DZIŚ JEST:   08   GRUDNIA   2019 r.

Niepokalane Poczęcie NMP
Św. Romaryka, opata
Św. Eutychiana, papieża
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 18  >   DZIEDZICTWO EUROPY

Michela Gianfranceschi

Burgundia - smak historii


Burgundzka ziemia, przechowując liczne ślady minionych epok, chętnie opowiada swe dzieje każdemu, kto przemierza jej cudownie zielone doliny i miasta tworzone przez kolejne warstwy zabudowy. Oferuje gościowi pasjonującą podróż od prehistorii przez okres romański po dziś dzień, śladami tego, co było i wciąż jest bardzo żywe.
 

W XIII wieku kronikarz Wilhelm Bretończyk wołał: Jakże żyzna to ziemia! Niemal każdy zakątek Burgundii obfituje w bogactwa. Wrażenie to do dzisiaj nie straciło wiele na aktualności – pośród gęstych, rozświetlonych lasów i bezkresnej zieleni pastwisk pełnych bydła i trzody ciągną się szpalery winnej latorośli, a łagodnie pochyłe wzgórza nadają rytm podróży w głąb natury, historii i sztuki zanurzonych w sercu Europy.
 
Ziemia burgundzka stanowiła przedmiot sporów już od czasów prehistorycznych, o czym świadczy wiele znalezisk przechowywanych dzisiaj w miejskich muzeach archeologicznych. W czasach historycznych osiedlili się tam Celtowie, a w pierwszym wieku przed narodzeniem Chrystusa Rzymianie wydarli Burgundię Wercyngetoryksowi, pozostawiając nam niezliczone ślady wspaniałej cywilizacji.

Od czasów rzymskich najważniejszą gałęzią gospodarki stała się uprawa winnic. Handlowano także żelazem, solą, powrozami, wełną i wyszywanymi tkaninami, dzięki czemu region stał się żywym, a przede wszystkim bogatym skrzyżowaniem dróg wymiany towarowej z sąsiednimi terytoriami.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Były słowa to czas działać. Na początku przyszłego roku zostaną ogłoszone wybory mające wyłonić spośród nas przyszłego Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Chcę w nich kandydować. Chcę się u was ubiegać o tę pracę. Pokornie proszę byście powierzyli mi funkcję stróża naszej narodowej wspólnoty – powiedział Szymon Hołownia podczas spotkania w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

 
 

Czy gwiazda mediów bez politycznego zaplecza może zostać prezydentem dużego państwa w Europie? Może. Dowiódł tego Wołodymyr Zełenski.

 

Każdy kto nadal uważa kwestię jedzenia mięsa za indywidualne preferencje żywieniowe, powinien zobaczyć z jakimi reakcjami spotykają się wpisy na facebookowym profilu Wydawnictwa Ojców Franciszkanów z Niepokalanowa. W ostatnim czasie, pod postami potwierdzającymi dotychczasowe nauczanie Kościoła w kwestii jedzenia mięsa, ekologii czy praw zwierząt można było zauważyć niespotykany do tej pory poziom krytyki i hejtu.

 

Udaje mi się czasem wpływać na ludzi. Po książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych” wiele osób do mnie pisało, że dzięki lekturze przestało jeść mięso – mówiła Olga Tokarczuk podczas konferencji noblowskiej w Sztokholmie. Dodała także, że jej apele „mogły nieco wpłynąć na wynik wyborów”.

 

Podczas pobytu w Londynie prezydent Turcji Tayyip Recep Erdoğan wziął udział w otwarciu „pierwszego w Europie meczetu ekologicznego” w Cambridge. Jest to „najlepsza odpowiedź na coraz większą islamofobię” i „symbolem solidarności przeciw dyskryminacji” – przytoczyły brytyjskie media 6 grudnia słowa polityka z jego przemówienia z tej okazji.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.