DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Byłeś przymusowo wcielony do LWP? Od dziś możesz dostać odszkodowanie

Byłeś przymusowo wcielony do LWP? Od dziś możesz dostać odszkodowanie
Andrzej Marczak / FORUM

Obowiązujące od 1 września przepisy poszerzyły krąg osób, które mogą domagać się odszkodowań za represje jakich doznały za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Tak więc do internowanych dołączyły osoby pełniące za karę służbę wojskową w okresie od 1 listopada 1982 roku do 28 lutego 1983 roku.


Nowela ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego poszerzyła grono uprawnionych, bo na początku lat 80-tych dość szeroko stosowaną praktyką było, by osoby zaangażowane w działalność opozycyjną wcielać do służby w wojsku ludowym. Faktycznie ich służba niewiele miała wspólnego z wojskiem czy nawet szkoleniem zasadniczym. Aktywiści trafiali bowiem zwykle do specjalnie dla nich dedykowanych oddziałów, w których służba polegała na stosowaniu wobec nich represji.


Specjalne obozy funkcjonowały w Chełmnie, Czerwonym Borze, Trzebiatowie, Unieściu, Budowie, Dęblinie i Czarnym. Przeszło przez nie ok. 1600 opozycjonistów. Powołania na ćwiczenia miały miejsce jesienią 1982 roku, tuż po zdelegalizowaniu NSZZ „Solidarność”, a przed planowanym przez związek na 10 października ogólnopolskim protestem. Przymusowe ćwiczenia były skutecznym środkiem izolującym i ograniczającym aktywność działaczy związku.


Dokonane w ustawie poszerzenie kręgu uprawnionych do odszkodowań było inicjatywą Stowarzyszenia Osób Internowanych „Chełminiacy 1982”, które złożyło w tej sprawie petycję do Senatorów, a Ci przychylił się do wniosku i przedłożyli stosowny projekt noweli do niższej izby parlamentu – do Sejmu. Pierwotna ustawa obejmowała osoby represjonowane przez system komunistyczny po II wojnie światowej. W 2007 roku krąg uprawnionych został poszerzony o internowanych w stanie wojennym. Obecnie katalog ten poszerzyli represjonowani przymusowi wojskowi.


Poszkodowanym przysługuje od Skarbu Państwa odszkodowanie za poniesioną szkodę i zadośćuczynienie za doznaną krzywdę. Uprawnienia są przechodnie i mogą występować o nie również małżonkowie poszkodowanych oraz ich dzieci i rodzice.

 


molikDATA: 2015-09-01 16:02
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawy jestem na czym te represje polegały.
9 dni temu / realist
 
Chciałbym dowiedzieć sie co z tymi wcielonymi kilka miesięcy pozniej , czy ustawa komunistów juz nie obowiązuje ??
ponad 2 lata temu / Jaro
 
Bylem w Trzebiatowie konkretnie w Jarominie juz 17 stycznia 82 ( 7,5 miesiąca) ma tzw. Ćwiczeniach. Okazuję się ze nie bylem tepresjonowany bo zabrako mi pare miesięcy?
ponad 4 lata temu / capsel
 
ja też służyłem w 1 kompani
ponad 4 lata temu / kali
 
do emeryt... spróbuj do szefa swojej kompanii
ponad 5 lat temu / kid
 
gdzie mam złożyć wniosek o odszkodowanie za to,że na ochotnika wstąpiłem w szeregi Ludowego Wojska Polskiego i w latach 1977-79 broniłem swej Ojczyzny.
ponad 5 lat temu / emeryt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.