DZIŚ JEST:   25   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

XXX Niedziela zwykła
Św. Antoniego od św. Anny Galvao
Św. Amona z Toul
 
 
 
 

Burmistrz Nowego Jorku: przepisy sanitarne nie dotyczą zamieszek, ale kościołów jak najbardziej

Burmistrz Nowego Jorku: przepisy sanitarne nie dotyczą zamieszek, ale kościołów jak najbardziej
fot. cantfightthetendies / flickr.com
#USA    #NOWY JORK    #ZAMIESZKI    #ANTIFA    #KORONAWIRUS    #COVID-19

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio, którego córkę zatrzymano przy okazji wandalizmu towarzyszącemu protestom związanym ze śmiercią czarnoskórego mężczyzny, uważa że przepisy sanitarne w związku z epidemią COVID-19 nie dotyczą zamieszek, ale należy je bezwzględnie stosować w stosunku do posługi religijnej. Innymi słowy można protestować i demolować własność prywatną, ale nie można iść do kościoła na Mszę Świętą.

 

Wypowiedź radykalnego włodarza nowojorskiej metropolii, kolejnego promotora zrównoważonego rozwoju, została skrytykowana – jednak nie dość mocno – przez rzecznika archidiecezji nowojorskiej.

 

Widząc naród, cały naród zmagający się jednocześnie z nadzwyczajnym kryzysem, który narodził się w ciągu 400 lat amerykańskiego rasizmu, przepraszam, ale to nie jest to samo co zrozumiałe rozżalenie poszkodowanego właściciela sklepu czy pobożnej osoby religijnej, która chce powrotu posługi duchowej – mówił de Blasio na konferencji prasowej 2 czerwca, broniąc swojej polityki dopuszczania masowych protestów, jednocześnie ograniczając zgromadzenia religijne i nie zezwalając na Msze Św. podczas domniemanej pandemii koronawirusowej.

 

W środę Ed Mechmann, dyrektor ds. polityki publicznej w archidiecezji nowojorskiej powiedział, że polityka burmistrza pokazuje, iż wolność religijna jest obecnie uważana za niski priorytet w mieście.

 

„Oczywiste jest, że w oczach naszych urzędników rządowych preferowany politycznie punkt widzenia na antyrasizm jest uprzywilejowany i dozwolony, podczas gdy niepopularny kult religijny jest umniejszany i oczerniany”, napisał Mechmann na stronie archidiecezji.

 

Mechmann zauważył, że przy różnych standardach protestów i zgromadzeń religijnych w mieście „po raz kolejny otrzymaliśmy dowód, że wolność religijna jest prawem drugiej kategorii”.

 

Nowy Jork został objęty ścisłym nakazem pozostania w domu od 22 marca i jest dopiero w początkowej fazie otwierania przestrzeni publicznej.

 

Według stanowego departamentu zdrowia publicznego, miasto wejdzie w „fazę pierwszą” odmrażania 8 czerwca. Nowojorczycy otrzymali polecenie „noszenia masek i zachowywania publicznej odległości 6 stóp”.

 

Tymczasem tysiące ludzi w całym mieście gromadzą się nocą, by protestować przeciwko rasizmowi i brutalności policji po śmierci George’a Floyda. Demonstracjom towarzyszą akcje wandalizmu i kradzieży.

 

Mechmann chwalił „pokojowe protesty”, ale zauważył, że Amerykanie mają również prawo do swobodnego wyznawania religii. – Szanowanie jednego prawa, a ignorowanie drugiego, jest dyskryminujące – ocenił.

 

„Nie jest to już kwestia neutralnych przepisów dotyczących zdrowia publicznego, które są ogólnie stosowane wobec wszystkich bez dyskryminacji. To w najlepszym razie obojętność i niezrozumienie, w najgorszym przypadku - stronniczość i dyskryminacja”, napisał Meechmann.

 

„Prawo do pokojowego gromadzenia się, wolności słowa i petycji do rządu, zadośćuczynienie skargom jest właśnie ujęte w pierwszej poprawce”, zaznaczył.

 

Pokojowe demonstracje zbiegły się z przemocą, wandalizmem i grabieżą. NYPD poinformował, że w ciągu dwóch dni w poniedziałek i wtorek aresztowano ponad 900 osób. Według doniesień mediów, córka burmistrza de Blasio została zatrzymana w sobotę wraz z setką innych agresywnych protestujących, którzy zablokowali drogi i rzucali różnymi przedmiotami w funkcjonariuszy policji. Po tym, jak ukarano ją mandatem, burmistrz de Blasio powiedział, że wierzy, iż jego córka pokojowo protestowała, a on „jest z niej dumny, że tak jej zależy i była gotowa wyjść na ulice, by coś z tym zrobić”.

 

W czwartek burmistrz ogłosił, że wkrótce restauracje w mieście będą mogły obsługiwać klientów na zewnątrz.

 

– Nowojorskie restauracje są częścią tego, co czyni nas największym miastem na świecie. Odnieśli sukces w naszej walce z COVID-19 - i bez nich nie ma powrotu do zdrowia - powiedział de Blasio. Kościoły nie zostaną ponownie otwarte aż do czwartego etapu programu „odmrażania” wraz ze szkołami, teatrami i miejscami rozrywki.

 

Msza publiczna w Archidiecezji Nowego Jorku została zawieszona od marca, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kościoły w mieście są otwarte na prywatne modlitwy, ale nie publiczne Msze nawet w kilkuosobowych grupach są zakazane. To jawna dyskryminacja.

 

Burmistrz de Blasio spotkał się już z krytyką za traktowanie kościołów w wyjątkowo surowy sposób, grożąc masowymi aresztowaniami, a nawet trwałym zamknięciem kościołów i synagog.

 

27 marca burmistrz wezwał „niewielką liczbę wspólnot religijnych, określonych kościołów i konkretnych synagog”, aby nadal odprawiały nabożeństwa online i namawiały ludzi do pozostania w domu.

 

Jeśli nabożeństwa będą kontynuowane, powiedział: „nasi agenci ścigania” aresztują jej uczestników, ukarzą grzywnami i na zawsze zamkną świątynie.  

 

Kiedy pod koniec kwietnia tysiące osób zebrało się na pogrzebie chasydzkiego rabina na Brooklynie, de Blasio stwierdził, że masowe zgromadzenie było „absolutnie nie do przyjęcia”.

 

„Moje przesłanie do społeczności żydowskiej i wszystkich społeczności jest proste: minął czas na ostrzeżenia. Poinstruowałem NYPD, aby natychmiast rozwiązał nabożeństwo, a nawet aresztował tych, którzy gromadzą się w dużych grupach”, napisał na Twitterze.

 

Pod koniec konferencji prasowej 3 czerwca, de Blasio przywołał utwór Johna Lenona z 1971 r. - „Imagine”, by omówić sytuację w mieście. Piosenka opowiada o „bardziej doskonałym świecie”, „bez „nieba” i „bez religii”. De Blasio przyznał, że porusza ona zasadniczą kwestię dot. „świata. w którym ludzie inaczej się dogadują”. – A co ze światem, w którym nie przestrzegalibyśmy wielu ograniczeń, z którymi obecnie żyjemy? – pytał. – Na razie nas tam nie ma, ale robimy duży postęp, by się tam znaleźć, naprawdę wierzę w to – puentował.

 

Źródło: catholicnewsagency.com

AS

Czytaj także:
DATA: 2020-06-05 14:18
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nowojorczycy brońcie wiary bo macie czym się bronić a nam nawet broń czarno prochową będą chcieli zabrać abyśmy byli bezbronnymi niewolnikami władzy...co do córki burmistrza to bardzo duża kara finansowa jej się należy bo w Krakowie za jazdę rowerem po bulwarach wiślanych sanepid ukarał rowerzystę 12000 zł kary administracyjnej to jest draństwo obecnej władzy
4 miesiące temu / C.W.P.
 
Szkoda ze nikt się nie zainteresował gdy w Jersy City kilka miesięcy temu dwóch czarnych rozwaliła policja jak ci wcześniej zabili dwóch ortodoksów i policjanta tamto nie jest godne uwagi?
4 miesiące temu / Ssmutny
 
A jakie konseksencje poniesi ci chasydzi?
4 miesiące temu / Jot
 
Lewactwo wyszło na ulicę i jak zwykle robi demolkę!! Lenin wiecznie żywy!!! Łatwo kierować młodymi w odpowiednim kierunku. Trzeba być naiwnym, aby wierzyć w spontaniczność tego tłumu.
4 miesiące temu / Polonus
 
Cyt: "Na razie nas tam nie ma, ale robimy duży postęp, by się tam znaleźć, naprawdę WIERZĘ W TO". Ciekawe, że tego rodzaju fanatycy - jak Mr.de Blasio - deklarują się jako niewierzący, bo przecież w istocie są to prawdziwi fundamentaliści, głusi i ślepi na wszelkie głosy oraz sygnały mogące wskazywać im fałszywość ich marksistowsko-satanistycznego kanonu wierzeń.
4 miesiące temu / sorcier
 
To wyraźny przejaw rasizmu wobec kościoła..
4 miesiące temu / Obiektywny
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.