DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Była programistka Google ostrzega przed zbrojnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Była programistka Google ostrzega przed zbrojnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji
zdjęcie ilustracyjne. źródło: pixabay.com

Była czołowa programistka Google przestrzega przed zastosowaniem sztucznej inteligencji do celów wojskowych. Jej zdaniem skutki tego mogą okazać się katastrofalne.

 

Laura Nolan była pracownica Google wyraziła obawy dotyczące sztucznej inteligencji. Jej zdaniem nowa generacja autonomicznych broni, tudzież robotów może wywołać wojnę. W ubiegłym roku Nolan zrezygnowała z pracy w Google, by nie musieć pracować przy pracach nad technologią dronów dla armii Stanów Zjednoczonych. Jej zdaniem autonomiczne roboty (a więc niesterowane przez ludzi zdalnie) powinny zostać zakazane, analogicznie do broni chemicznej.

 

Sama Laura Nolan była jedynie pośrednio zaangażowana w Projekt Maven, służący przyspieszeniu rozpoznawania ludzi i przedmiotów przez sztuczną inteligencję. Program służył pomocy amerykańskiemu Departamentowi Obrony w udoskonaleniu technologii rozpoznawania wideo dla dronów. Technologia miała pomóc sztucznej inteligencji w rozróżnianiu ludzi i przedmiotów.

 

W marcu 2019 roku Google zaprzestało prac nad projektem w związku z protestami pracowników. Według „The Guardian” Google nie angażuje się w prace nad autonomiczną bronią, co potwierdził latem 2019 roku panel rządowych specjalistów obradujący w ONZ.

 

Tymczasem Laura Nolan dołączyła do Kampanii na Rzecz Powstrzymania Robotów-Zabójców. W swym przemówieniu do dyplomatów ONZ w Nowym Jorku i Genewie zwróciła uwagę na zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją. Podkreśliła, że im więcej maszyn znajduje się jednocześnie na danym obszarze, tym większe jest ryzyko tragedii.

 

Jej zdaniem łatwo może dojść do pomyłek. Na przykład autonomiczny robot wojenny może łatwo pomylić wrogiego żołnierza z myśliwym, gdyż wykryje, że obydwaj mają broń. Kolejnym problem stanowi fakt, że drony można przetestować wyłącznie w warunkach bojowych.

 

Organizacja pozarządowa protestująca przeciw militarnemu wykorzystaniu SI „Campaign to Stop Killer Robots” na swej stronie informuje, że Chiny, Rosja, Korea Południowa, Izrael i Zjednoczone Królestwo pracują nad systemami broni dysponującymi znaczną autonomią. Podkreśla, że zastąpienie ludzi maszynami może ułatwić i przyspieszyć decyzje o wszczęciu wojny. Jednocześnie niejasne jest, kto ma odpowiadać za ewentualne złamanie prawa – czy będzie to maszyna, programista czy dowódca.

 

Zwolennicy organizacji podkreślają, że inteligentnym maszynom brakuje czysto ludzkich kwalifikacji, takich jak współczucie. Te zaś są niezbędne do podjęcia odpowiednich moralnie decyzji.

 

Stephen Hawking, twórca PayPala Elon Musk, współzałożyciel Apple Steve Wozniak, a także specjaliści z dziedziny sztucznej inteligencji i robotyki w liście otwartym zatytułowanego „Autonomiczne bronie: list otwarty od badaczy sztucznej inteligencji i robotyki” z 2015 roku przestrzeli przed wyścigiem zbrojeń wywołanym przez sztuczną inteligencję. Zwrócili uwagę na ich upowszechnienie, analogiczne do dzisiejszego upowszechnienia kałasznikowów. Zwrócili uwagę na możliwość dysponowania tymi maszynami przez terrorystów i dyktatorów.

 

Źródła: theguardian.com / stopkillerrobots.org / futureoflife.org.   

mjend  


DATA: 2019-09-17 07:13
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W sztuczna inteligencje wierza tylko ci ktorzy nie maja wlasnej. Jedli sie kiedykolwiek taka pojawi, bedzie to za setki lat.
8 miesięcy temu / Ami
 
Problem jest taki, że aktywiści w USA będą protestować i sabotować, a Chińczycy nie będą mieli żadnych skrupułów. Sytuacja wydaje się być bez żadnego dobrego wyjścia.
8 miesięcy temu / pga
 
'...W swym przemówieniu do dyplomatów ONZ w Nowym Jorku i Genewie ...'- skoro ją tam wpuścili znaczy że to wszystko reżyserowane i prawdziwy cel jest przed nami schowany.
8 miesięcy temu / Gość
 
Ani Chińczycy, ani Amerykanie czy Izraelczycy, nie będą się bawić w filozofie, współczucia, wszystko to już widzimy w realu, wystarczy spojrzeć na Bliski Wschód. Chińczycy już dawno odeszli od myśli Konfucjusza i jego moralności. Teraz króluje dyktatura postkomunistyczna, postmaoistowska. Oni nie będą mieli skrupułów aby zaatakować i zamordować ludzi z innych narodów tak jak ich obecne idee i obecne zachowanie, gdzie mordują nawet Chińczyków. Zaatakują bez skrupułów. Ich wojsko podobnie jak amerykańskie jest właśnie szkolone do mordowania. Jedyna nadzieja, że obecni rządzący Polską, nie wejdą im zbytnio za pazury, to może nas oszczędzą ze względu na powojenną po II W.Ś pomoc dla Chin, o której wielu tam pamięta, że Polacy posyłali im żywność, gdy umierali z głodu.
8 miesięcy temu / taki 1
 
Tego już się nie powstrzyma, jeśli nawet nie zrobią tego Amerykanie, to zrobią to Rosjanie i inni. Wszystko zależy od tego w jakim celu będzie używana nowa technologia, można nią bronić ojczyzny oszczędzając krwi własnych żołnierzy, jak również można jej użyć w złych celach. Tak jak z każdą bronią
8 miesięcy temu / Kolo
 
Faktycznie jest tutaj niebezpieczne rozmycie odpowiedzialności. Dowódca zakłada, że za to co zrobi robot odpowiada zespół programistów i że system zachowa się tak jak on sobie to wyobraża, a programiści, że dowódca rozumie ograniczenia systemu i weźmie ryzyko błędnego działania systemu na siebie.
8 miesięcy temu / Grzesiek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.