszej Austrii obozu Mauthausen-Gusen. O niemieckich obozach mówi, że „było to piekło, które z człowieka nie wyjdzie”. – Przez lata krojąc chleb, skrzętnie zbierałem okruszki, odkładając je na kromkę. Robiłem to nieświadomie – pajdka chleba w Auschwitz to była cena ludzkiego życia – mówi Stanisław Zalewski.

 

 

Źródło: patrianostra.org.pl

Adam Białous  

 

  


DATA: 2020-01-27 15:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

może o to że był więzniem obozu
28 dni temu / do jana -gnojka
 
Nic takiego p. Stanisław po przemówieniu nie zrobił. O co chodzi?. O dezinformację?
28 dni temu / Jan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.