DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   CREDO

Monika Gabriela Bartoszewicz

Być jak święty Franciszek


Kolorowe media oraz lewicowe salony zachłystują się nachalnie promowanym image’em papieża Franciszka, który – wedle ich mniemania – wkrótce rozda wszystkie materialne dobra kościelne między ubogich, a sam pójdzie – wzorem swojego świętego imiennika – nauczać ptaki i ryby. Oczywiście porzuciwszy wcześniej niewygodne moralne kwestie dotyczące życia codziennego ludzi. Niestety, powodem takich oczekiwań jest fakt, że w kulturze masowej na dobre zagościł rozmyty, nieco też naiwny obraz świętego Biedaczyny z Asyżu.

Współczesne i uwspółcześniane hagiografie stworzyły z człowieka, który całego siebie poświęcił Chrystusowi, osobę o profilu znacznie bardziej pasującym do działacza Greenpeace, względnie też socjalisty, który tylko przypadkiem i niejako na marginesie swojej działalności, był też katolikiem. Należy mieć nadzieję, że pontyfikat obecnego papieża na nowo odkryje przed nami św. Franciszka takim, jakim był on w rzeczywistości – inspirującym, odważnym synem Kościoła, który nie tylko ogołocił siebie samego z dóbr doczesnych, ale z równą żarliwością poświęcił swe życie na obdarowywanie innych ludzi nieprzebranymi bogactwami duchowymi nauki Jezusa. Pamiętać przy tym należy, że Franciszek nie ograniczał się do przepowiadania Ewangelii jedynie w Europie – wprost przeciwnie, z narażeniem życia udał się też do tych, którzy błądzili w ciemnościach pozbawieni Prawdy – do muzułmanów.

Pragnienie nawracania Saracenów nie było czczą zachcianką ani też naiwną mrzonką. W swoim idealizmie bowiem był Franciszek przesiąknięty głębokim pragmatyzmem pozwalającym głosić odwieczne Boże przesłanie w sposób dostosowany do ducha czasów. Gdyby Franciszkowe aspiracje były jedynie przelotnym kaprysem, nie wytrzymałyby próby czasu, tymczasem święty w przeciągu siedmiu lat podjął aż trzy wyprawy misyjne...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 
 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).

 

Sąd Apelacyjny w Białymstoku oddalił zażalenie burmistrza Hajnówki i tym samym uchylił ostatecznie wydany przez niego zakaz przeprowadzenia IV Marszu Żołnierzy Wyklętych. Impreza odbędzie się 23 lutego.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.