DZIŚ JEST:   30   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Marelego, męczennika
Św. Benwenuty Bojani
 
 
 
 

Bundestag potępił masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach. Nie zabrakło określenia „ludobójstwo”

Bundestag potępił masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach. Nie zabrakło określenia „ludobójstwo”
REUTERS/Hannibal Hanschke/Forum

Nie pomogły tureckie protesty. Niemiecki parlament potępił - jako ludobójstwo - masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. W ocenie historyków w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło około 1,5 mln ormiańskich mieszkańców dawnego imperium osmańskiego.

 

Uchwała Bundestagu wywołała sporo emocji. Projekt zatytułowany „Pamięć o ludobójstwie Ormian i innych chrześcijańskich mniejszości 101 lat temu” był przygotowana przez CDU/CSU, SPD i Zielonych. Mimo politycznych nacisków ze strony Turcji, uchwałę przyjęto.

 

Norbert Lammert przewodniczący Bundestagu podkreślali, że przyjęcie uchwały nie oznacza „postawienia władz Turcji pod pręgierzem”. - Obecny rząd w Ankarze nie ponosi odpowiedzialności – wskazywał Lammert. Także poseł SPD Rolf Muetzenich tłumaczył, że „uchwała nie jest aktem oskarżenia”.

 

Co więcej, parlamentarzyści zwracali uwagę, że Niemcy jako ówczesny sojusznik imperium osmańskiego są współwinne zbrodni. - Niemcy pomagały w ludobójstwie Ormian – mówił deputowany Lewicy Gregor Gysi przypominając, że Przypomniał, że wiele krajów – jak Watykan, Rosja i Francja – uznało zbrodnie wojenne na Ormianach za ludobójstwo.

 

Władze Turcji mają jednak spory problem z pogodzeniem się z historią i do końca przedstawiciele tureckiego rządu próbowali zatrzymać uchwałę. Premier Turcji Binali Yildirim ostrzegł nawet, że postawa Bundestagu będzie „prawdziwym testem przyjaźni” między Berlinem a Ankarą. Były też rozmowy między kanclerz Angeli Merkel a prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz protesty stowarzyszeń zrzeszających mieszkających w Niemczech Turków. Przed rozpoczęciem debaty nad uchwałą posłowie Bundestagu, a przede wszystkim osoby o tureckich korzeniach, miały otrzymywać e-maile z pogróżkami.

 

Wedle ustaleń historyków, w latach 1915-1917 w dokonanych przez siły tureckie rzeziach i deportacjach życie straciło około 1,5 mln ormiańskich mieszkańców ówczesnego imperium osmańskiego. Turcja, która jest dziś prawnym następcą imperium osmańskiego, sprzeciwia się wszelkim próbom określania tej zbrodni mianem ludobójstwa oraz zaniża liczbę ofiar.

 

Obecnie także i rząd Niemiec unika zadrażnień z władzami Turcji. Istnieją bowiem obawy, że takie tematy mogą negatywnie wypłynąć na umowę UE – Turcja, która ma rozwiązywać problemy imigracyjne Europy. Dość dodać, że niemiecki MSZ początkowo sprzeciwiało się użycia w uchwale terminu ludobójstwo, a w czasie głosowania zarówno Merkel jak i szef MSZ byli nieobecni.

 

We czwartek szef tureckiej dyplomacji – w odpowiedzi na uchwałę - nazwał decyzję niemieckich posłów „nieodpowiedzialną i bezpodstawną”. Media podały, że Turcja odwoła z Berlina swojego ambasadora Hueseina Avni Karslioglu. Jednak rząd w Ankarze nie potwierdził jeszcze tej wiadomości.

 Źródło: wpolityce.pl, onet.pl

MA

DATA: 2016-06-02 16:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Droga Turcji do wstąpienia do Unii Europejskiej jest szeroko otwarta. Początkiem ma być zniesienie obowiązku wizowego dla Turków przy wjeździe do krajów Unii. Jak to możliwe, że Turcja,prawny spadkobierca Imperium Osmańskiego, państwo odpowiedzialne za bestialskie wymordowanie 1,5 mln Ormian i nie wrażające z tego powodu najmniejszego żalu ma stać się członkiem Unii EUROPEJSKIEJ. Przecież ich tradycja, kultura i obyczaje są całkowicie sprzeczne z wartościami cywilizacji europejskiej. Wolność słowa, wolność religijna, status kobiety, prawa mniejszości narodowych są w Turcji nagminnie łamane. Kto i dlaczego dąży do tego aby Europę zamienić w Azję?
ponad 4 lata temu / pro memoria
 
No może Bundestag potępi także ludobójstwo okrutne dokonane przez UPA na Polakach Wołynia! Jakiś parlament powinien to zrobić.
ponad 4 lata temu / parlamentariusz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.