DZIŚ JEST:   19   LUTY   2019 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Michela Gianfranceschi

Burgundia - smak historii


Burgundzka ziemia, przechowując liczne ślady minionych epok, chętnie opowiada swe dzieje każdemu, kto przemierza jej cudownie zielone doliny i miasta tworzone przez kolejne warstwy zabudowy. Oferuje gościowi pasjonującą podróż od prehistorii przez okres romański po dziś dzień, śladami tego, co było i wciąż jest bardzo żywe.
 

W XIII wieku kronikarz Wilhelm Bretończyk wołał: Jakże żyzna to ziemia! Niemal każdy zakątek Burgundii obfituje w bogactwa. Wrażenie to do dzisiaj nie straciło wiele na aktualności – pośród gęstych, rozświetlonych lasów i bezkresnej zieleni pastwisk pełnych bydła i trzody ciągną się szpalery winnej latorośli, a łagodnie pochyłe wzgórza nadają rytm podróży w głąb natury, historii i sztuki zanurzonych w sercu Europy.
 
Ziemia burgundzka stanowiła przedmiot sporów już od czasów prehistorycznych, o czym świadczy wiele znalezisk przechowywanych dzisiaj w miejskich muzeach archeologicznych. W czasach historycznych osiedlili się tam Celtowie, a w pierwszym wieku przed narodzeniem Chrystusa Rzymianie wydarli Burgundię Wercyngetoryksowi, pozostawiając nam niezliczone ślady wspaniałej cywilizacji.

Od czasów rzymskich najważniejszą gałęzią gospodarki stała się uprawa winnic. Handlowano także żelazem, solą, powrozami, wełną i wyszywanymi tkaninami, dzięki czemu region stał się żywym, a przede wszystkim bogatym skrzyżowaniem dróg wymiany towarowej z sąsiednimi terytoriami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

1846 – rozpoczęła się rzeź galicyjska. Mordy szlachty i osób związanych z dworem trwały do połowy marca. Chłopi w niezwykle bestialski sposób zabijali swoich dziedziców, odpiłowując im głowy, poddając najwymyślniejszym torturom.

 
 

Kardynał Müller nie ma innych celów, które mogłyby nim kierować, jak tylko obrona czystej nauki wiary – ocenił arcybiskup Stanisław Gądecki motywację i cel ogłoszenia „Manifestu”, wydanego w ostatnich dniach przez byłego prefekta jednego z najważniejszych urzędów Stolicy Apostolskiej.

 

Socjaliści hiszpańscy próbują już od wielu miesięcy usunąć szczątki generała Franco z mauzoleum w Dolinie Poległych pod Madrytem. Z takimi decyzjami nie zgadza się rodzina, w tym Ludwik Burbon książę d’Anjou, spokrewniony z Franco przez matkę, pełniący też funkcję rzecznika całej rodziny. Jest on także jednym z dwóch pretendentów do tronu Francji.

 

Nie odbędzie się szczyt krajów Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu – oznajmił premier Czech Andrej Babisz. Informację potwierdził izraelski MSZ.

 

Do Trybunału Konstytucyjnego, który miał zbadać konstytucyjność zapisów regulujących tzw. eugeniczną przesłankę aborcyjną, wysłano 1039 „Jasiów”. Właśnie tyle dzieci w 2017 roku zostało zabitych w łonach matek ze względu na podejrzenie choroby.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.