DZIŚ JEST:   24   STYCZNIA   2020 r.

Św. Franciszka Salezego, Doktora Kościoła
Św. Felicjana, biskupa
 
 
 
 

Była prezydent Irlandii: chrzest jest pogwałceniem praw dziecka

Była prezydent Irlandii: chrzest jest pogwałceniem praw dziecka
fot. pixabay.com

Znana z antyklerykalnych przekonań była prezydent Irlandii Mary McAleese powiedziała, że chrzest jest... pogwałceniem podstawowych praw dziecka. Jej zdaniem, sakrament czyni z dziecka osobę „od małego żyjącą w posłuszeństwie”.

 

Sprawująca urząd w latach 1997-2011 McAleese jest znana z jawnego okazywania wrogości wobec Kościoła. Tym razem uderzyła w sakrament chrztu. Jej zdaniem ochrzczenie przez rodziców swojego dziecka jest ingerencją w jego wolną wolę. Kościół bowiem za pomocą chrztu „czyni z dziecka nieletniego poborowego, który od małego żyje w posłuszeństwie” – twierdzi polityk.

 

– Nie możesz narzucić dwutygodniowemu dziecku zobowiązań, które obligują go na całe życie, a których warunków ono jeszcze nie zna. Nie możesz następnie mówić mu, że jest do tego czy owego zobligowane, bo w rzeczywistości ono się na to nie pisało – mówiła w wywiadzie dla irlandzkiego „The Times”.

 

Dodatkowo zaznaczyła, że „żyjemy w czasach walki o prawa mniejszości, demokrację, wolność wyboru płci, wyznania czy sposobu życia. Kościół jeszcze nie dorósł do tych wartości”. McAleese zaznaczyła, że jej zdaniem prawo do osiągnięcia samoświadomości jest najważniejsze i nie może być wypierane przez żadne próby narzucania „dogmatycznego myślenia”.

 

Kościół uzasadnia chrzczenie najmłodszych w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Skutek chrztu lub łaski chrzcielnej jest bardzo bogatą rzeczywistością. Obejmuje ona: odpuszczenie grzechu pierworodnego i wszystkich grzechów osobistych, narodzenie do nowego życia, przez które człowiek staje się przybranym synem Ojca, członkiem Chrystusa, świątynią Ducha Świętego. Przez fakt przyjęcia tego sakramentu ochrzczony jest włączony w Kościół, Ciało Chrystusa, i staje się uczestnikiem kapłaństwa Chrystusa”.

 

O Sakramencie Chrztu wyraził się bardzo precyzyjnie św. Grzegorz z Nazjanzu: „Chrzest jest najpiękniejszym i najwspanialszym darem Boga (…) Darem – ponieważ jest udzielany tym, którzy nic nie przynoszą; łaską – ponieważ jest dawany nawet tym, którzy zawinili; chrztem – ponieważ grzech zostaje pogrzebany w wodzie; namaszczeniem – ponieważ jest święty i królewski (a królów się namaszcza); oświeceniem – ponieważ jest jaśniejącym światłem; szatą – ponieważ zakrywa nasz wstyd; obmyciem – ponieważ oczyszcza; pieczęcią – ponieważ strzeże nas i jest znakiem panowania Boga”. Logiczne zatem jest, że katoliccy rodzice, chcąc dla swojego dziecka jak najlepiej, włączają je do wspólnoty wierzących na wczesnym etapie życia.

 

Z kolei poglądy byłej prezydent Irlandii (wybranej przez społeczeństwo) pokazują, że wynik niedawnego referendum aborcyjnego nie może rodzić zdziwienia, ale stanowi konsekwencję dłuższego procesu sekularyzacji tamtejszego społeczeństwa.

 

 

Źródło: lifesitenews.com

PR

 

  


DATA: 2018-06-26 12:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Dokonujesz projekcji własnych cech bo nie masz argumentów merytorycznych? :)
ponad 1 rok temu / do klik
 
ta zwyrodniała lewaczka mówi że Chrzest święty jest pogwałceniem prawa dziecka ..a czym jest w takim razie zamordowanie dziecka za nim jeszcze się urodzi
ponad 1 rok temu / mateusz
 
dzielisz włos na czworo odbiegając od tematu ,nie przyjmujesz innego zdania innej interpretacji ,masz zamknięty umysł sorry ale nie dyskutujesz tylko się mądrzysz ,przeczytaj post podpisany " stańmy w prawdzie" ,coś robicie źle że nie wychodzi
ponad 1 rok temu / do do klik
 
Popieram Jak dziecko ukształtujesz tak z dorosłym nie na problemu bezwiednie przypisuje sie kierunek swiatopogladowy
ponad 1 rok temu / Cichy
 
Kolejny raz potwierdzasz ewidentny problem z rozumieniem tekstu, bo napisałem "np.", czyli przykład z ignorancją zawinioną dotyczył pewnej grupy (podzbioru) osób nieświadomych, a nie wszystkich (całego zbioru) osób nieświadomych. I nawet nie wiesz że pomiędzy niemowlęciem a człowiekiem dorosłym są etapy pośrednie rozwoju człowieka? Biedactwo :)
ponad 1 rok temu / do klik
 
?? mowa o niemowlęciu ,jaką chcesz mu zarzucić ignorancję
ponad 1 rok temu / klik do do oj
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.