DZIŚ JEST:   30   MAJA   2020 r.

NMP Królowej Apostołów
Św. Joanny d'Arc
Św. Jana Sarkandra
 
 
 
 

Burza wokół nowej ustawy o „przemocy w rodzinie”. Opozycja atakuje, premier uspokaja

Burza wokół nowej ustawy o „przemocy w rodzinie”. Opozycja atakuje, premier uspokaja
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Przeciwdziałanie przemocy domowej jest priorytetem rządu Prawa i Sprawiedliwości, a polskie prawo musi być klarowne i bez cienia wątpliwości w pełni chronić ofiary. Podjąłem decyzję, że projekt ustawy wróci do wnioskodawców w celu wyeliminowania wszystkich wątpliwych zapisów” – poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

 

Chodzi o zamieszczony 31 grudnia na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Nowe przepisy przygotowywało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a prace nad nimi trwały od lipca 2017 roku.

 

 

 

Największe kontrowersje wzbudziło wykreślenie z ustawy pojęcia „jednorazowego doświadczenia przemocy”.

 

Obowiązujące obecnie przepisy definiują przemoc w rodzinie jako „jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób (…), w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą”.

 

Nowelizacja miała usunąć określenie „przemoc w rodzinie” i wprowadzić definicję „osoby doznającej przemocy domowej”, rozumianą jako „osobę, której prawa lub dobra osobiste zostały naruszone przez powtarzające się, umyślne działanie lub zaniechanie, w szczególności narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia lub uszczerbek na zdrowiu, dokonane przez osobą najbliższą (…) albo inną osobę wspólnie z nią zamieszkującą i gospodarującą”.

 

Zmiana miała dotyczyć także tzw. „Niebieskiej Karty”, która obecnie zakładana jest nawet bez zgody osoby pokrzywdzonej. „Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskiej Karty i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie” – jest zapisane obecnie w ustawie. Po wprowadzeniu zmian byłoby to: „Wszczęcie procedury Niebieskiej Karty może nastąpić bez zgody osoby doznającej przemocy domowej pod warunkiem, że grupa diagnostyczno-pomocowa w trakcie realizacji tej procedury uzyska pisemną zgodę tej osoby. W razie nieuzyskania zgody następuje zakończenie procedury Niebieskiej Karty”.

 

Propozycje zmian w prawie wywołały oburzenie opozycji i wspierających ją mediów. „Czy E. Rafalska uraczy nas komentarzem do  skandalicznego projektu? Platforma Obywatelska zmieniła przepisy dotyczące przestępstwa zgwałcenia, tak by były ściganie z urzędu, a nie na wniosek ofiary. Według p. Rafalskiej, gdy ktoś pobije 1 to nie jest to przemoc! Oburzające!”, napisała na Twitterze poseł Monika Rafalska (PO).

 

 

 

Sprawę skomentował również mec. Jerzy Kwaśniewski. Prezes Instytutu Ordo Iuris podkreślił, że w mediach pojawiło się wiele szkodliwych Fake Newsów w sprawie zaproponowanych zmian w prawie. Podkreślił, że „wszyscy oburzeni nowelizacją ustawy o #przemocDomowa mówią o pobiciu. Nie mają o systemie przeciwdziała przemocy pojęcia. Ustawa rozszerza od dawna definicję przemocy na każde naruszenie dóbr osobistych domownika. Pobicie jest zawsze czynem zabronionym z kodeksu karnego”.

 

 

 

 

 

 

 

 

źródło: polsatnews.pl / Twitter

TK


DATA: 2019-01-02 13:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Krok w dobrą stronę, oczywiście zbyt nieśmiały, albowiem śmiały krok wywołałby podobne reakcje opozycji, a więcej możnaby ugrać. Złą stroną medalu jest natomiast to, że PiS sankcjonuje swoją nowelizacją tę ustawę, czyniąc ją niejako swoją. A wciąż ustawa ta - jako taka - jest skandalem i wyrazem totalitaryzmu. Od "przemocy w rodzinie" jest rodzina, ewentualnie lokalna społeczność, a nie urzędnicy na warszawskim (brukselskim/oenzetowskim) garnuszku. Bezduszna państwowa hydra nie zna się na rozwiązywaniu konfliktów rodzinnych ani na wychowaniu dzieci.
ponad 1 rok temu / aaa
 
Jak uczy historia kosciola, czyt. Vayicanum II, lepsze jest wrogiem dobrego. Wszyscy ci poprawiacze, eksperci co wiedza lepiej niech pamitaja, ze wielblad to kon wymyslony przez eksperta...
ponad 1 rok temu / Trad
 
"Przemoc domowa"? Chyba paranoja programowa.
ponad 1 rok temu / agricola
 
Szwecja przykładem? David Duke -Jak umiera zachodnia cywilizacja.
ponad 1 rok temu / Skała
 
Usunąć obce media z Polski to ważniejsze niż """troska""o jakąś "przemoc" w rodzinie - wracamy do czasów PO/PSL gdzie z biedy odbierano rodzicom dzieci. Czas tworzyć nowe miejsca pracy by miały polskie rodziny pracę w Ojczyźnie i poczucie bezpieczeństwa oraz będą znać wartości płynące z podręczników, programów opartych na kulturze greckiej, łacińskiej i chrześcijańskiej -Polska będzie wielka. Po to by tworzyć nowe stanowiska pracy dla urżędasów? By inwigilować rodziny? Dlatego nie ma - Premier Beaty Szydło, Ministra Macierewicza, Ministra Srodowiska Prof. Szyszko ? By klękać na kolana i pod dyktando targowicy i in. reprezentować interesy obcych? Może wpadną na pomysł rozpocząć walkę z lekarzami .....bo od początku dziejów ludzkości zawsze "znęcali" sie nad bakteriami np.ospa,tyfus.dżuma, gruźlica i in? Może "eko lodzy" z f.unijn.opracuja met. pertraktacji, prowadzenia dyplomat. rozmów by szlachetnie dały się przekonać na opuszczenie chorego?
ponad 1 rok temu / Borek
 
Zmiany PiSu w tej ustawie to zmiany w dobra strone, a burza wywołana przez PO to kolejna gównoburza. Nie lubie PiS ale w tym wypadku, PISie ani p Kroku w tył! My Polacy nIe chcemy zachodniego zlewaczenia w sferach rodziny i socjalnego terroru urządników
ponad 1 rok temu / Olcha
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.