DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Były szef Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju kard. Martino poparł dubia

Były szef Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju kard. Martino poparł dubia

Były szef Papieskiej Rady Sprawiedliwości i Pokoju, protodiakon Kolegium Kardynalskiego, włoski kardynał Renato Raffaele Martino poparł list czterech hierarchów wysłany do Franciszka z prośbą o wyjaśnienie, czy nauka zawarta w „Amoris laetitia” jest zgodna z Magisterium Kościoła.


W rozmowie z „La Fede Quotidiana” duchowny stwierdził, że nie widzi nic złego w dubia i że jest „uzasadnione” kierowanie tego typu pytań do papieża. - Nie widzę nic złego w dubia. Jest uzasadnione,  z punktu widzenia doktryny, zwracanie się do papieża z prośbą o wyrażenie opinii, spodziewając się, że on po prostu odpowie na nie - tłumaczył.

 

Kardynał potwierdził też niezmienne nauczanie na temat nierozerwalności małżeństwa, wyjaśniając, że „doktryna nie została zmieniona i nie może ulec zmianie. Sakrament małżeństwa jest nierozerwalny." Dodał, że konkubinat, czy związek cywilny rozwiedzionych katolików nie są tożsame z sakramentalnym małżeństwem. Wyjaśnił, że przyjęcie „podejścia do rozpatrywania każdego przypadku z osobna, o którym mowa w Amoris laetitia,  może prowadzić do wątpliwych interpretacji".


Kardynał Renato Raffaele Martino studiował na kilku uczelniach rzymskich filozofię i teologię, prawo cywilne i kanoniczne. Ma doktorat z prawa kanonicznego. Na Papieskiej Akademii Duchownej w Rzymie zdobył przygotowanie dyplomatyczne. Od 1962 r. pracował w służbie dyplomatycznej Watykanu. Był m.in. attaché nuncjatury w Nikaragui, sekretarzem nuncjatury na Filipinach, audytorem nuncjatury w Libanie, radcą nuncjatury w Brazylii.

 

Był honorowym kapelanem Jego Świątobliwości i delegatem apostolskim w Laosie, Malezji, Singapurze oraz Brunei, a także stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy ONZ w Nowym Jorku.

 

Od 2004-2009 pełnił funkcję prezydenta Papieskiej Rady Iustia et Pax. W  2012 r. w związku z ukończeniem 80. roku życia utracił prawo do czynnego uczestniczenia w przyszłych konklawe. Od 2014 r. sprawuje funkcję protodiakona Kolegium Kardynalskiego.

 

 

 

Źródło: lifesitenews.com., AS.

DATA: 2016-12-20 13:12
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Sławomir Roch: św Stanisław pochodził ze SZCZEPANOWA! koło Tarnowa a nie z żadnego Szymanowa,gwoli sprostowania.
ponad 3 lata temu / trydentina
 
Wloski kard. Renato Raffaele Martino zrobil to co do Niego nalezalo. Bogu niech beda za to dzieki! Zaluje wielce, ze po ten moment zaden z polskich kardynalow nie wypowiedzial sie w tej waznej sprawie tak klarownie i stanowczo. Brakuje bardzo takiego swiadectwa polskiego Kosciola. Wypowiedz biskupow Jana Watroby i Jozefa Wrobla pozostaje wciaz pocieszajacym wyjatkiem. Tymczasem gdzie jest kard. Stanislaw Dziwisz Metropolita Krakowski, co to na stolicy sw. Stanislawa biskupa i meczennika zasiada. W tym kontekscie trzeba przypomniec wszystkim, ktorym moze sie juz zapomnialo, ze sw. Stanislaw z Szymanowa zginal gdyz wyklal publicznie i oficjalnie krola Boleslawa Smialego poniewaz tenze zyl z kobieta w zwiazku cudzolozniczym i mimo upominania przez bp Stanislawa nie chcial tego zmienic. Zatem kard. Dziwisz czyn swoja powinnosc, czemu wydaje sie czekasz na swojego nastepce? Do dziela. Z Panem Bogiem.
ponad 3 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 
Deo gratias!
ponad 3 lata temu / John Galt
 
Nie odpowie ewangelicznie "tak - tak, nie - nie", natomiast odpowie obelgami i atakami, jak to już robi.
ponad 3 lata temu / @[email protected]
 
Papież nie odpowie na dubia, gdyż sam nie rozumie tekstu który podpisał - a który przecież został zredagowany przez "postępowych" kardynałów niemieckich.
ponad 3 lata temu / [email protected]
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.