DZIŚ JEST:   07   SIERPNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Kajetana z Thieny
Bł. Edmunda Bojanowskiego
 
 
 
 

Burza w Portugalii. Biskup zanegował dziewictwo Maryi, potem wycofał się z herezji

Burza w Portugalii. Biskup zanegował dziewictwo Maryi, potem wycofał się z herezji
fot. YouTube / arautospress

Biskup Porto Manuel Linda podczas świątecznego wywiadu dla jednego z największych portugalskich portali „Observador” wygłosił pogląd - jeżeli nie wprost uderzający w dogmat o dziewictwie Maryi, to poważnie go naruszający. Po jakimś czasie od publikacji, do treści artykułu zostały wprowadzone poprawki - biskup najwidoczniej zrozumiał swój błąd.

 

W wywiadzie bp Linda wraz z teologiem ks. Anselmo Borgesem „rozprawiają się” z popularnymi mitami dotyczącymi świąt Bożego Narodzenia. Zamiast zatrzymać się np. na grudniowej dacie świąt czy rzeczywistej dacie narodzin Zbawiciela, duchowni zaatakowali wprost niektóre z dogmatów Kościoła Katolickiego, takie jak boskie poczęcie Jezusa Chrystusa czy Dziewictwo Najświętszej Maryi Panny.

 

W pierwotnej wersji publikacji padło sformułowanie: „Jezus nie był synem kobiety-dziewicy, wyjaśniają zarówno ojciec Anzelm Borges jak i biskup Manuel Linda". Słowa te wywołały ogromne poruszenie wśród katolików w Portugalii, ale i poza tym krajem. W ostrych słowach taką postawę skrytykowali autorzy bloga „Rorate-Caeli”, którzy zamieścili oryginalną wersję artykułu, określając zawarte w nim sformułowania mianem herezji i bluźnierstwa. Poniżej prezentujemy wypowiedzi w już poprawionej wersji.

 

„Jezus został poczęty ze związku Maryi z Józefem jak każdy inny człowiek (…) dziewictwo Maryi jest tu ukazane jako metafora przedstawiająca Jezusa jako wyjątkową osobę” – wskazywał ks. Borges. Dodatkowo, bp Linda wyjaśniał, że „nigdy nie powinniśmy odnosić się do dziewictwa Maryi w znaczeniu fizycznym. Stary Testament wskazuje, że Jezus miał począć się z dziewicy, córki Izraela, która była prosta, pokorna i uniżona. To jest jednak odniesienie do całkowitego oddania się tej kobiety Bogu. Dar bycia matką Boga uzyskała jedynie dzięki jej niepodzielnemu sercu. Najważniejsze w tym wszystkim jest pełne zawierzenie się Bogu”.  

 

Biskup Porto na potwierdzenie tej tezy wskazał, że „jest wiele kobiet z naruszoną błoną dziewiczą, które są całkowicie oddane Bogu. Jest także wiele kobiet z nienaruszoną błoną, które są jednak dalekie od Boga.” 

 

Ks. Anselmo Borges tłumaczył natomiast praktyczne wyjaśnienie metafory dziewictwa: „W moim kraju żył pewien wspaniały człowiek. Nie uczył się w tym kierunku, lecz potrafił uzdrawiać. Miał taki dar. Wtedy ludzie zaczęli mówić na podkreślenie jego wyjątkowości, że otrzymał go już będąc w łonie matki. Podobnie ludzie określali Jana Chrzciciela, kuzyna Jezusa, który narodził się z Elżbiety będącą kobietą w podeszłym wieku.”

 

Słowa mianowanego przez Franciszka na ordynariusza największej portugalskiej diecezji biskupa Lindy, spotkały się ze zdecydowanym sprzeciwem i oburzeniem wiernych. W tym kontekście warto zaznaczyć, że już wcześniej biskup w jednym z wywiadów „z niepokojem” patrzył na zjawisko renesansu tradycyjnej Mszy, które przyciąga młodzież i intelektualistów.

 

„Linda (…) nie byłby pierwszym teologiem katolickim, który znalazł „metaforyczną” interpretację cudownej rzeczywistości naszej wiary. Istnieje już niestety długa lista katolickich myślicieli, którzy twierdzą, że prawie wszystko, co jest niewytłumaczalne w Ewangelii lub w naszej wierze ma jedynie znaczenie duchowe lub symboliczne. Jest to mentalność, która zdradza nieufność w nadprzyrodzonych rzeczywistościach. W każdym razie mamy nadzieję, że Wasza Ekscelencja może w sposób zadowalający wyjaśnić to straszne nieporozumienie” – komentuje słowa biskupa portal Infovaticana.com.

 

W drugi dzień swiąt Bożego Narodzenia biskup, najpewniej w reakcji na poruszenie, jakie wywołały jego słowa, wycofał się z heretyckich deklaracji i wyjaśnił, że broni dogmatów Kościoła katolickiego dotyczących Najświętszej Maryi Panny, w tym Jej dziewictwa. W oświadczeniu dla Observadora biskup zapewnił, że "pozostaje całkowicie wierny nauczaniu Kościoła na temat dziewictwa Matki Bożej".

Mimo wszystko zachęcamy naszych Czytelników do modliwty przebłagalnej za słowa portugalskiego hierarchy. Zwracamy również uwagę na to, jak ważna jest reakcja katolików świeckich na herezje - możemy bowiem szybko sprawić, że zainteresowany wycofa się z błędu, co z pewnością przysłuży się zarówno jemu,  jak i wiernym, których ma za zadanie nauczać.

 

 

Źródło: observador.pt / rorate-caeli.blogspot.com / infovaticana.com / elplural.com

PR, kra

 

 

Czytaj także:


Maryja przewysza wszystkich
Błogosławiona Dziewica w naturze swojej pod różnymi względami przewyższa wszystkich innych. Słowo Ave w potrójny sposób wskazuje na tę wyższość.

Zapomniane prawdy o Matce Bożej

Najświętsza Dziewica przewyższa zarówno świętych, jak i anioły i pozostaje nieocenioną Orędowniczką u tronu Stwórcy. Dziś często zapomina się o Niej w imię zbliżenia z protestantami. Dlatego też przypominamy wybór ważnych dokumentów Kościoła na temat Niepokalanej.


DATA: 2018-12-27 13:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ewangelia mówi co innego, niż ów biskup twierdził: Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: ?Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów?. A stało się to wszystko, aby się wypełniło słowo Pańskie powiedziane przez Proroka: Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy: "Bóg z nami". (Mt 1,18-23)
ponad 1 rok temu / sp
 
tika Opowieść o stworzeniu Ewy z żebra Adama nie jest dogmatem wiary, lecz symbolicznym stwierdzeniem jedności ludzkiej natury kobiety i mężczyzny - w przeciwieństwie do dogmatu o dziewictwie Najśw. Maryi Panny, który należy rozumieć dosłownie.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Tragedią Kościoła naszych czasów jest to, że ma właśnie takich biskupów, no i jakoś dziwnie są mianowani na ordynariuszy i to znaczących diecezji. Coś tu nie gra.
ponad 1 rok temu / Neptun
 
Myślałem o tym - i jako wierzący uznaję za logiczne, że u Boga wszystko jest możliwe. Czy biskup myślał inaczej?
ponad 1 rok temu / Andrzej
 
Najpierw powiedział to co myśli, a potem to co wszyscy chcieli usłyszeć. Czy Chrystus znajdzie wiarę gdy przyjdzie ponownie?
ponad 1 rok temu / Ano
 
Moja codzienna intencja różańcowa wynagradzanie za grzechy przeciwko Niepokalanemu Sercu Maryii
ponad 1 rok temu / Dardilly
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.