DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Były spadochroniarz nowym Prymasem Galii. Zdaniem komentatorów papież nominował konserwatystę

Były spadochroniarz nowym Prymasem Galii. Zdaniem komentatorów papież nominował konserwatystę
Bp Olivier de Germay. FOT.:Olivierdegermay, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

Ksiądz biskup Olivier de Germay będzie następcą kardynała Philippe’a Barbarina, który po procesach o ukrywanie pedofilii został ostatecznie uniewinniony, ale nie powrócił już do Lyonu. Od marca urząd metropolity pozostawał nieobsadzony. Tymczasem jest to, po Paryżu, najważniejsza i zarazem najstarsza francuska diecezja, a jej ordynariusz jest honorowym Prymasem Galii.

 

60-letni Olivier de Germay był od 2012 roku ordynariuszem diecezji Ajaccio na Korsyce. Biskup jest osobą dość niezwykłą – to m.in. były spadochroniarz, absolwent wojskowej szkoły oficerskiej Saint-Cyr w Coëtquidan (promocja 1983). Służył w pierwszym pułku huzarów spadochronowych w Tarbes, był na misjach wojskowych w Afryce (w Czadzie i w Republice Środkowoafrykańskiej) oraz w Iraku.

 

Powołanie do kapłaństwa rozpoznał w Dzień Wszystkich Świętych w 1990 roku. Święcenia przyjął w diecezji Tuluzy w 1998 roku. Formację teologiczną rozpoczął w seminarium w Paray-le-Monial. Studiował w seminarium uniwersyteckim Piusa XI i w Instytucie Katolickim w Tuluzie. Później w Rzymie w Papieskim Instytucie Rodziny im. Jana Pawła II (licencjat z teologii moralnej). Papież Franciszek wybrał właśnie Dzień św. Jana Pawła II, czyli 22 października, na ogłoszenie tej nominacji. Francuskie media piszą o jego „ortodoksyjności” w dziedzinie liturgii, katolickiej moralności i teologii. Wskazują też na jego silne świadectwo wiary w życiu osobistym. Obejmuje wyjątkowo trudną diecezję podzieloną po skandalach z udziałem niegodnych kapłanów i – jak piszą media – z „otwartymi ranami”.

 

Olivier Jacques Marie Certain de Germay de Cirfontaine jest trzecim z pięciorga rodzeństwa. Urodził się 18 września w rodzinie wojskowych. Jest synem Christiana de Germaya, generała dywizji, kawalera Legii Honorowej. W komisji episkopatu zajmował się sprawami katechezy i katechumenatu oraz bioetyką. W swoim kapłańskim dorobku ma pracę na „trudnych przedmieściach” Tuluzy. W komunikacie prasowym z 22 października 2020 roku Konferencja Biskupów Francji ogłosiła jego nominację na arcybiskupa Lyonu. Objęcie katedry i uroczysta Msza św. Oliviera de Germay zaplanowana jest na 29 grudnia 2020 roku.

 

Zdaniem wielu komentatorów nominat należy do grona konserwatystów. Niektórzy twierdzą, że najbliżej mu do linii bronionej przez kardynała z Gwinei Roberta Sarah, którego dobrze zna. Tak wskazuje m.in. „Le Monde”. „Famille Chretienne” pisze z kolei, iż „trzeba powiedzieć, że ten wyszkolony spadochroniarz niczego się nie boi” i jest „człowiekiem teologii klasycznej”. Tygodnik przypomina, że bp de Germay był w 2013 jednym z 25 biskupów francuskich, którzy wsparli protesty „Manif pour Tous” przeciw „homo-małżenstwom” i adopcji dzieci przez takie pary. W 2016 roku, razem z sześcioma innymi biskupami, podpisał petycję przeciw znoszeniu tzw. „czasu refleksji” dla kobiet chcących zabić swoje nienarodzone dzieci. Jest też przeciwnikiem pozbawiania dzieci prawa do posiadania ojca i matki, co szykuje ustawa o in vitro dla kobiet samotnych i par lesbijskich.

 

„La Vie” zwraca uwagę, że Lyon jest trudnym terenem, gdzie przeplatają się przedstawiciele „katolewu” z tradycyjnymi katolikami „miejskiej burżuazji”. Gazeta przypomina ekscesy w rodzaju zgłoszenia się tu na „arcybiskupa” feministki-teologa Anne Supy. Dlatego wybór „człowieka czynu” nie jest dziwny, chociaż jego kandydatura nie pojawiała się w medialnych spekulacjach. „La Vie” dodaje, że „Rzym wybrał dla Lyonu walecznego biskupa, który nie boi się iść pod prąd. Olivier de Germay przy paru okazjach wyraźnie zajął publiczne stanowisko w kilku kwestiach społecznych, dzięki czemu zyskał miano konserwatysty”.

 

 

BD

 

 


DATA: 2020-10-23 12:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Informacje są dość wyrywkowe, ale i z tego co napisano można wnosić, że byłby to doskonały kolejny Papież! Zwłaszcza jako lekarstwo po obecnym.
1 miesiąc temu / Daj Boże!
 
Daj Mu Panie Boże zdrowie a Anioł stróż nie odstępuje ani na krok. Niezła czeka ich wycwika tak zorganizowana pedantyczna osoba będzie miała ciężki orzech do zgryzienia przy takim rozluźnieniu francuskiego społeczeństwa ale z pomocą Bożą wszystko jest mozliwe
1 miesiąc temu / ula
 
Trzeba się modlić,...i mieć nadzieję.
1 miesiąc temu / Kasandra
 
Papieski Instytut Rodziny w Rzymie najdłużej trzymał się w miarę ortodoksyjnej teologii. Dopiero w ostatnich latach doszło i tam do rewolucji. Także powyższy opis uważam za wiarygodny.
1 miesiąc temu / Ireneusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.