DZIŚ JEST:   08   SIERPNIA   2020 r.

Św. Dominika Guzmana
Św. Emiliana, biskupa
Św. Zefiryna z Malii
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Michela Gianfranceschi

Burgundia - smak historii


Burgundzka ziemia, przechowując liczne ślady minionych epok, chętnie opowiada swe dzieje każdemu, kto przemierza jej cudownie zielone doliny i miasta tworzone przez kolejne warstwy zabudowy. Oferuje gościowi pasjonującą podróż od prehistorii przez okres romański po dziś dzień, śladami tego, co było i wciąż jest bardzo żywe.
 

W XIII wieku kronikarz Wilhelm Bretończyk wołał: Jakże żyzna to ziemia! Niemal każdy zakątek Burgundii obfituje w bogactwa. Wrażenie to do dzisiaj nie straciło wiele na aktualności – pośród gęstych, rozświetlonych lasów i bezkresnej zieleni pastwisk pełnych bydła i trzody ciągną się szpalery winnej latorośli, a łagodnie pochyłe wzgórza nadają rytm podróży w głąb natury, historii i sztuki zanurzonych w sercu Europy.
 
Ziemia burgundzka stanowiła przedmiot sporów już od czasów prehistorycznych, o czym świadczy wiele znalezisk przechowywanych dzisiaj w miejskich muzeach archeologicznych. W czasach historycznych osiedlili się tam Celtowie, a w pierwszym wieku przed narodzeniem Chrystusa Rzymianie wydarli Burgundię Wercyngetoryksowi, pozostawiając nam niezliczone ślady wspaniałej cywilizacji.

Od czasów rzymskich najważniejszą gałęzią gospodarki stała się uprawa winnic. Handlowano także żelazem, solą, powrozami, wełną i wyszywanymi tkaninami, dzięki czemu region stał się żywym, a przede wszystkim bogatym skrzyżowaniem dróg wymiany towarowej z sąsiednimi terytoriami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wszechmoc Boża przejawia się nie tylko w świecie przyrodzonym, ale i w świecie nadprzyrodzonym. Przez całe dzieje od pierwszej obietnicy w raju aż do pełni czasów Bóg wszechmocną ręką prowadził narody ku Chrystusowi.

 
 

1863 – podczas powstania styczniowego oddział polski dowodzony przez gen. Michała Heydenreicha - „Kruka” zaatakował w okolicach Żyrzyna rosyjski konwój wojskowy przewożący 201 tys. rubli. Dysponujący przewagą liczebną powstańcy zwyciężyli Moskali i przejęli większość pieniędzy.

 

Przed warszawską siedzibą Kampanii Przeciwko Homofobii odbył się protest przeciwko decyzji sądu o dwumiesięcznym areszcie dla aktywisty LGBT Michała Sz., który sam uważa się za kobietę i nazywa Margot. Aktywiście, a nie jak sugerują to lewicowe media aktywistce zarzucono, że 27 czerwca „wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami uszkodził samochód marki renault master, poprzez przecięcie opon, pocięcie plandeki, urwanie lusterka, oderwanie tablicy rejestracyjnej, uszkodzenie kamery cofania oraz pobrudzenie pojazdu farbą”.

 

Jeden z uczestników akcji sprofanowania figury Chrystusa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie został aresztowany na 2 miesiące.

 

Niemiecka firma Zalando, prowadząca jedną z najpopularniejszych platform sprzedażowych w internecie, rusza z kampanią wsparcia dla osób LGBTQIA+, które doświadczają dyskryminacji w Polsce. Projekt powstał we współpracy z organizacją pozarządową „Kampania Przeciw Homofobii” (KPH) oraz polską marką MISBHV.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.