DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Były minister rolnictwa apeluje do premiera o wstrzymanie Zielonego Ładu

Były minister rolnictwa apeluje do premiera o wstrzymanie Zielonego Ładu

Europoseł Krzysztof Jurgiel skierował pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, apelując w o wstrzymanie realizacji założeń programu Europejskiego Zielonego Ładu. Były minister rolnictwa argumentuje, iż wprowadzanie w życie jego założeń może kosztować  Polskę wiele miliardów euro, które w obecnej sytuacji zagrożenia kryzysem gospodarczym, trzeba raczej spożytkować na inne, bardziej pilne potrzeby.

 

„Zwracam się do Pana Premiera z wnioskiem o podjęcie inicjatywy w celu pilnej weryfikacji zasady Zielonego Ładu... Czeka nas bowiem kryzys o nieprzewidzianej skali. Wprowadzanie Zielonego Ładu, gdy nie znamy jeszcze skutków pandemii jest nierozsądne i nieodpowiedzialne. Już dziś wiemy, że przez długie miesiące i lata będziemy musieli łagodzić skutki koronawirusa: zdrowotne, społeczne, gospodarcze, a nawet cywilizacyjne.” - czytamy w piśmie do premiera, przekazanego PCh24.pl przez podlaskiego europosła Krzysztofa Jurgiela. 

 

Zielony Ład dla Europy (Green Deal for Europe) to projekt reform polityki klimatycznej Unii Europejskiej zaproponowany przez nową przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen. Najważniejszą propozycją Zielonego Ładu jest uchwalenie wiążącego celu neutralności klimatycznej do 2050 roku. Oznacza to, że do połowy wieku unijna gospodarka ma emitować tylko tyle gazów cieplarnianych, ile jest w stanie pochłonąć. Dla Polski realizacja tego programu oznaczać może likwidację przemysłu wydobywczego węgla i zamykanie kopalń. Dlatego Zielony Ład budzi społeczne protesty.

 

Były minister rolnictwa  w liście do premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla, że wprowadzenie programu Zielony Ład ma kosztować Polskę setki miliardów euro, które teraz trzeba przeznaczyć na łagodzenie skutków epidemii koronawirusa. Europejski program, zdaniem europosła, należy zawiesić. „Obecna walka z wirusem, która już dziś obciąża gospodarki i rządy jest zaledwie preludium kosztów, które państwa i społeczeństwa będą musiały ponieść. To może oznaczać, że zabraknie pieniędzy na inwestycje. Z tego powodu konieczna jest powtórna analiza założeń Zielonego Ładu, a do tego czasu strategia ta powinna zostać zawieszona.” – pisze.

 

Europoseł wskazuje również, iż realizacja Zielonego Ładu, w warunkach błyskawicznie rosnących cen energii, zagraża konkurencyjności gospodarek wielu państw europejskich w tym Polski. Wprowadzenie tego programu zniweczyłoby wieloletnie działania, finansowane ze środków Funduszu Spójności, w kierunku wyrównania konkurencyjności gospodarek krajów UE. Dlatego teraz,  zdaniem autora pisma do premiera,  priorytetem jest realizacja pakietów pomocowych, a nie wprowadzanie Zielonego Ładu. „Spowolnienie gospodarcze w państwach Unii i kłopoty wielu branż gospodarki spowodują konieczność wdrożenia pakietów pomocowych aby uniknąć spirali zadłużeń, fali upadków firm i rosnącego bezrobocia. W tych warunkach priorytetem UE będą działania z zakresu polityki gospodarczej i społecznej” - podkreśla Jurgiel.

 

Były minister rolnictwa, w końcowym fragmencie pisma, apeluje do premiera  „Zwracam się z prośbą o podjęcie stosownych kroków na forum międzynarodowym, które najlepiej zabezpieczą interesy naszych obywateli i przedsiębiorców przed skutkami koronawirusa, zawieszając dotychczasowy harmonogram wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu”.

 

To nie pierwsza interwencja w sprawie programu Zielony Ład. Przeciwko niemu protestowali już niedawno związkowcy NZSS „Solidarność”.  „Wedle tej strategii ( Zielony Ład) zmiany gospodarcze mają zostać wymuszone podatkami, opłatami i zakazami z jednej strony, oraz dotacjami i przywilejami z drugiej. Takie działania w niczym nie przypominają rewolucji przemysłowej. Znacznie bliżej im do gospodarki centralnie planowanej, która była następstwem Rewolucji Październikowej. W odróżnieniu od krajów Europy Zachodniej, my w Polsce doskonale wiemy, że ten model gospodarczy zamiast rozwoju, przynosi stagnację, a zamiast dobrobytu, biedę i brak perspektyw” – czytamy w stanowisku „Solidarności”, skierowanym w polowie lutego do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Layen.

 Adam Białous

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.Czytaj także:
DATA: 2020-03-31 13:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Pejot I co z tego, że obsiejesz, skoro pójdzie to na eksport? Może te 200mld $ spłacimy w naturze? Może za gaz z Rosji zapłacimy w naturze? Może za przekraczane limity CO2 zapłacimy w naturze? Może za "łamanie praw człowieka" i "niepraworządność" zapłacimy w naturze? Kolejka do naszych płodów rolnych może być długa. I bezczelna.
8 miesięcy temu / aaa
 
Ależ "były ministrze" - pan premier powiedział że Polska ma być wśród liderów Agendy2030 i krajów "nowego porządku". Użył tych właśnie tych słów: nowy porządek.
8 miesięcy temu / Wojtek
 
A gdzie ten minister był jak "łykano" inne pomysły konwencja stambulska zaganiające ten naród do kąta. teraz kiedy ma kasę, która pozwoli szczęśliwie dożyć z rodziną swoich czasów, więc może się wymądrzać. Innemu mądrali odpowiem, że w tyn znienawidzonym socjalizmie bardziej liczyła się gospodarka, bo rządzili nią ludzie przygotowani, a nie dziennikarze, publicyści czy po szkołach gotowania na gazie.
8 miesięcy temu / myśl
 
Sz p premier na pewno nie będzie nic robił ,bo teraz jest na topie zaczynaja się z nami liczyć ,bo wychodzimy co raz przed szereg ,a to dorzucimy trochę kasy do budżetu unijnego bo deficyt po anglikach,a to nowe podatki wprowadzimy itd,wiec jak p.widzicie płyniemy w tym głównym ścieku eurokolchozu.
8 miesięcy temu / Kazimierz
 
Słusznie. Teraz powinno się przynajmniej zawiesić takie sprawy bo jest teraz pytanie czy iść z Unią na dno czy może wychodzić z Unią z kryzysu. Obstaje że UE jako jedno państwo poprostu nie działa lub nie przechodzi do programów pomocowych. Od tych tych co stoją za sterami UE bo cały czas tacy są nie idzie dobry przykład. Być może z tamtej strony można się spodziewać jedynie demoralizacji.
8 miesięcy temu / gos
 
Brawo Jurgiel! Może Morawiecki załapie....
8 miesięcy temu / Polak
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.