DZIŚ JEST:   23   CZERWCA   2018 r.

Św. Józefa Cafasso
Św. Tomasza Garnet
 
 
 
 

Bydgoszcz: zabawa w miejscu kaźni. W Wielki Post

Bydgoszcz: zabawa w miejscu kaźni. W Wielki Post
fot. HektorY / commons.wikimedia.org, licencja cc

W Bydgoszczy stanął w minioną niedzielę gigantyczny lunapark. Organizatorzy zajęli niemal całą przestrzeń centralnego rynku bydgoskiej starówki, ustawiając tam m. in. sześćdziesięciometrową wieżę z karuzelą łańcuchową, diabelski młyn i zamek strachów. Wszystko to kusić miało bydgoszczan przez cały Wielki Tydzień, łącznie z Wielkim Piątkiem.

 

Stary Rynek w Bydgoszczy jest miejscem darzonym szczególnym szacunkiem przez mieszkańców miasta. Tutaj 9 września 1939 r., pod murami pojezuickiego kościoła z XVI w., niemieccy żołnierze rozstrzeliwali Polaków w odwecie za opór stawiany wkraczającym oddziałom Wehrmachtu przez miejscową Straż Obywatelską. Do dziś żywa jest legenda mówiąca o tym, że rozstrzelany ksiądz katolicki oparł się upadając o mur kościoła i pozostał na tym murze krwawy ślad, którego w żaden sposób nie dało się usunąć. To miało być powodem decyzji okupanta o rozbiórce kościoła, którą rzeczywiście przeprowadzono w pierwszych miesiącach 1940 r. Świątynia ta nigdy nie została odbudowana.

 

Tym bardziej więc ustawienie w Wielkim Tygodniu gigantycznego wesołego miasteczka wywołało intensywne sprzeciwy mieszkańców. Jako pierwsza zaprotestowała Akcja Katolicka. Ostry list do prezydenta miasta wystosował też ordynariusz bydgoski - ks. biskup Jan Tyrawa, który napisał, że wesołe miasteczko ustawione w takim a nie innym czasie to atak na tradycję narodową. W ostrych słowach o wzniesieniu miasteczka wypowiedział się Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej. Do protestujących przyłączyli się poseł Bartosz Kownacki.

 

Ale najbardziej zdecydowany sprzeciw złożył prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Andrzej Bogucki. Zwrócił się on do Przewodniczącego Rady Miasta Bydgoszczy o upublicznienie nazwisk osób, które wydały taką skandaliczną decyzję. „Osoby te wykazały się indolencją, niszczą wartości polskie i katolickie, deptają Krew i Pamięć Pomordowanych Bydgoszczan na Starym Rynku” - napisał prezes Sokoła. Odniósł się też do odpowiedzi, której udzielił prezydent miasta Rafał Bruski biskupowi Janowi Tyrawie, pisząc, że jego zdaniem mieszkańcy Bydgoszczy „będą umieli w okresie wielkanocnym uszanować wartości wpisane w naszą narodową historię, kulturę i wielowiekową katolicką tożsamość”.

 

Protest okazał się częściowo skuteczny. Przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy, Roman Jasiakiewicz, także zwrócił się do prezydenta Bydgoszczy z prośbą o wyjaśnienie okoliczności podjęcia przez Ratusz decyzji o uruchomieniu na Starym Rynku lunaparku - w Wielkim Tygodniu, na dodatek w miejscu martyrologii. W piśmie do prezydenta czytamy: „W związku z publicznym wezwaniem mnie przez Prezesa Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Bydgoszcz – Fordon II im. gen. Józefa Hallera, Pana Andrzeja Boguckiego „do (…) upublicznienia nazwisk osób, które wydały taką niszczącą polskość decyzję”, uprzejmie proszę o udostępnienie kopii umów zawartych z organizatorem Europejskiego Festiwalu Rozrywki”. W latach 1998-2002 Jasiakiewicz był prezydentem Bydgoszczy popieranym przez SLD. Rafał Bruski został natomiast wybrany jako członek PO.

 

Ostatecznie, organizatorzy Europejskiego Festiwalu Rozrywki podjęli decyzję o zawieszeniu działalności do Niedzieli Wielkanocnej. Prezydent miasta na posiedzeniu jego rady przyznał, że zgoda na jego ustawienie była błędem.


Michał Jędryka, matDATA: 2013-03-30 08:05
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Jerry.A co jeśli większość będzie chciała wesołego miasteczka w tym miejscu i czasie.Normy muszą być zgodne z prawem boskim i naturalnym...
ponad 5 lat temu / ciekawski
 
@Normalny Normą jest ogół, a nie margines.
ponad 5 lat temu / Jerry
 
Z tego artykułu powiało optymizmem, że są jeszcze Polacy, którzy czują się gospodarzami w Polsce.
ponad 5 lat temu / marekb54
 
Poważna sprawa. I tak każdy powinien ją traktować.
ponad 5 lat temu / maciej
 
-->yolka rece opadaja jak czytam twe slowa :(
ponad 5 lat temu / razorrr
 
a co do wielkiej orkiestry która tez tam gra nikt protestu nie podniósł...tez zabawa na całego
ponad 5 lat temu / gawtych
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.