DZIŚ JEST:   18   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Czwartek
Św. Ryszarda Pampuri
Św. Galdina, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   CREDO

Monika Gabriela Bartoszewicz

Być jak święty Franciszek


Kolorowe media oraz lewicowe salony zachłystują się nachalnie promowanym image’em papieża Franciszka, który – wedle ich mniemania – wkrótce rozda wszystkie materialne dobra kościelne między ubogich, a sam pójdzie – wzorem swojego świętego imiennika – nauczać ptaki i ryby. Oczywiście porzuciwszy wcześniej niewygodne moralne kwestie dotyczące życia codziennego ludzi. Niestety, powodem takich oczekiwań jest fakt, że w kulturze masowej na dobre zagościł rozmyty, nieco też naiwny obraz świętego Biedaczyny z Asyżu.

Współczesne i uwspółcześniane hagiografie stworzyły z człowieka, który całego siebie poświęcił Chrystusowi, osobę o profilu znacznie bardziej pasującym do działacza Greenpeace, względnie też socjalisty, który tylko przypadkiem i niejako na marginesie swojej działalności, był też katolikiem. Należy mieć nadzieję, że pontyfikat obecnego papieża na nowo odkryje przed nami św. Franciszka takim, jakim był on w rzeczywistości – inspirującym, odważnym synem Kościoła, który nie tylko ogołocił siebie samego z dóbr doczesnych, ale z równą żarliwością poświęcił swe życie na obdarowywanie innych ludzi nieprzebranymi bogactwami duchowymi nauki Jezusa. Pamiętać przy tym należy, że Franciszek nie ograniczał się do przepowiadania Ewangelii jedynie w Europie – wprost przeciwnie, z narażeniem życia udał się też do tych, którzy błądzili w ciemnościach pozbawieni Prawdy – do muzułmanów.

Pragnienie nawracania Saracenów nie było czczą zachcianką ani też naiwną mrzonką. W swoim idealizmie bowiem był Franciszek przesiąknięty głębokim pragmatyzmem pozwalającym głosić odwieczne Boże przesłanie w sposób dostosowany do ducha czasów. Gdyby Franciszkowe aspiracje były jedynie przelotnym kaprysem, nie wytrzymałyby próby czasu, tymczasem święty w przeciągu siedmiu lat podjął aż trzy wyprawy misyjne...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.

 
 

Middlebury College (Vermont) postanowił odwołać wykład prof. Ryszarda Legutki dotyczący zagadnienia totalitaryzmu. Władze uczelni ugięły się pod żądaniami części studentów określających działalność profesora jako człowieka, który zbudował swoją karierę na „homofobicznym, ksenofobicznym, rasistowskim i mizoginistycznym dyskursie”.

 

Kardynał Gerhard Müller w ostatnim wywiadzie z portalem Life Site News omówił list Benedykta XVI opublikowany 10 kwietnia 2019 roku. Stwierdził, że jego esej wyraża większą mądrość niż wypowiedzi ekspertów z niemieckiego Episkopatu oraz uczestników rzymskiego szczytu o nadużyciach.

 

To przecież tylko kilka drzew na wzgórzu… W dodatku najpewniej nie tych drzew. Ale w bogatej przecież w skarby naszej wiary Jerozolimie, niemal nic nie robi bardziej piorunującego wrażenia.

 

Było to parę tygodni temu. Udałem się na Drogę Krzyżową ulicami mojego miasta. Docieramy do stacji dziesiątej. Pan Jezus z szat obnażony. Kłaniamy się Tobie… wstajemy. I wtedy zobaczyłem, gdzie jesteśmy: dziesięć metrów od szyldu… „centrum erotyki”. Trudno o dobitniejszy symbol naszych czasów.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.