DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Burzenie kościołów, antychrześcijańskie regulacje. Pokaz chińskiej tolerancji trwa

Burzenie kościołów, antychrześcijańskie regulacje. Pokaz chińskiej tolerancji trwa
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. fitzfotos/sxc.hu

Chińskie władze nie zamierzają tolerować rozszerzania się chrześcijaństwa. Już niebawem wejdą w życie nowe surowe przepisy, a władze lokalne wszczęły kolejną falę wyburzania świątyń.

 

W ciągu niecałego miesiąca zburzono dwa kościoły w prowincji Shanxi. Ostatnio w niedzielę policja odgrodziła teren wokół protestanckiej świątyni w Linfen, a następnie zdetonowano materiały wybuchowe umieszczone wewnątrz budowli. Resztę dopełniły koparki i młoty. Kościół katolicki w sąsiedniej prowincji Shaanxi również został zburzony w zeszłym miesiącu, 20 lat po wzniesieniu.

 

Chiny gwarantują wolność religii „na papierze”. W praktyce trwa z nią bezwzględna walka. Władza reguluje wiele aspektów życia religijnego. Kościoły muszą uzyskać pozwolenie na działalność, a duchowni muszą stosować się do wielu reguł narzuconych przez rząd. Restrykcyjna polityka doprowadziła do ​​powstania „domowych” kościołów, niezależnych miejsc kultu, które istnieją poza oficjalnymi kanałami. Władze co jakiś czas aresztują duchownych lub burzą budynki wykorzystywane przez katolickie wspólnoty, czy dość liczne zbory protestanckie.

 

Od 2013 r. władze zdecydowały się na ostrzejszą politykę, niszcząc okazałe kościoły z wysokimi wieżami zwieńczonymi krzyżami. Urzędnicy rozpoczęli akcję niszczenia krzyży w prowincji Zhejiang. W jej rezultacie  usunięto ponad 1200 symboli wiary chrześcijańskiej. W ubiegłorocznym raporcie na temat wolności religijnej Departament Stanu USA stwierdzono, że „rząd więzi, aresztuje, torturuje, skazuje na karę więzienia lub prześladuje wyznawców zarejestrowanych i niezarejestrowanych grup religijnych za działania związane z ich wierzeniami i praktykami religijnymi”.

 

W lutym wchodzą w życie przepisy zaostrzające kontrolę nad organizacjami religijnymi, miejscami kultu religijnego, zabraniając gromadzenia się w celach religijnych poza świątyniami i nakładając kary w wysokości 300  tys. juanów za „nieautoryzowane działania religijne”. Regulacja zobowiązuje władze lokalne do surowego egzekwowania przepisów uderzających przede wszystkim w chrześcijan, chociaż – jak zapewniano – ma ona zapobiegać szerzeniu się „terroryzmu”.

 

Przepisy zobowiązują do uczenia w szkołach „myśli prezydenta Xi” i zwalczania „wrogich religii”. Ustawa reguluje kwestie nauczania religijnego, rodzaj działalności, jaką mogą podejmować uznane przez władze związki wyznaniowe itp.

 

Źródło: guardian.co.uk,

AS


DATA: 2018-01-11 14:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciężki jest los chrześcijan w Chinach. Pozostaje mieć nadzieję, że Ojciec Święty przez działania dyplomatyczne wpłynie na złagodzenie stosunku Chin wobec Katolików. Chociaż szanse na to nie są zbyt wielkie.
6 miesięcy temu / Michu.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.