DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Bydgoszcz: konferencja o spuściźnie naukowej o. prof. Józefa M. Bocheńskiego

Bydgoszcz: konferencja o spuściźnie naukowej o. prof. Józefa M. Bocheńskiego

W 110. rocznicę urodzin ojca prof. Józefa Marii Bocheńskiego, jednego z najwybitniejszych filozofów i logików polskich XX wieku, na bydgoskim Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego zorganizowano trzydniową międzynarodową konferencję, której tematyka dotyczy dorobku naukowego tego wybitnego dominikanina, myśliciela, duszpasterza.


Temat spotkania brzmi „Józef Maria Bocheński, dziedzictwo idei: między logiką a mądrością”, a konferencja jest organizowana przez Instytut Filozofii UKW w Bydgoszczy oraz Bydgoski Oddział Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Refleksja podejmowana w trakcie konferencji dotyczy dorobku filozoficznego i naukowego ojca Bocheńskiego, w tym m.in. logiki, ontologii, historii filozofii i sowietologii, filozofii religii oraz etyki.

Jak podkreślił ks. dr Sylwester Warzyński z komitetu organizacyjnego, postać ojca Józefa Bocheńskiego skłania do refleksji nad podstawami naszej wiedzy, nad naszym stosunkiem do świata, w którym żyjemy oraz do rzeczywistości społeczno-politycznej, ale także nad naszą wiarą, nad próbą jej rozumienia i racjonalnego uzasadnienia.

W Polsce przez całe dziesięciolecia, aż do upadku komunizmu dorobek tego dominikanina, nauczyciela i przewodnika duchowego był całkowicie nieznany. Jak podkreślił dyrektor Instytutu Filozofii UKW w Bydgoszczy, prof. Dariusz Łukasiewicz, „dopiero od kilkunastu lat następuje proces odzyskiwania spuścizny ojca profesora Bocheńskiego dla polskiej kultury i myśli filozoficznej”. – Przekonanie, że między rozumem, a wiarą nie ma żadnej sprzeczności, było jednym z głównych motywów filozoficznych twórczości Bocheńskiego – powiedział.

Roger Pouivet z Uniwersytetu de Lorraine we Francji przedstawiając wykład „Bocheński a kwestia niewyrażalności Boga”, nakreślił tezy pokazujące prawdziwość tego twierdzenia, albo jego wewnętrzną sprzeczność. Powiedział m.in., że „pozornie beznamiętna logika religii ojca Bocheńskiego jest de facto bardzo bliska przeżyciom człowieka wierzącego, czyli takiego, który odmawia Credo, traktując dosłownie zawarte w nim zdania”.

Józef Franciszek Emanuel Bocheński (1902-1995) był dominikaninem. Nosił imię zakonne Innocenty. Był współzałożycielem tzw. „Koła Krakowskiego”, po II wojnie światowej wieloletnim profesorem filozofii oraz rektorem Uniwersytetu Fryburskiego w Szwajcarii, a także twórcą Osteuropa-Institut, wydającego serię „Sovietica”.

W sposób otwarty upominał intelektualistów, którzy nie widzieli nic złego w komunizmie. Po 1989 roku domagał się nie tylko dekomunizacji, ale i eliminacji takich osób z życia publicznego. Był kapłanem znanym z niespożytej energii, poczucia humoru i ekscentryzmu.

Wśród uczestników konferencji, która zakończy się 20 października, znaleźli się przedstawiciele wielu uczelni z Polski, Francji i Szwajcarii.


Źródło: KAI


DATA: 2012-10-18 15:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.