DZIŚ JEST:   21   LIPCA   2019 r.

XVI Niedziela zwykła
Św. Wawrzyńca z Brindisi
Św. Apolinarego
 
 
 
 

Były izraelski minister irańskim szpiegiem! Przyznał się do winy, ale wyrok nie będzie wysoki

Były izraelski minister irańskim szpiegiem! Przyznał się do winy, ale wyrok nie będzie wysoki
i24NEWS/YouTube

 

Były minister izraelskiego rządu Gonen Segew został oskarżony o szpiegowanie dla Iranu. Izraelskie ministerstwo sprawiedliwości potwierdziło, że przyznał się do winy i w ramach procesu ugodowego z władzami trafi do więzienia na 11 lat.

 

Segew był ministrem energii i infrastruktury w rządzie Icchaka Rabina w połowie lat 90. XX wieku. Był wielokrotnie karany, w tym za przemyt narkotyków z Holandii do Izraela i fałszerstwa. Aresztowano go po przybyciu do Izraela w maju ubiegłego pod zarzutem działania jako agent irańskiego wywiadu i przekazywania informacji o „rynku energii oraz miejscach bezpieczeństwa w Izraelu”. Dostarczał informacji o politykach i wojskowych.

 

Izraelska służba bezpieczeństwa Shin Bet początkowo twierdziła, że Segew spotkał się z irańskimi operatorami dwa razy w Iranie, a później wielokrotnie w hotelach i mieszkaniach na całym świecie.

 

Izrael uważa Iran za największe zagrożenie dla państwa, ze względu na wielokrotne deklaracje irańskich władz, a także z powodu popierania przez nie wrogich ugrupowań bojowych takich, jak np. Hezbollah. Tel Awiw nie godzi się na rozwijanie irańskiego programu rakiet dalekiego zasięgu. Władze żydowskie krytykowały również międzynarodowe porozumienie nuklearne z Iranem i z zadowoleniem przyjęły decyzję USA o wycofaniu się z JCPOA. Niedawno siły izraelskie dokonały wielu nalotów na jednostki irańskie w sąsiedniej Syrii.

 

W sierpniu irański minister ds. wywiadu chwalił się w telewizji państwowej, że jego kraj skutecznie pozyskał byłego szefa rządu, działającego na rzecz wrogiego kraju, choć nie wymienił nazwiska Segewa.

 

Prawnicy szpiega, Eli Zohar i Mosze Mazor, zastrzegli, że nie wolno im omawiać wszystkich szczegółów sprawy, ale potwierdzili, że zawarli ugodę z prokuraturą i jest ona korzystna dla ich klienta. Umożliwiła wycofanie początkowych ciężkich zarzutów o zdradę i „przywróciła właściwe proporcje sprawie”.

 

Istotnie, pan Segew miał kontakt z Irańczykami, ale jego motywem nie było pomaganie wrogowi podczas wojny – stwierdzili obrońcy w środowym oświadczeniu.

 

Segew był wcześniej aresztowany w 2004 roku za próbę przemytu 32 tys. tabletek ecstasy z Holandii do Izraela z użyciem wygasłego paszportu dyplomatycznego. Były lekarz, którego licencja medyczna została cofnięta, został zwolniony z więzienia w Izraelu w 2007 roku i mieszkał w ostatnich latach w Nigerii, gdzie pracował jako medyk. Próbował przekroczyć granicę z Gwineą Równikową w maju 2018 roku, gdzie odmówiono mu wjazdu z powodu kryminalnej przeszłości, a następnie odesłano go do Izraela.

 

Dochodzenie wykazało, że Segew został zwerbowany przez irański wywiad kilka lat temu. Po raz pierwszy nawiązał relacje z przedstawicielami irańskiej ambasady w Nigerii w 2012 roku, a na późniejszym etapie dwukrotnie udał się do Iranu na spotkania z „opiekunami”, mając jednocześnie pełną świadomość, że należą do irańskiego wywiadu. Otrzymał również zaszyfrowany system komunikacji, aby ukrywać wymianę wiadomości. Utrzymywał kontakty z Izraelczykami, którzy mają powiązania z bezpieczeństwem izraelskim, obronnością i stosunkami zagranicznymi. Pracował nad kontaktem izraelskich urzędników z elementami wywiadu irańskiego, starając się ich oszukać i przedstawić Irańczyków jako nieszkodliwych biznesmenów.

 

Segew został po raz pierwszy wybrany do 13. Knesetu w 1992 roku z ramienia partii Tzomet Rafaela Eitana. W styczniu 1995 roku został ministrem ds. energii i infrastruktury w rządzie Icchaka Rabina.

 

W 2002 roku izraelskie służby bezpieczeństwa odkryły spisek Hezbollahu, mający polegać na planowanym porwaniu izraelskich obywateli – w tym Segewa – do Libanu, aby wykorzystać ich do negocjacji układów w sprawie zamiany więźniów.

 

Qais Hassan Kamal Obeid, obywatel Izraela z Taybeh, który przeprowadził się do Libanu, próbował nakłonić Izraelczyków do wyjazdu za granicę, obiecując im łatwe pieniądze.

 

W tym czasie Segew powiedział, że otrzymał ostrzeżenie od służb o spisku, twierdząc, że nie wiedział, dlaczego jest celem ataku.

 

W listopadzie 2003 roku wycofał gotówkę z bankomatów w Hongkongu, korzystając z karty kredytowej Isracard. Zadzwonił do Isracard i zgłosił kradzież karty, twierdząc, że nie dokonał wypłat. Kamery bezpieczeństwa w bankomatach wykazały, że kłamał.

 

Został skazany za próbę nieuczciwego uzyskania korzyści i oszustwa związane z kartami kredytowymi. Zaproponowano mu, że zapłaci karę 50 tys. szekli lub trafi na trzy miesiące do więzienia. Skarżący odwołał się od decyzji do sądu okręgowego, który oddalił apelację od wyroku skazującego, ale postanowił anulować karę.

 

W kwietniu 2004 roku aresztowano go za próbę przemytu 32 tys. tabletek ecstasy z Amsterdamu do Izraela. Przekonywał, że myślał, że to cukierki M&Ms.

 

Segew był również oskarżony o nielegalne przedłużenie paszportu dyplomatycznego, by uniknąć poddania go przeszukaniu przez władze holenderskiego lotniska.

 

Skazano go za fałszerstwo i usiłowanie przemytu narkotyków w ramach postępowania sądowego. Otrzymał grzywnę w wysokości 27,5 tys. dolarów oraz wyrok pięciu lat pozbawienia wolności z dwuletnim zawieszeniem. Zwolniono go w czerwcu 2007 roku po tym, jak jedna trzecia wyroku została zredukowana za dobre zachowanie.

 

 

Zgodnie z ugodą zawartą między prokuraturą a obroną, 11 lutego ma zostać ogłoszony wyrok o skazaniu go na 11 lat więzienia. Segew przyznał się do zarzutu szpiegostwa oraz przekazywania tajnych informacji wrogiemu państwu. Prokuratura odstąpiła więc od ciężkiego zarzutu udzielania pomocy wrogiemu państwu. W czasie przesłuchania Segew przekonywał, że jest podwójnym agentem i w rzeczywistości chciał oszukać Irańczyków.

 

 

Źródło: voanews.ccom / ynet.com

AS

 

 


DATA: 2019-01-11 09:15
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

U nas szpiedzy nie muszą się ukrywać. Od Piłsudskiego do dzisiaj na czele narodu stoją agentury zmienia się jedynie kierunek geograficzny, albo i nie!?
6 miesięcy temu / McFilon
 
Ci to mają problemy. Ciekawe ilu u nas jest szpiegów z krajów ościennych (i nie tylko), których nigdy nie wykryjemy!
6 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.