DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 

Były esbek spoczął w Alei Zasłużonych

Były esbek spoczął w Alei Zasłużonych
Fot. Filip Blazejowski/FORUM

We wtorek odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. Petelickiego. Został on – po Mszy świętej – pochowany na cmentarzu powązkowskim w Alei Zasłużonych. Fakt ten zestawiony z życiorysem generała, może wywoływać wątpliwości o zasadność takiego uhonorowania zmarłego.


Czy tego typu wiadomość wywoływać będzie jeszcze kiedykolwiek oburzenie? Po pogrzebie gen. Petelickiego mam co do tego duże wątpliwości. Był on wszak oficerem komunistycznej policji politycznej. Mówimy tu o służbie, która funkcjonowała w ramach państwa o mocno ograniczonej suwerenności, a w szeroko rozumianych sprawach bezpieczeństwa, całkowicie niesuwerennym. Zależność „naszych” służb od decydentów kremlowskich jest faktem. Zatem Petelicki służył de facto interesom moskiewskim, których realizacji pilnowały tubylcze służby. UB, SB, informacja wojskowa były formacjami powołanymi nie do czuwania nad bezpieczeństwem obywateli, ale do ich zniewalania.


Petelicki podjął współpracę z SB w wieku 23 lat, zaraz po skończeniu studiów prawniczych na Uniwersytecie Warszawskim. Przeszedł kolejne stopnie wtajemniczenia w działalność służb PRL-owskich. Pracuje w Departamencie I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Działa jako „dyplomata” w Wietnamie, Chinach, oraz w Konsulacie Generalnym PRL w USA. Jest odpowiedzialny za kontrwywiad zagraniczny, zajmuje się rozpoznawaniem fałszywych dyplomatów – takich jak on sam – pełniących służbę wywiadowczą. Można powiedzieć, że był fachowcem, a jego coraz to lukratywniejsze placówki to potwierdzają. Jednak, czy fachowiec, który swoje talenty oddaje komunistycznemu reżimowi może być wzorem do naśladowania? Czy należy mu się miejsce w panteonie zasłużonych?


Z postacią kpt. Petelickiego związana jest również realizacja misternego planu inwigilacji środowisk polonijnych w Szwecji. Petelicki był wówczas zastępcą naczelnika Wydziału XI Departamentu I MSW. Kluczowym elementem tego planu było wyszkolenie i skierowanie do działań TW o pseudonimie „Grej”. Był nim Ryszard Nowak już wcześniej współpracujący z SB, pod pseudonimami „Anka” i „Krzysztof”.  W 1980 r. podpisał zobowiązanie do współpracy z wywiadem PRL pod pseudonimem „Grej”. Miał zbierać informacje na temat emigrantów, którzy wyjechali do Skandynawii dzięki pomocy osób działających w opozycji na terenie kraju. Za plecami tego agenta czujnie stał kpt. Petelicki, bacząc by ten nie stracił pionu ideologicznego.


Osoby, takie jak Petelicki w normalnym kraju, nie konserwującym układu komunistycznego, nie byłyby dopuszczone do tworzenia służb specjalnych. III RP, z braku swoich kadr, zmuszona (?) była do korzystania z usług takich ludzi. Peany nad faktem stworzenia przez Petelickiego GROMU, przypominają propagandę komunistyczną, chwalącą się, iż zlikwidowała analfabetyzm. Kraje Zachodu – nie dotknięte czerwoną zarazą – też przecież uporały się z tym problemem. Co więcej nikogo po drodze nie zabijając i zniewalając. Taka jednostka i tak by powstała, kto wie, może była by lepsza. Cena za dopuszczenia do decydowania o kształcie służb ludzi wprost wywodzących się z komunistycznego reżimu była ogromna. Rachunek, jaki za to wystawili, płacimy do dziś. Czy naprawdę były funkcjonariusz SB zasługuje na miejsce w Alei Zasłużonych?


Gen. Petelicki w ostatnim czasie stał się krytykiem obecnej ekipy rządzącej. Szczególnie ostro wypowiadał się o przyczynach katastrofy smoleńskiej. Podkreślał skale zaniedbań do jakich doszło w trakcie przygotowań do wizyty Lecha Kaczyńskiego w Katyniu. Zyskał tym sympatię wielu środowisk, które do tej pory były sceptyczne wobec generała. Czy jednak te, zdroworozsądkowe opinie Petelickiego są wystarczające, by zapomnieć o jego esbeckiej przeszłości?


Kiedyż to gen. Petelicki potrafił iść pod prąd obiegowym opiniom, dyktatowi politycznej poprawności, grze pozorów, jak mówił o nim podczas pogrzebu abp Sławoj Leszek Głódź? Wtedy gdy wstępował w szeregi SB, czy kiedy dostosował się do zmieniających się okoliczności historycznych, podejmując wierną współpracę z nowymi szefami z ekipy solidarnościowej? - Nie sposób odpowiedzieć, czy na drogach tamtej służby nie miał moralnych wahań, wątpliwości. Czy był tylko sprawnym i skutecznym profesjonalistą? –powiedział hierarcha. Doprawdy, przypomina to próbę usprawiedliwiania, jaką podejmuję inny znany generał, odpowiedzialny za wprowadzenie stanu wojennego. On też deklaruje, że miał wątpliwości, wahania, wybierał mniejsze zło.

Zresztą, sam pomysł, by chować samobójcę, nawet domniemanego, i udawać, że nie był to krok wyraźnie sprzeciwiający się prawu Boskiemu też zasługuję na podkreślenie. Czasem warto faktycznie stanąć wbrew obiegowym opiniom i zaznaczyć prymat tego prawa nad naszymi sympatiami czy specyficznie rozumianą empatią.Łukasz Karpiel


DATA: 2012-06-27 16:45
AUTOR: ŁUKASZ KARPIEL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jak ich więcej pochowaja w Alei Zasłużonych - to wystarczy zmienić nazwę np na Aleję SB i już :)
ponad 8 lat temu / Nikodem
 
To co mówił generał Petelicki w ostatnim czasie krytykują rząd to prawda. Nie jest ot jednak przejaw patriotyzmu, tylko wynik walk na górze pomiędzy różnymi grupami wpływów. Przecież nikt go nie zabił za krytykowanie rządów Tuska, bo z tego powodu trzeba by zabić wielu Polaków. Został zastrzelony w mafijnych porachunkach SB-ckich gangów. Czy za to należy się mu pochówek z honorami?
ponad 8 lat temu / chłopzewsi
 
Uważam że tytuł wiadomości jest co najmniej nie na miejscu. Sam fakt, że ktoś pracował w SB nie świadczy o tym, że był podłym człowiekiem. W wywiadzie wojskowym pracowali częstokroć ludzie, którzy swoje życie i zdrowie poświęcali dla dobra polskiego państwa, takim jakim ono ówczesnie było. Owszem, było niesuwerenne, ale innego nie mieliśmy. Generał Petelicki w późniejszym czasie wielokrotnie występował przeciwko temu, co zrobiono z naszym wojskiem. Oceniał, że obcena sytuacja to rozkład polskiech sił zbrojnych. Walczył o prawdę o Smoleńsku. Krytykował rząd za walkę z kibicami i za robienie z nich bandytów. (M.in. wskazywał na to, że są to ludzie młodzi których można znakomicie wykorzystać w tworzeniu bezpieczeństwa państwa.) Zginął w mocno podejrzanych okolicznościach. A autor artykułu zachował się jak ten, który kopie leżącego. Mocno niestosowne.
ponad 8 lat temu / jannama
 
Kaczynskiego tez pochowali na Wawelu obok Pilsudskiego.
ponad 8 lat temu / Niezalezny
 
Pogrzeb się mu należy, bo samobójcą nie był, ale zwykły pleban i cmentarz komunalny są wystarczające. Nie można oddawać honorów człowiekowi, który wiernie służył PRL a teraz zginął w porachunkach "mafijnych".
ponad 8 lat temu / Chłopzewsi
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.