DZIŚ JEST:   22   MARCA   2019 r.

Św. Zachariasza, papieża
Bł. Baldwina z Boucle
 
 
 
 

Były prezydent Kolumbii: bezkarność dla głównych sprawców przemocy to zachęta do zbrodni

Były prezydent Kolumbii: bezkarność dla głównych sprawców przemocy to zachęta do zbrodni
Alvaro Uribe spotkał się w Watykanie z Franciszkiem w grudniu 2016 r. Fot. Reuters/Forum
#PREZYDENT    #FRANCISZEK    #SENATOR    #KARTELE    #NARKOTYKI    #FARC    #PRZESTĘPCZOŚĆ    #KOLUMBIA    #PAPIEŻ    #URIBE

Nigdy nie sprzeciwialiśmy się pokojowi, jednakże zapewnienie całkowitej bezkarności odpowiedzialnym za okrutne zbrodnie, możliwość ich udziału w wyborach i umożliwienie im legalnego korzystania z brudnych pieniędzy są bodźcem do przestępstw – napisał w liście do Franciszka były prezydent Kolumbii Álvaro Uribe.

 

Polityk był przeciwny rozmowom strony rządowej z kierownictwem Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC), które doprowadziły w ub.r. do formalnego zakończenia ponad 30-letniej wojny domowej w tym kraju. W swym liście przedstawił on swe stanowisko w tej sprawie, odbiegające w znacznej mierze od poglądów papieża.


Były prezydent zapewnił Franciszka, iż jego wizyta w Kolumbii – „kraju głęboko pobożnym” – dostarcza jej mieszkańcom wiele radości. Dodał, że papież znajdzie tu ludzi radosnych, „mimo wielkiej wrogości”, a jedynym wyjaśnieniem owej radości jest jej duchowy wymiar.

Na tym tle polityk zwrócił uwagę, że w kraju wielu ludzi obawia się rozkwitu handlu narkotykami i jego zbieżności ze wzrostem spożycia środków odurzających wśród młodzieży oraz z niszczeniem środowiska naturalnego, np. dżungli. „Nigdy nie byliśmy przeciwni pokojowi, jednakże całkowita bezkarność odpowiedzialnych za okrutne zbrodnie, zapewnienie im udziału w wyborach politycznych, zezwolenie na legalne korzystanie z niegodnie zdobytych pieniędzy w ich działalności politycznej itd. stają się bodźcem do przestępczości” – wyjaśnił Uribe.

Za bardzo niesprawiedliwe uznał stawianie na równi działań Sił Zbrojnych Kolumbii, które postępowały „profesjonalnie i z poszanowaniem naszej demokracji”, a każdy przejaw złamania przez nie prawa był karany, i poczynań FARC oraz traktowanie ich zbrodni jako niebyłych, aby uniknęli oni kary więzienia. „Kolumbia miała demokrację zranioną przez handel narkotykami, ale nie dyktaturę, której sprzeciwiali się uzbrojeni cywile” – podkreślił autor listu.

Były prezydent zaznaczył, że obecnie, gdy istnieje potrzeba prowadzenia stanowczej polityki społecznej, aby odrodzić zniszczoną przez wojnę gospodarkę i przyciągnąć do kraju kapitał prywatny, zmalało zaufanie ze strony inwestorów a układ pokojowy z FARC rodzi niepewność.

„Wasza Świątobliwość, wszyscy chcemy pokoju, ale musimy budować go zgodnie z prawem i determinacją do zapobiegania i karania przemocy, która sieje brak nadziei i oddala nas od Słowa Bożego” – napisał były szef państwa. Zapewnił papieża: „trudności nas nie zniechęcają, wierzymy w przyszłość Kolumbii, w twórcze zdolności jej obywateli i w ich entuzjazm, który umocni się wraz z tą wizytą”. Poprosił o błogosławieństwo dla swej rodziny, bliskich i dla siebie.

65-letni obecnie Álvaro Uribe Vélez był prezydentem Kolumbii w latach 2002-2010.

 


Źródło: KAI

RoM

 
DATA: 2017-09-08 22:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a co ma byly prezydent do gadania?????
ponad 1 rok temu / rebel
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.