DZIŚ JEST:   27   WRZEŚNIA   2020 r.

XXVI Niedziela zwykła
Św. Wincentego a Paulo
Św. Elzeara de Sobran
 
 
 
 

Były jezuita Obirek nazywa Kościół „skamieliną, która musi obumrzeć” [OPINIA]

Były jezuita Obirek nazywa Kościół „skamieliną, która musi obumrzeć” [OPINIA]
Fotograf: Krzysztof Zuczkowski/Archiwum: Forum

Któż jest bardziej wdzięcznym rozmówcą dla antykościelnych mediów jak były ksiądz, który przed laty, nie mogąc unieść ciężaru kar za antypapieskie wypowiedzi, złamał swoje śluby i zrzucił zakonny habit?

 

Stanisław Obirek, dawny jezuita, który przed laty szokował prowokacyjnymi wypowiedziami, między innymi na temat papieża Jana Pawła II, postanowił przypomnieć o sobie wydanym niedawno wywiadem-rzeką oraz związanym z tą publikacją tournée po mediach znanych z wyszukanej „przychylności” wobec katolików – portalu Onet czy telewizji TVN. Obecny profesor Uniwersytetu Warszawskiego ochoczo dołącza do antykatolickiej wielkiej orkiestry, która grać będzie zapewne do końca świata (ale ani dnia dłużej).

 

Na wspomnianych tu łamach jeśli cokolwiek o Kościele to musi być skandalicznie. Człowiek, który przed 15 laty odszedł z zakonu, a następnie związał się z izraelską filozof, całkowicie zerwał ze wspólnotą założoną przez Chrystusa. Wybrał drogę naukową. Jest historykiem, teologiem, antropologiem, profesorem nauk humanistycznych. W wywiadzie dla Onetu nie szczędzi Kościołowi agresywnych sformułowań. Rozczarowany faktem, że ten po Soborze Watykańskim II nie poszedł całkowicie drogą pogodzenia się z nowoczesnością i światem, raz po raz serwuje kolejne ciosy. Były ksiądz, którego w latach 70. do klasztoru przyciągnął, jak sam określa, „kolorowy, otwarty katolicyzm” środowisk „Znaku” czy „Tygodnika Powszechnego”, w końcu postanowił odejść, i nie był w tej decyzji osamotniony. Bezpośrednim powodem była krytyka władz kościelnych wobec dwóch jezuitów, m.in. głoszącego heretyckie treści Anthony’ego de Mello.

 

„Kilka lat później odeszło wiele osób od katolicyzmu, np. Tomasz Węcławski, Tadeusz Bartoś, więc czułem, że znalazłem się w bardzo dobrym towarzystwie. Znam sporo byłych księży, ale nie spotkałem nikogo, kto by żałował decyzji o odejściu. Wręcz przeciwnie, wszyscy są przekonani, że to była najważniejsza i najlepsza decyzja w ich życiu. Ja w każdym razie na pewno tak właśnie uważam” – wspomina Obirek w spokojniejszej części wywiadu.

 

Im dalej jednak biegnie obszerna opowieść, tym mocniej rozmówca Szymona Pegzy z Onetu rozkręca się i radykalizuje. Obszernie krytykuje papieża z Polski, oskarżając m.in. o tuszowanie nadużyć obyczajowych duchowieństwa. Zarzuca obecnym biskupom m.in. „dyskurs prawicowy, wykluczający”, „myślenie faszyzujące” oraz popieranie przemocy (wobec demonstrantów LGBT w Białymstoku). Mówi wreszcie: „Jeśli ziarno nie obumrze, nie przyniesie owocu. Mam wrażenie, że obecna skamielina, jaką jest polski Kościół katolicki, najpierw musi umrzeć, by coś nowego się wydarzyło”.

 

Profesor Obirek cieszy się z faktu, że coraz więcej młodych ludzi poszukuje duchowości poza Kościołem. Kreśli wizję jego upadku, staczając się przy tym coraz wyraźniej na pozycje groteski. Mówi bowiem: „Polski katolicyzm nie jest religią, ponieważ w odbiorze społecznym Kościół stał się przedłużeniem jednej partii politycznej. Obserwujemy to wyraźnie od 2015 r., zresztą mówią o tym nie tylko przedstawiciele partii Prawo i Sprawiedliwość, ale również ministrowie obecnego i wcześniejszych rządów”.

 

Chociaż byłoby fałszem lub wielką krótkowzrocznością zaprzeczać, że niektórzy duchowni mylą ambonę z politycznym wiecem – co jest gorszące tym bardziej jeśli chodzi o popieranie dalekich od katolicyzmu ugrupowań – to utożsamianie całego Kościoła z jedną partią nie świadczy najlepiej o kondycji oskarżyciela. Widoczny na każdym kroku w opisywanym wywiadzie syndrom post-apostazyjny woła wręcz w Wielkim Poście o wzmożoną modlitwę.

 

 

Roman Motoła

 

 


DATA: 2020-03-17 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niepojęte, że kościół w Polsce i ludzie nim rządzący, wciąż kompletnie nie zdają sobie sprawy z ogromu dokonanych przez siebie grzechów i krzywd wyrządzonych ludziom. Kościół zamienił się w wyspecjalizowaną machinę do zacierania i przeinaczania swych zbrodni. Kościół opiera się na prawie kanonicznym i za nic ma polską jurysdykcję. Kościół będąc całkowicie bezkarny jednocześnie nie wypracował żadnej metodologii samokontroli i samooczyszczania. Każdy krytyczny głos pojawiający się wewnątrz jego struktur uważany jest za zdradziecki i odrzucany a priori. Jak to inaczej nazwać jak nie mafijną strukturą? Na szczęście istnieją tacy ludzie jak Tadeusz Bartoś i Stanisław Obirek. Ludzie odważni, którzy w porę zrozumieli swoje życiowe błędy, wyciągnęli z nich wnioski i przeszli na "jasna stronę mocy". Co do Jana Pawła II, to właśnie dziś kościołem rządzą jego nominaci: Jędraszewski, Gądecki, Michalik, Nycz, Głódź...itp. -------- kamień na kamieniu...i dobrze.
5 miesięcy temu / Wojtek
 
Panie Obirek, Bóg jest
6 miesięcy temu / Ola
 
No cóż, Obirek żyć wiecznie nie będzie.
6 miesięcy temu / Krzysiek
 
w Histori takich Obirków którzy wróżyli prorokowali pragneli upadku KK jest multum Nic nowego pod słońcem Mając wolną wolę sam stawia się na piedestale z którego zostanie brutalnie strącony
6 miesięcy temu / taki tam
 
Straszny człowiek.
6 miesięcy temu / panda
 
a jak to nazwać jak przedstawiciel w XXI wieku z cała powaga twierdzi że "chłopcy nie powinni po sobie sprzatać" ,był gdzieś na księżycu czy jest skamieliną własnie
6 miesięcy temu / brać na klatę
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.