DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Były doradca Obamy: po koronakryzysie Bidenowi będzie łatwiej przeprowadzić gruntowne zmiany

Były doradca Obamy: po koronakryzysie Bidenowi będzie łatwiej przeprowadzić gruntowne zmiany
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Olga Lionart)

Prof. Jason Furman, ekonomista z Harvardu i doradca Baracka Obamy w artykule zatytułowanym „Szansa jaką stwarza kryzys. Czego potrzeba, aby odbudować lepszą gospodarkę” w styczniowo-lutowym wydaniu magazynu „Foreign Affairs” twierdzi, że Joe Biden stanie przed wyzwaniem gospodarczym podobnym do tego, przed którym stanął 12 lat temu, gdy był wiceprezydentem. Teraz jednak sytuacja będzie mu bardziej sprzyjała, by wprowadzić gruntowne zmiany systemowe w ekonomii.

 

Zdaniem Furmana konieczna jest rozbudowana interwencja państwa w gospodarkę i nie ma co się martwić rosnącym zadłużeniem publicznym, o ile uda się zachować niskie stropy procentowe.

 

Porównując sytuację z 2009 roku z obecną Furman zwrócił uwagę, że w styczniu 2009 roku stopa bezrobocia w USA wynosiła 7,8 proc. Podobnie ma być w styczniu przyszłego roku. Obecnie, tak jak wtedy, bankrutuje wiele małych firm i bardzo cierpią całe sektory gospodarki. Mimo tych podobieństw gospodarka po koronawirusie ma być w lepszej kondycji.

 

W 2009 roku najgorsza recesja była jeszcze przed USA. Narastało bezrobocie, spadały notowania na giełdzie i kryzys był powszechnie odczuwalny. Jednak obecnie giełda jest mocna, a problemy gospodarcze nie są aż tak palące.

 

Najważniejszym i najpilniejszym zadaniem Bidena ma być powstrzymanie pandemii COVID-19 i przyspieszenie ożywienia poprzez zwiększenie konsumpcji ludzi najmniej zamożnych, do których przez dłuższy czas powinna trafiać pomoc publiczna. Gdy sytuacja polepszy się, automatycznie pomoc miałaby być likwidowana.

 

Biden ma mieć większą swobodę ekonomiczną w realizacji projektu przebudowy ekonomicznej państwa ze względu na niskie stopy procentowe. Wedle Furmana nie ma co się martwić narastającym długiem publicznym. Wskazuje on, że o ile w 2009 roku dług wynosił mniej niż 50 proc. PKB, to teraz stanowi około 100 procent PKB.

 

„W styczniu 2009 roku realne oprocentowanie dziesięcioletniego długu publicznego – koszt pożyczki po uwzględnieniu inflacji – wyniosło około dwóch procent. W styczniu 2021 roku prawdopodobnie wyniesie około minus jeden procent. W rezultacie, mimo że dług publiczny jest dziś wyższy, jego koszt utrzymania jest niższy” – tłumaczy były doradca ekonomiczny prezydenta Obamy.

 

Sytuacja różni się od 2009 roku, bo wtedy USA były obwiniane za wywołanie światowego kryzysu finansowego, a obecnie pandemia nie pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto USA poniosły mniejsze szkody gospodarcze niż wiele innych porównywalnych krajów. Chiny już prawie całkowicie się odrodziły, jednak wysiłki Pekinu, by przejąć światowe przywództwo, przyniosły efekt przeciwny do zamierzonego.

 

Furman spodziewa się „globalnej dobrej woli”, która pojawi się wraz z objęciem funkcji przez nowego prezydenta. Profesor radzi, by administracja Bidena skorzystała z tej okazji, aby ożywić „system globalnego zarządzania gospodarczego”, który Stany Zjednoczone stworzyły i któremu przewodziły od zakończenia II wojny światowej. Wszystkim bowiem zagrażają „zmiany klimatyczne” i „nowe pandemie”. Konieczna więc będzie koordynacja globalnej odpowiedzi na nie.

 

Obecna sytuacja kryzysowa pozwoliła zmobilizować szeroką akcję kredytową i pomoc osobom fizycznym oraz przedsiębiorstwom na skalę niespotykaną dotąd w czasie pokoju. Ponadto sprawiła, że rządy uwolniły banki centralne, które nie dość, że obniżyły stopy procentowe, to jednocześnie zwiększyły dostępność kredytów.

 

Dzięki temu USA uwolniły środki równoważne około 13 proc. PKB. Środki pomocowe przyniosły korzyści gospodarstwom domowym o najniższych dochodach.

 

I chociaż w drugim kwartale 2020 roku gospodarka USA skurczyła się o rekordowe 9 proc., to gospodarstwa domowe miały do dyspozycji ogromną pomoc obejmującą transfery pieniężne, świadczenia z ubezpieczenia społecznego i zasiłki dla bezrobotnych, które wzrosły o rekordowe 10 proc. Najniższe dochody zaczęły szybko rosnąć. W rezultacie, choć największe straty w zatrudnieniu dotyczyły pracowników o niskich dochodach, to ta sama grupa najwięcej wydawała na konsumpcję.

 

Ta pomoc – zdaniem Furmana – zapobiegła trwałej recesji o historycznych proporcjach i pozostawiła gospodarkę Stanów Zjednoczonych w stanie faktycznie umiarkowanej recesji, a nie załamania na skalę depresji, której wielu się obawiało.

 

Stany Zjednoczone przeżywają obecnie bardziej normalną recesję związaną z wysokim bezrobociem i zmniejszoną siłą nabywczą, a ekonomiści i decydenci radzą sobie z nią dzięki ogromnej pomocy Rezerwy Federalnej.

 

Obecnie priorytetem jest ustanowienie ram finansowych, które pomogą radzić sobie z kryzysem w dłuższej perspektywie. Ekonomista proponuje więc przywrócenie dodatkowych zasiłków dla osób tracących pracę, które będzie można stopniowo ograniczać wraz ze spadkiem bezrobocia.

 

Rząd federalny winien także – zdaniem Furmana – przyznać większe dotacje dla władz stanowych, rozwinąć program Medicaid itp.

 

Furman sugeruje, że w najbliższej przyszłości trudno będzie znacznie obniżyć stopy procentowe, ale rząd mógłby zwiększyć wydatki na ubezpieczenie od bezrobocia i pomoc żywieniową, by starać się zwiększać popyt.

 

Winien także zająć się „realokacją siły roboczej”, czyli pomóc w przekwalifikowaniu ludzi, by znajdowali pracę w nowych sektorach gospodarki.

 

Największym zagrożeniem przed jakim stanie gospodarka w ciągu najbliższych kilku lat nie jest sam dług – uważa Furmana – ale polityczna troska o ten dług. Innymi słowy wszystkie kraje muszą zastosować te same mechanizmy radzenia sobie z kryzysem koronawirusowym.

 

„Na razie pandemia nie przekształciła się w kryzys finansowy, a niektóre z najgorszych obaw o jej wpływ na rynki wschodzące się nie sprawdziły. Niemniej jednak globalna gospodarka wciąż boryka się z ciągłymi skutkami COVID-19, prawdopodobieństwem dalszej niestabilności finansowej i politycznej oraz możliwością jeszcze poważniejszych kryzysów w przyszłości” – pisze profesor, który sugeruje, że z tego powodu świat potrzebuje globalnego zarządu i  amerykańskiego przywództwa gospodarczego.

 

Chodzi o koordynację na szczeblu globalnym działań dotyczących np. zawieszenie obsługi zadłużenia, w razie potrzeby umorzenia go niektórym państwom, zwiększenia wpłat na rzecz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, by zapobiec kolejnemu kryzysowi finansowemu oraz trwałemu wzrostowi ubóstwa i trudnościom w niektórych rozwijających się gospodarkach. Globalny zarząd jest potrzebny dla ustalenia nowych podatków międzynarodowych czy wspólnej odpowiedzi na „zmiany klimatyczne” i cyberataki.

 

 

Źródło: foreignaffairs.com

AS

 

 


DATA: 2020-12-02 07:28
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szanse jakie stwarza kryzys to rzeczy które nie miałyby szans bez kryzysu. Czyli pieniądz gorszy wypiera lepszy a inna podstawowa zasada ekonomiczna brzmi że nie sztuka sprzedać to co dobre i znane ale sztuka sprzedać to co tandetne i nieznane.
1 miesiąc temu / pl
 
Przesłanie do Amerykanów: Welcome to Venezuela!
1 miesiąc temu / Republikanin
 
Sam pewnie unoczony
1 miesiąc temu / JimmyFinger
 
Te gruntowne zmiany to doprowadzenie do upadku gospodarki, wprowadzenie światowego totalitaryzmu i rządów masonerii. Cała szopka z koronawirusem od początku właśnie do tego zmierza, więc to nic nowego.
1 miesiąc temu / Polka
 
NWO pełną parą
1 miesiąc temu / M
 
Trump będzie prezydentem.
1 miesiąc temu / Second
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.