DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   CREDO

Monika Gabriela Bartoszewicz

Być jak święty Franciszek


Kolorowe media oraz lewicowe salony zachłystują się nachalnie promowanym image’em papieża Franciszka, który – wedle ich mniemania – wkrótce rozda wszystkie materialne dobra kościelne między ubogich, a sam pójdzie – wzorem swojego świętego imiennika – nauczać ptaki i ryby. Oczywiście porzuciwszy wcześniej niewygodne moralne kwestie dotyczące życia codziennego ludzi. Niestety, powodem takich oczekiwań jest fakt, że w kulturze masowej na dobre zagościł rozmyty, nieco też naiwny obraz świętego Biedaczyny z Asyżu.

Współczesne i uwspółcześniane hagiografie stworzyły z człowieka, który całego siebie poświęcił Chrystusowi, osobę o profilu znacznie bardziej pasującym do działacza Greenpeace, względnie też socjalisty, który tylko przypadkiem i niejako na marginesie swojej działalności, był też katolikiem. Należy mieć nadzieję, że pontyfikat obecnego papieża na nowo odkryje przed nami św. Franciszka takim, jakim był on w rzeczywistości – inspirującym, odważnym synem Kościoła, który nie tylko ogołocił siebie samego z dóbr doczesnych, ale z równą żarliwością poświęcił swe życie na obdarowywanie innych ludzi nieprzebranymi bogactwami duchowymi nauki Jezusa. Pamiętać przy tym należy, że Franciszek nie ograniczał się do przepowiadania Ewangelii jedynie w Europie – wprost przeciwnie, z narażeniem życia udał się też do tych, którzy błądzili w ciemnościach pozbawieni Prawdy – do muzułmanów.

Pragnienie nawracania Saracenów nie było czczą zachcianką ani też naiwną mrzonką. W swoim idealizmie bowiem był Franciszek przesiąknięty głębokim pragmatyzmem pozwalającym głosić odwieczne Boże przesłanie w sposób dostosowany do ducha czasów. Gdyby Franciszkowe aspiracje były jedynie przelotnym kaprysem, nie wytrzymałyby próby czasu, tymczasem święty w przeciągu siedmiu lat podjął aż trzy wyprawy misyjne...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1951 – władze komunistyczne aresztowały biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Torturowany i szykanowany w areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie przyznał się do zarzucanych mu czynów. 22 września 1953 roku został skazany na 12 lat więzienia.

 
 

Według portalu należącego do Radio France, w Europie zarejestrowanych zostało już 71 zgonów osób, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19.

 

Doktor Włodzimierz Bodnar, który za pomocą amantadyny wyleczył już z Covid-19 ponad tysiąc osób, niebawem opublikuje za granicą pracę naukową na temat skuteczności tej terapii. W kraju napotyka na ciągłe utrudnienia ze strony gremiów, które teoretycznie powinny być żywotnie zainteresowane wdrożeniem skutecznego sposobu leczenia chorych.

 

Amerykańscy katolicy uczestniczyć będą pomiędzy 21 a 29 stycznia w nowennie w intencji obrony życia. Odbywać się ona będzie pod hasłem „9 dni dla życia”.

 

Social media i Big Tech zaczęły ograniczać swobodę ludzi w wyrażaniu swoich przekonań. Jeszcze bardziej podniosło to poziom społecznego napięcia. Po wybuchu protestów ruchu Black Lives Matter ludzie zauważyli stosowanie wobec nich podwójnych standardów. Jeszcze szybciej zaczęli tracić zaufanie do instytucji państwowych. Według ponad połowy Amerykanów prezydent Biden nie został legalnie wybrany – opowiadał o sytuacji w USA Gualberto Garcia Jones, publicysta katolickiego portalu z Kanady – Life Site News.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.