DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Bundesbank sprowadza do kraju niemieckie złoto

Bundesbank sprowadza do kraju niemieckie złoto

Niemiecki bank centralny zdecydował o sprowadzeniu swych zasobów złotego kruszcu z Francji oraz ze skarbca Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku. Jak podkreślają urzędnicy Bundesbanku, złoto zostało zdeponowane za granicą w obawie sowieckiej inwazji w czasie zimnej wojny, a skoro zagrożenie przestało istnieć, kruszec może wrócić do kraju.

 

Obecnie 45 proc. niemieckiego złota znajduje się w Nowym Jorku, 13 proc. zdeponowane jest w Banku Anglii w Londynie, a 11 proc. przechowywane w Banku Francji w Paryżu. Pozostała część rezerw znajduje się w skarbcach Bundesbanku we Frankfurcie nad Menem. Według dziennika „Handelsblatt”, niemieckie władze chcą zmniejszyć depozyt w FED i w całości wycofać złoto z Francji.

 

Sprowadzenie narodowych zasobów złota do Niemiec to m.in. efekt presji, która wywierana była na Bundesbank. W zeszłym roku Federalne Biuro Audytu opracowało raport, z którego wynikało, że niemiecki bank centralny przez wiele lat właściwie nie wiedział, co działo się z należącym do niego złotem. W amerykańskim skarbcu oficjalnie znajduje się połowa niemieckich zasobów – 1536 ton, choć ich audyt nie został przeprowadzony. Po wielu staraniach, przedstawicielom Bundesbanku zezwolono w 2007 r. obejrzeć niemieckie złoto, a w 2011 r. zważyć kilka sztabek. Wyniki tego audytu zostały jednak utajnione, co przyczyniło się snucia teorii spiskowych na szeroką skalę, że niemieckie złoto zostało pożyczone spekulantom, mającym na celu zduszenie cen złota.

 

W związku z tym, Bundesbank postanowił sprowadzić złoto. Decyzja ta miała na celu również efekt medialny w postaci suwerennego niemieckiego państwa, które samodzielnie decyduje o swoich zasobach złota. Nie było też zapewne rzeczą przyjemną, gdy Amerykanie wpuścili niemieckich urzędników jedynie do przedsionka składu, aby przypadkiem za dużo nie zobaczyli oraz fakt, że możliwość sprawdzenia, jak wygląda i ile waży niemieckie złoto poprzedzały lata próśb i nalegań.

 

Najciekawsze są jednak oficjalne powody, dla których złoto ma być sprowadzone do Niemiec. Urzędnicy Bundesbanku tłumaczą, że zimna wojna się skończyła, zatem nie ma już obaw związanych z inwazją Związku Radzieckiego. Wypowiedzi te brzmią nieco komicznie, wygląda bowiem na to, że pracownicy Bundesbanku dopiero co wyszli z bunkrów, z których niemieckie złoto zostało wywiezione.

 

Nie ulega wątpliwości, że niemiecki bank centralny jest po prostu zapobiegliwy i uważa, że rozwój wypadków w Europie zwłaszcza w strefie euro, może w pewnym momencie wymknąć się spod kontroli i że trzeba będzie stawić czoła zamieszkom na potężną skalę, wywołanym pogłębianiem się kryzysu i rosnącym bezrobociem. Być może jest to „dmuchanie na zimne”, jednakże nie do końca, skoro szereg banków Europy opracowało już scenariusze wyjścia ze strefy euro i powrotu do walut narodowych, a szwajcarska armia przeprowadziła nawet ćwiczeniowe manewry na wypadek wybuchu niepokojów społecznych i zamieszek w Europie.

 

W listopadzie 2012 r. 160 ton złota wróciło z Europy do Wenezueli, miesiąc wcześniej zwrotu 26,3 tony złota zażądał Ekwador. Polskie rezerwy w wysokości 102,9 ton niemal w całości zdeponowane są w Londynie.

 

Tomasz TokarskiDATA: 2013-01-18 09:35
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Albo obawiają się, że kryzys w strefie euro będzie się pogłębiał, a w Europejskim Banku Centralnym, ratującym południe Europy, największym udziałowcem jest Bundesbank, czyli niemieckie państwo. Jeżeli pieniądze w ramach pakietów pomocowych nie zostaną oddane, niemiecki dług publiczny powiększy się o prawie 500 mld złotych, a niektórzy rachują, że nawet więcej.
ponad 7 lat temu / Tomasz Tokarski
 
Niemcy chyba przeczytali książkę "Złoty spisek" i kopara im opadła... ;-)
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 
Jaką część z tego niemieckiego złota Niemcy powinni oddać Polsce w zamian za rozpętanie wojny i zniszczenie naszej Ojczyzny i mordowanie cywili -kobiet dzieci i mężczyzn?
ponad 7 lat temu / Aaron
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.