DZIŚ JEST:   13   GRUDNIA   2019 r.

Św. Otylia z Hohenburga
Św. Łucji, męczennicy
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 32  >   CREDO

Monika Gabriela Bartoszewicz

Być jak święty Franciszek


Kolorowe media oraz lewicowe salony zachłystują się nachalnie promowanym image’em papieża Franciszka, który – wedle ich mniemania – wkrótce rozda wszystkie materialne dobra kościelne między ubogich, a sam pójdzie – wzorem swojego świętego imiennika – nauczać ptaki i ryby. Oczywiście porzuciwszy wcześniej niewygodne moralne kwestie dotyczące życia codziennego ludzi. Niestety, powodem takich oczekiwań jest fakt, że w kulturze masowej na dobre zagościł rozmyty, nieco też naiwny obraz świętego Biedaczyny z Asyżu.

Współczesne i uwspółcześniane hagiografie stworzyły z człowieka, który całego siebie poświęcił Chrystusowi, osobę o profilu znacznie bardziej pasującym do działacza Greenpeace, względnie też socjalisty, który tylko przypadkiem i niejako na marginesie swojej działalności, był też katolikiem. Należy mieć nadzieję, że pontyfikat obecnego papieża na nowo odkryje przed nami św. Franciszka takim, jakim był on w rzeczywistości – inspirującym, odważnym synem Kościoła, który nie tylko ogołocił siebie samego z dóbr doczesnych, ale z równą żarliwością poświęcił swe życie na obdarowywanie innych ludzi nieprzebranymi bogactwami duchowymi nauki Jezusa. Pamiętać przy tym należy, że Franciszek nie ograniczał się do przepowiadania Ewangelii jedynie w Europie – wprost przeciwnie, z narażeniem życia udał się też do tych, którzy błądzili w ciemnościach pozbawieni Prawdy – do muzułmanów.

Pragnienie nawracania Saracenów nie było czczą zachcianką ani też naiwną mrzonką. W swoim idealizmie bowiem był Franciszek przesiąknięty głębokim pragmatyzmem pozwalającym głosić odwieczne Boże przesłanie w sposób dostosowany do ducha czasów. Gdyby Franciszkowe aspiracje były jedynie przelotnym kaprysem, nie wytrzymałyby próby czasu, tymczasem święty w przeciągu siedmiu lat podjął aż trzy wyprawy misyjne...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1908 – urodził się Plinio Correa de Oliveira, brazylijski myśliciel i działacz katolicki (zm. 1995). Jeszcze podczas studiów na Wydziale Prawa Uniwersytetu Sao Paulo prowadził ożywioną działalność społeczną w szeregach Sodalicji Mariańskiej. W roku 1932 z listy Katolickiej Ligi Wyborczej wszedł do Zgromadzenia Konstytucyjnego Brazylii. Był najmłodszym parlamentarzystą. Zrezygnowawszy z kariery polityka, wykładał na wyższych uczelniach Sao Paulo. Redagował także pismo katolickie „Legionario”.

 
 

Jak wynika z sondażowych wyników exit pool, Partia Konserwatywna zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych, zdobywając aż 368 mandatów. Oznacza to, że premier Boris Johnson w nowej kadencji będzie dysponował na tyle silną reprezentacją w Izbie Gmin, że będzie w stanie skutecznie doprowadzić do długo oczekiwanego Brexitu.

 

Prof. Ryszard Legutko skomentował doniesienia o planach nowej szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, dotyczących ochrony klimatu. Europoseł stwierdził, że jeśli Unia Europejska narzuci nam zapisy zawarte w tzw. Zielonym Ładzie, polegające na radykalnym ograniczeniu emisji CO2, Polska będzie ubezwłasnowolniona i uwięziona w systemie wielu zależności.

 

Sąd w Tokio nakazał rządowi Japonii wypłatę odszkodowania dla jednego z transpłciowych urzędników pracujących w państwowej administracji. Mężczyzna uważał się za kobietę i domagał się możliwości korzystania z damskich toalet, na co zgody nie wyrażał jego pracodawca. Transseksualista stwierdził, że łamane są jego prawa i skierował sprawę do sądu.

 

Władze w Madrycie ujawniły, że zaledwie w ciągu sześciu miesięcy, populacja Hiszpanii spadła o blisko 50 tys. To efekt spadku przyrostu naturalnego. Niepokojące statystyki pokazują, że odnotowano najniższy przyrost naturalny od prawie 80 lat. Specjaliści są zdania, że ta tendencja będzie prowadziła Hiszpanię do tzw. „demograficznego samobójstwa”. Jednym z głównych powodów tego stanu rzeczy jest coraz bardziej powszechna aborcja.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.