DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Były SB-ek urażony wspomnieniami aresztanta. Domaga się przeprosin za prawdę o przesłuchaniach

Były SB-ek urażony wspomnieniami aresztanta. Domaga się przeprosin za prawdę o przesłuchaniach
Zdjęcie ilustracyjne. Przesłuchanie w celach dawnego więzienia przy pl. Szczepańskim w Krakowie. Źródło: ipn.gov.pl

Tomasz Bicki, były działacz gorzowskiego Ruchu Młodzieży Niezależnej odpowiada przed sądem za publikację wspomnień z przesłuchania w SB. Jeden z funkcjonariuszy uznał, że ujawnienie jego personaliów w kontekście tychże wspomnień, narusza jego dobre imię.

 

Sprawę rozpatruje Sąd Rejonowy w Strzelcach Krajeńskich. Jak poinformowało „Radio Zachód”, były funkcjonariusz gorzowskiej SB Zdzisław J. oskarżył Tomasza Bickiego, byłego działacza gorzowskiego Ruchu Młodzieży Niezależnej o to, że ten w swoich wspomnieniach podał nieprawdę, a w internetowym wydaniu tychże wspomnień podał pełne imię i nazwisko przesłuchującego go w 1984 roku SB-eka. Zdzisław J. ocenił, że takim działaniem autor wspomnień naraził go na utratę dobrego imienia

 

Tomasz Bicki we wspomnieniach przywołuje wydarzenia z 1984 roku i opisuje w nich jak wyglądało przesłuchanie realizowane przez funkcjonariuszy SB: Z. i J.

 

„Obaj zadawali mi pytania. J. siedział w tym czasie przy oknie, na krześle za biurkiem. Z. przyszedł z białą pałą i kazali mi ściągnąć buty, położyć ręce na biurku, nogami oprzeć się na krześle. Byłem skierowany twarzą do J., a Z. lał mnie coraz mocniej pałą. Początkowo zacząłem krzyczeć, a później wyć. Było to bardzo bolesne. W pewnym momencie w odruchu samoobrony zerwałem się i naskoczyłem na bijącego mnie Z., z rękoma uniesionymi do góry, ale się powstrzymałem. Zdziwiłem się, bo wyglądało na to, że się nawet przestraszył. I wtedy przestał. A J., siedząc naprzeciwko mnie, dawał sygnały, kiedy mnie bić, a kiedy przerywać bicie. I on zadawał mi wtedy kolejne pytania. To przesłuchanie oczywiście zakończyło się dla nich niczym. Ale tak mnie zlali po tych piętach, że kiedy wyprowadzali mnie do samochodu, aby odwieźć do aresztu, ledwo szedłem i to na palcach. Nie mogłem w ogóle stanąć na pięty” – pisał Tomasz Bicki.

 

Zdzisław J. uznał, że umieszczenie jego personaliów w tej historii godziło w jego dobre imię i wytoczył Bickiemu sprawę z oskarżenia prywatnego. Przed sądem – z wyłączeniem jawności - odbyła się już rozprawa pojednawcza. Adwokat Bickiego oświadczył jedynie mediom, że ze strony autora wspomnień nie ma pola do pojednania, a jego klient nie zamierza przepraszać Zdzisława J. za to, że ujawnił prawdę. Proces ma ruszyć 21 grudnia br.

 

Źródło: „Rado Zachód”, rmngorzow.org

MA


DATA: 2016-10-25 15:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

i oczywiście rozprawa z wyłączeniem jawności??
ponad 3 lata temu / maciek
 
Proponuję, żeby esbek na własnej skórze poczuł, co aresztant.
ponad 3 lata temu / panda
 
Żeby utracić dobre imię trzeba je najpierw posiadać...
ponad 3 lata temu / IzajaszGB
 
Były zdążył przed wymianą sędziów. Wyborcza też wygrywała niemal wszystko.
ponad 3 lata temu / stan
 
W normalnym kraju esbek usłyszałby od sądu tylko krótkie "morda w kubeł". Esbecy polskiej narodowości nie mają W OGÓLE żadnych praw honorowych ani prawa do dobrego imienia w związku z wykonywaniem esbeckich obowiązków. To ta sama kategoria co folksdojcze.
ponad 3 lata temu / Pokręć
 
A nie można tego UB oskarżyć o znęcanie i do pierdla na 10 lat, mamy państwo prawa czy nie. Dlaczego do tej nie uznano UB, SB za organizacje zbrodnicze???
ponad 3 lata temu / piotr3005
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.