DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Były prezes TK nazywa protestujące feministki hołotą. „Kto za nimi stoi, kto ich nakręca i promuje?”

Były prezes TK nazywa protestujące feministki hołotą. „Kto za nimi stoi, kto ich nakręca i promuje?”
Fotograf: Łukasz Dejnarowicz, Archiwum: Forum

Jako obywatel patrzę na to z obrzydzeniem, jako katolik ze smutkiem – powiedział w wywiadzie opublikowanym na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński.

 

Andrzej Rzepliński stwierdził, że nie rozumie sposobu, jakie środowiska lewicowe i feministyczne wybrały do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec wyroku TK w sprawie aborcji eugenicznej. Zarówno protesty pod kościołami, jak i pod domem prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego są dla niego „niezrozumiałe”.

 

Przecież do kościoła można przestać chodzić. Nic się nie dzieje tym, którzy nie chodzą, nikt ich tam na siłę nie zaciąga, nikt ich nie piętnuje – stwierdził. Odnosząc się do zachowania pod domem Kaczyńskiego powiedział, że nie zgadza się na „wycie” pod domem polityka. – Mogę się z nim nie zgadzać, potępiać jego politykę, ale gdyby życie pana Jarosława było zagrożone, to stanąłbym w jego obronie, bo taki mam charakter – dodał Rzepliński.

 

Wracając do kwestii protestów pod świątyniami, były prezes TK stwierdził: „A myśli pan, że hołota francuska zachowuje się inaczej? A hołota amerykańska jest inna?”. – Nasuwa się pytanie, kto za nimi stoi, kto ich nakręca i promuje? Przecież dzisiaj przez media społecznościowe można pewne osoby wykreować i rozpropagować. Nie możemy wykluczyć, że ktoś chciałby Polskę – używając języka prof. Zybertowicza – kompletnie rozwibrować – kontynuował były prezes TK.

 

Rzepliński stwierdził również, że „Kościół chowa się do dziury”, ponieważ szanujący siebie i swój Kościół biskup, pomimo tego, że zostałby opluty, powinien wyjść do protestujących ludzi. Jak dodał, taki gest nie pozostałby bez znaczenia. Przyznał jednak, że gdyby doszło do tego, że biskupi byliby wyrzucani z domów, aby ich kamienować, to on sam stanąłby w ich obronie.

 

Na koniec były prezes TK stwierdził, że nie wyobraża sobie Polski bez dzieci z zespołem Downa dodając, że zapewne on sam nie skakałby z radości na wieść, że jego wnuczek lub wnuczka będą mieli zespół Downa, ale nigdy nie doradzałby dokonania aborcji. – Społeczeństwo pozbawione ludzi z zespołem Downa będzie uboższe (…). Następuje stopniowa likwidacja pewnej kategorii ludzi, choćby takich jak ta z zespołem Downa. (…) I zaczniemy fastrygować płód ludzki do naszych potrzeb – ostrzegał.

 

Już po rozmowie prof. Rzepliński stwierdził, że nie nazwał bynajmniej protestujących "hołotą", a wywiad został zmanipulowany. Słowa te padły po fali krytyki, zwłaszcza ze środowisk opozycji i lewicy, która oskarżyła profesora o swoistą zdradę.

 

"Przede wszystkim nie nazwałem hołotą uczestników ostatnich polskich protestów. Użyłem tego określenia wobec plądrujących sklepy czy palących samochody demonstrantów we Francji i USA. Nie odnosiłem tych zachowań do uczestników polskich protestów po 'wyroku' TK" - napisał prof. Rzepliński w oświadczeniu na facebooku.

 

Robert Mazurek, który przeprowadzał wywiad, twierdzi jednak co innego. Jak napisał na Twitterze, słowa o "hołocie" padły i wszystko ma nagrane.

 

 

 

 

 

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

TK


DATA: 2020-10-30 19:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jako ksiądz katolicki ciesze się z nawrócenie każdego grzesznika. Chwała Panu.
24 dni temu / ks. krakowski
 
Miejmy nadzieję, że jest to trwałe nawrócenie.
24 dni temu / Zarzadca
 
Zdziwiłem się ostatnio 2 razy - raz jak posłuchałem Rzeplińskiego, a raz jak posłuchałem Biskupa Polaka.
24 dni temu / Leliwa
 
Czy mnie oczy nie mylą? Ten stary KODziarz? Może tego mu było trzeba. Może rzeczywiście zrozumiał, że te wszystkie środowiska mają nie demokratyczne, ale totalitarne zapędy, a cała ich tolerancja kończy się na własnej d...
25 dni temu / Iw
 
UE i Niemcy za tym stoją. U nas i w ameryce jest to ingerencja poprzez ulicę w wybory tegoroczne ażeby hegemonem stały się Niemcy także ze swoim synodalnym antykosciolem. Polska jest częścią UE eurokolchozu która często zapowiada walkę z prawicowym ekstremizmem ale nie ma mowy o walce z innymi więc każde państwo teoretycznie nie ma wiele do powiedzenia u siebie.
25 dni temu / pne
 
@ racjonalista: A tobie nie pomyliły się fora dyskusyjne, lewaku?
25 dni temu / Anna
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.