DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Burkina Faso: kolejne mordy na chrześcijanach. Za zbrodnie odpowiadają islamiści

Burkina Faso: kolejne mordy na chrześcijanach. Za zbrodnie odpowiadają islamiści
Fot. Pixabay

Ludność chrześcijańska w Burkina Faso jest zabijana lub wypędzana ze swoich miejsc zamieszkania. Za zbrodnie odpowiadają muzułmańscy ekstremiści – wynika z doniesień wolontariuszy organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, pracujących na północy tego kraju. Większość napastników to członkowie muzułmańskiego plemienia koczowników Fulbe.

 

Mieszkańcy otrzymali ultimatum od dżihadystów, nakazujące im nawrócić się na islam lub opuścić swoje domy. „Sieją terror, zabijają członków wspólnot i zmuszają pozostałych chrześcijan do ucieczki po powiadomieniu ich, że wrócą za trzy dni – i że po powrocie nie chcą znaleźć żadnych chrześcijan ani katechumenów” – podają źródła.

 

Pierwszy raz ekstremiści uderzyli w maju. W Touflé zamordowali podczas uroczystości religijnych pięć osób, w tym jednego katechetę, raniąc jednocześnie innego. „Stamtąd ekstremiści przenieśli się do miasta Babo, gdzie również dali chrześcijanom podobne ultimatum. Wielu uciekło, z tych jednak którzy pozostali, część zginęła. Ostatnim miejscem ataków jest wioska Hitté. Łącznie ze wszystkich miejscowości uciekło prawie 2 tys. ludzi.

 

Lokalny Kościół Katolicki organizuje dla nich pomoc społeczną i duszpasterską za pośrednictwem Caritas, w tym opiekę medyczną dla chorych i osób starszych oraz doradztwo i pomoc psychologiczną dla przerażonej ludności.

 

„Sytuacja ta wywołała ducha solidarności wśród reszty mieszkańców, w tym lokalnych muzułmanów, którzy nie podzielają radykalnego ekstremizmu terrorystów i którzy pomagają lokalnemu Kościołowi w dostarczaniu żywności i wody w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb uchodźców” – podają źródła.

 

Zdaniem wolontariuszy, większość terrorystów to członkowie Fulbe, muzułmańskiego ludu koczowników. „Ktoś namawia tych ludzi i dostarcza im broń do zabijania swoich braci, z którymi żyją w pokoju od lat. Ich rodziny są nam znane, a jednak z dnia na dzień staliśmy się wrogami” – mówią współpracownicy Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

 

Ich zdaniem prawdziwych odpowiedzialnych za kryzys i wzrost przemocy w kraju należy szukać za granicą. „Taka broń nie jest produkowana w Burkina Faso. Wiemy, że dostarczają ją organizacje międzynarodowe, które nie troszczą się o ludzkość, a jedynie dbają o swoje zyski. Wzywamy do usunięcia tej broni, tak aby mógł powrócić pokój” – piszą wolontariusze.

 

KAI

TK


DATA: 2019-10-15 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ciekawe czy Papież Franciszek napomni swoich braci? Czy może wyśle pudełko z kredkami dla katolików?
7 miesięcy temu / Olek
 
Afryka była jednym z dwóch głównych ośrodków chrześcijaństwa na świecie. Wystarczy zapoznać się z życiorysami doktorów Kościoła. To tak w skrócie.
7 miesięcy temu / Sam
 
ala wilk- bo tam się urodzili? Niektórzy mieszkańcy Afryki też są chrześcijanami
7 miesięcy temu / tlka
 
Domyślam się że to jakaś prowokacja to pytanie @alawilk, ale nie mogę dociec jaka... Chrześcijanie mieszkają w afryce bo się tam urodzili.
7 miesięcy temu / Wojtek
 
Dobra nowina dociera wszędzie każdy ma prawo mieszkać gdzie chce w Afryce też
7 miesięcy temu / Ogon
 
Dlaczego chrześcijanie mieszkają w Afryce?
7 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.