DZIŚ JEST:   17   CZERWCA   2019 r.

Św. Alberta Chmielowskiego
Bł. Teresy Portugalskiej
 
 
 
 

Bunt „żółtych kamizelek”. I co dalej?

Bunt „żółtych kamizelek”. I co dalej?
© Omer Messinger/ZUMA Wire /Forum

Francja ma za sobą już cztery kolejne soboty protestów. Ostatnia fala miała trochę mniejsza intensywność w Paryżu, gdzie zgromadzono olbrzymie siły policji, wozy opancerzone i przeprowadzono setki prewencyjnych zatrzymań, ale za to „żółte kamizelki” odbiły to sobie na prowincji. Płonęły barykady w Bordeaux, Tuluzie, Perpignan, czy Marsylii. Żółte kamizelki już nie tylko zdobią przednie szyby aut, ale wywieszane są w oknach.

 

Wycofanie się rządu z podwyżek paliw i energii oraz pomysłów utrudniania życia właścicielom aut z silnikami diesla przyszło za późno. Postulaty mnożą się, a każdy manifestant wynosi ze sobą własne, nowe problemy. W tej chwili nie liczą się już kolory polityczne, a tym co łączy wszystkich jest chęć zmiany całego systemu, elit i instytucji.

 

W Paryżu pod Łukiem Triumfalnym zbierała się np. w ostatnią sobotę prawica, w tym środowiska narodowe. Tutaj nie dziwił np. śpiew „Marsylianki” i trójkolorowe flagi. W okolicach dworca kolejowego Saint Lazare zebrała się z kolei skrajna lewica, od anarchistów przez Antifę, po tzw. Czarny Blok, a nawet maoistów. Atakowano tam np. restauracje „Strabucksa” jako symbol globalizmu, sklep z akcesoriami do gry w golfa (w końcu to sport bogatych elit), podpalano auta, wypisywano hasła „antyimperialistyczne”.

 

W okolicach Placu Republiki manifestowali zwolennicy „transformacji energetycznej” i „ochrony klimatu”, ale tam dołączyli szybko chuligani, którzy przybyli z kolorowych przedmieść i zajęli się plądrowaniem sklepów.

 

Oczywiście to bardzo ogólny zarys geografii paryskich zamieszek, ale pokazuje on, że wspólnym mianownikiem jest tu po prostu sprzeciw aktualnej sytuacji. Podobnie rzecz wygląda i na prowincji. Socjologowie twierdzą, że na południowym wschodzie przebijają się postulaty bliskie Zjednoczeniu Narodowemu Marine Le Pen, na południowym zachodzie raczej manifestantom jest bliżej do lewackiej partii Melenchona. Są też - ze swoimi partykularnymi postulatami - niezadowoleni licealiści, rolnicy, transportowcy…

 

Do radykalizacji protestów przyczynia się także fatalna polityka wizerunkowa rządu. Ustępstwa przyszły zbyt późno. Władze podgrzewały nastroje licząc, że pokazywanie ekscesów zniechęci do protestów. Taktyka propagandy przypomina lata PRL. Próbuje rozbić się jedność ruchu przez pokazywanie sprzeczności ich postulatów. Szuka się „reprezentatywnych” przedstawicieli, którzy występują w mediach, ale bywa, że okazywali się później lokalnymi działaczami… partii pro prezydenckiej LREM. Trudno zrozumieć też długotrwałe milczenie prezydenta, który wizytował jedynie służby państwowe. Niejasna też jest taktyka policji. W trzecią sobotę protestów siły porządkowe np. broniły Pól Elizejskich, wpuszczając za to manifestantów na Plac Charles de Gaulle Etoile, czyli pod Łuk Triumfalny.

 

W ostatnią sobotę zmieniono taktykę i… na odwrót - broniono Placu Gwiazdy przed ludźmi, którzy weszli na Pola Elizejskie. Zmiany dotyczyły także taktyki, czyli prewencyjnych aresztowań i zatrzymań pod byle jakim pretekstem, konfiskaty masek i okularów ochronnych, czy wyprowadzenia na stołeczne ulice pojazdów opancerzonych. Było też pokazywanie w TV skonfiskowanego sprzętu „bojowego”, w tym kul do gry w petanque. Przypominało to polski odpowiednik słynnej akcji „widelec” związanej z kibicami Legii, którzy swego czasu podpadli Tuskowi. Taka propaganda mało kogo przekonuje.

 

Publiczna telewizja francuska mnożyła propagandowo przykłady zdziczenia demonstrantów, ale za to internet pokazywał przykłady brutalności policji. Nic dziwnego, że poparcie dla „żółtych kamizelek” nie spada, a protesty, chociaż miały już mniejszą intensywność, z  Paryża, przeniosły się na prowincje.

 

Powstaje pytanie co dalej? Prezydent spotyka się po IV akcie dramatu ze związkowcami, samorządowcami, biznesmenami i politykami. Dość powszechnie twierdzi się, że zaproponuje zapewne kilka dodatkowych ustępstw. Można jednak postawić tezę, że rządzący politycy do końca problemu nie rozumieją. Przyczyny kryzysu upatrują wyłącznie w kategoriach materialnych. Jest to zwłaszcza fetysz „siły nabywczej”. Tymczasem zapalnikiem buntu była kolejna podwyżka podatków, ale rozlało się także mleko wszystkich innych problemów, co doprowadziło niemal odrzucenia całego systemu, który je wywołał.

 

Wyliczanki kilku euro dodatkowych przychodów, niczego nie zmieniają. W tym przypadku ważniejszy wydaje się wskaźnik społecznego optymizmu, a ten sięgnął dna. Wśród pojawiających się postulatów, oprócz chęci poprawy sytuacji ekonomicznej francuskich rodzin, są też takie postulaty jak przywrócenie 7-letniej kadencji prezydenta, którego rządzenie byłoby weryfikowane w połowie kadencji przez wybory parlamentarne, zatrzymanie zjawiska nielegalnej emigracji, obłożenie podatkami międzynarodowych korporacji, proporcjonalności wyborów (obecny system to okręgi jednomandatowe), wprowadzenie systemu referendów i wiele innych. Protestujący chcą nie tyle konsultacji z istniejącymi organizacjami, co wielkiego okrągłego stołu, który zmieniłby cały system. Chociaż niektóre postulaty są wzajemnie sprzeczne, to łączy je jedno – potrzeba głębokiej zmiany.

 

Rząd liczy, że przy okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku ruch powoli się wypali, a obietnice prezydenckie stępią intensywność dalszych protestów i ich gwałtowność. Postulat przyspieszonych wyborów wydaje się mało realny, ponieważ partii prezydenckiej LREM groziłby kataklizm zdmuchnięcia z powierzchni politycznej. Możliwa jest taktyka przeczekania, z tym, że np. majowe wybory do Parlamentu Europejskiego, w których Macron miał być przywódcą całego europejskiego obozu „postępu” wydają się dla niego już przegrane.

 

Bogdan Dobosz


DATA: 2018-12-10 19:18
AUTOR: BOGDAN DOBOSZ
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To są szeroko zakrojone manewry sił specjalnych, podczas których ćwiczą pacyfikację tłumów. Żeby było bardziej prawdziwie, wywołano taką pseudo rewolucję, gdzie padają prawdziwe ofiary. A żeby policjanci się nie pomylili i nie pobili własnych prowokatorów, manifestantom nałożono żółte kamizelki. Ustawka pełną gębą.
6 miesięcy temu / Bolek
 
Tak na marginesie Czarny Blok to też Antifa (o tym mówi nawet Karoń)
6 miesięcy temu / Anaja
 
Jako wierzący i obserwator sceny politycznej widzę nakładające się wpływy rosyjskie, wpływy europejskiego neomarksizmu, wcielany w życie program Artiero Spinellego, typowo francuskie masowe sprzeciwy wobec bieżącej polityki rządu, konformizm i wygoda, spadający poziom życia wygodnej klasy średniej, manipulacje ukrytych ośrodków władzy, słabe związki zawodowe, brak wyrazistego charakteru francuskiego społeczeństwa, udział lub jego brak w życiu społecznym wielomilionowej i wielopokoleniowej rzeszy przybyszów z Afryki i Azji, słabość chrześcijan, wszystko sprawia że wprawni manipulatorzy zawsze maja pole do popisu dla realizacji ukrytych celów. Jakie one są? Takie jakim jest dziś ich twarz Macron
6 miesięcy temu / wierzący
 
pomyslcie masoneria angielskia tworca rewolucji francurskiej czyli mordercy na skale hitlerowcow przeciez dalej dziala ale krew gilotynowanych zethie ANGLIE NIEMCOW I TERAZ NTEN SPRAWIEDLIWY PROCES JUZ JEST A U NAS TO TEPIA MLODZIEZ NARODOWA
6 miesięcy temu / zbigniew
 
"proporcjonalności wyborów (obecny system to okręgi jednomandatowe).". I co na to Kukizowcy, i wszyscy inni od JOW-ów.
6 miesięcy temu / fensys
 
Dalej powrót króla.
6 miesięcy temu / Salus
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "64708"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.