DZIŚ JEST:   24   CZERWCA   2018 r.

Narodzenie św. Jana Chrzciciela|
XII Niedziela zwykła
Św. Symplicjusza
 
 
 
 

Były doradca Donalda Trumpa skrytykował amerykańskich biskupów za podejście do polityki migracyjnej

Były doradca Donalda Trumpa skrytykował amerykańskich biskupów za podejście do polityki migracyjnej
Kard. Timothy Dolan. fot. shutterstock.com

Zaangażowanie Kościoła katolickiego w kwestie polityki imigracyjnej wzburza polityków i publicystów w USA. Były doradca prezydenta Donalda Trumpa, Steve Bannon ostro skrytykował episkopat USA. Kard. Timothy Dolan poczuł się urażony. 

 

Były szef Białego Domu, Steve Bannon w wywiadzie udzielonym w miniony czwartek w audycji „60 minutes” powiedział Charliemu Rose’owi, że Kościół katolicki i biskupi zachowują się okropnie, zachęcając do nielegalnej imigracji.

 

- Biskupi [katoliccy – red.] są straszni. Wiesz dlaczego? Ponieważ nie są w stanie tak naprawdę. . . zająć się problemami Kościoła i potrzebują nielegalnych cudzoziemców, potrzebują nielegalnych imigrantów, by wypełnili kościoły. . . Mają ekonomiczny interes w nieograniczonej imigracji, nielegalnej imigracji – mówił.

 

Kard. Dolan ustosunkowując się do tej wypowiedzi w stacji SiriusXM przyznał, że co prawda nie słyszał komentarzy Bannona, ale widział fragment jego wypowiedzi. - Uważam za okropne i raczej obraźliwe oświadczenie, że jedynym powodem, dla którego biskupi dbają o imigrantów, jest ekonomia, ponieważ chcemy wypełnić nasze kościoły i zdobyć więcej pieniędzy. To obelżywe i to jest tak śmieszne, że nie zasługuje na komentarz – odpowiedział hierarcha.

 

Bannon, który w zeszłym miesiącu wrócił do Breitbart News po tym, jak został wyrzucony z Białego Domu, nie zgadza się z decyzją administracji Trumpa o odroczeniu do marca przyszłego roku stopniowego wycofywania się z obamowskiego programu DACA, zezwalającego dzieciom nielegalnych imigrantów na pozostanie w USA.

 

Dr Christopher Manion, katolicki pisarz i członek zakonu Rycerzy Kolumba wziął w obronę Bannna krytykując zaangażowanie biskupów w politykę imigracyjną. Przypomniał, że Katechizm Kościoła Katolickiego wyraźnie stanowi, iż sprawy imigracyjne należą do „władz politycznych”, a nie do biskupów. - Katolik może nie zgadzać się z hierarchami w sprawie imigracji i Bannon właśnie to robi - stwierdził.

 

- Kardynał Dolan mówi, że jest znieważony, ponieważ Bannon wspomniał o pieniądzach. Cóż, biskupi rocznie otrzymują od rządu federalnego miliardy dolarów. To prawdziwe pieniądze, nawet w D.C., i jeśli biskupi uważają, że dostają je, bo są dobrymi ludźmi - no cóż, są jedynymi w Waszyngtonie, którzy tak myślą – tłumaczył Manion w rozmowie dla Breitbart.com.

 

Dr Manion dodał, że „dzisiejszą kwestią numer jeden biskupów nie jest aborcja, lecz amnestia dla nielegalnych cudzoziemców”. Jego zdaniem hierarchowie amerykańscy spodziewali się, że Hillary Clinton wygra wybory. - Obama dawał im setki milionów rocznie na opiekę nad imigrantami i uchodźcami, a Hillary miała kontynuować tę politykę. Wraz z dojściem do władzy Trumpa, spadek nielegalnych imigrantów i uchodźców oznacza spadek finansowania. To takie proste  - przekonywał.

 

Maniom stwierdził, że nic dziwnego, iż wypowiedź Bannona wywołała żywą reakcję kard. Dolana. - Bannon ma rację. Krucjata imigracyjna nie jest magisterialna, a biskupi nie głoszą tego, czego naucza Magisterium - konkludował.

 

Co roku rząd USA wypłaca setki milionów dolarów katolickim organizacjom charytatywnym, w tym jednej z dziewięciu wiodących agencji wolontariackich (VOLAG), które przesiedlają dziesiątki tysiące uchodźców przybywających co roku do Stanów Zjednoczonych w ramach Programu Przyjmowania Uchodźców.

 

W roku 2015 Departament Stanu, za pośrednictwem Biura Ludności, Uchodźców i Migracji oraz Urzędu ds. Przesiedleńców wydał ponad 1 miliard dolarów na wszystkie programy przesiedleńcze w USA.

 

Większość z tych środków trafiła do agencji VOLAG, która skupia chrześcijańskie organizacje non profit, takie jak: Catholic Charities, Lutheran Immigration and Refugee Service, World Relief Corporation, Church World Service, Domestic and Foreign Missionary Service of the Episcopal Church of the USA. W imieniu rządu USA udzielają one pomocy uchodźcom w Ameryce.

 


Źródło: breitbart.com, politico.com

AS

DATA: 2017-09-14 07:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.