DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Były niemiecki minister broni polskiego rządu i wzywa Kościół do pośrednictwa

Były niemiecki minister broni polskiego rządu i wzywa Kościół do pośrednictwa
REUTERS / FORUM

Jürgen Rüttgers, były premier Nadrenii Północnej-Westfalii oraz minister w rządzie Helmuta Kohla, wzywa Kościół katolicki do pośrednictwa między Polską a Unią Europejską. Polityk broni też Jarosława Kaczyńskiego przed werbalną agresją Martina Schulza.


Rüttgers, który w 2010 roku wycofał się z polityki, uważa, że to właśnie Kościół powinien załagodzić napięcia między polskim rządem a unijnymi instytucjami.


„Chciałbym, by Kościół katolicki w Polsce i Niemczech, który już w przeszłości pomógł we [wzajemnym] przebaczeniu umożliwiającym kształtowanie nowego początku, pomógł także w obecnych dniach” – napisał wieloletni polityk CDU na łamach kolońskiego dziennika „Kölner Stadt-Anzeiger”. 64-letni Rüttgers odwołał się w ten sposób do głośnego pojednania między biskupami Polski i Niemiec, do którego doszło w 1965 roku. Wydarzenie to uchodzi za kamień milowy na drodze odbudowy wzajemnych polsko-niemieckich relacji.

W swoim artykule polityk CDU odrzuca zarazem krytykę przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza, którą ten skierował pod adresem polskiego rządu, a zwłaszcza samego prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, zarzucając mu bliskość z Władimirem Putinem.


„Kto wie, że bracia bliźniacy Jarosław i Lech Kaczyńscy brali udział w długiej walce z komunistyczną dyktaturą w Polsce, by skierować swój kraj w stronę demokracji i Europy, ten będzie bardziej ostrożny w nazywaniu przewodniczącego PiS prawicowym radykałem lub prawicowym populistą” – stwierdza Rüttger.


Polityk ostrzegł też polski rząd przed zachowywaniem zbytniego spokoju odnośnie działań europejskich instytucji. Chociaż procedura wszczęta przez Komisję Europejską może zakończyć się bez żadnych konsekwencji dla Polski, to są jeszcze inne możliwości ataku na rząd. „Polski rząd nie powinien polegać na tym, że sankcje nie zdobędą wystarczającego poparcia w Radzie Europejskiej” – napisał. „Każdy polski obywatel może dziś wnieść sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości” – stwierdził, sugerując, że także z tego kierunku mogą przyjść kłopoty.


Rządowi Niemiec z kolei Rüttgers polecił działanie ze spokojem i jasnością. Berlin musi być świadomy historycznego wymiaru polsko-niemieckich relacji. Niemcy są odpowiedzialne za to, by „nie została zniszczona przyjaźń, która wzrosła w ciągu 25 lat” – ocenił były polityk.Pach

Źródło: Domradio.deDATA: 2016-01-29 08:24
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nonsens, nie było pojednania biskupów Polski i Niemiec w 1965. Taki gest pojednania został wysunięty przez autorytet Kościoła w Polsce. Niemiecki Kościół Polską prośbę o przebaczenie przyjął ale tej samej prośby o przebaczenie za swe grzechy nie zwrócił. Cały ten niemiecki "rachunek sumienia" był nieszczery, co czyni ich jeszcze większymi obłudnikami.
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
No nieźle, nawet Niemiec okazuje Polsce więcej wsparcia i lojalności niż poprzedni rząd i .Nowoczerska
ponad 4 lata temu / Venatrix
 
Jürgen Rüttgers, Martin Schulz - dobry Niemiec, zły Niemiec?
ponad 4 lata temu / Rozczarowany
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.