DZIŚ JEST:   21   LISTOPADA   2019 r.

Ofiarowanie NMP
Św. Gelazego I, papieża
Św. Alberta, biskupa
 
 
 
 

Bułgarzy mają dość drożyzny. W kraju demonstracje, masowe protesty i blokady dróg

Bułgarzy mają dość drożyzny. W kraju demonstracje, masowe protesty i blokady dróg
fot. REUTERS/Dimitar Kyosemarliev

Od kilku dni Bułgarzy protestują przeciwko rosnącym cenom benzyny, drastycznej podwyżce obowiązkowego OC pojazdów (mało kogo już na nie stać!) oraz żądają obiecywanego od miesięcy wsparcia finansowego dla matek dzieci niepełnosprawnych.

 

Masowe protesty odbywają się w Sofii i w kilku innych dużych miastach. Zaopatrzeni w bułgarskie flagi protestujący gromkim „Dymisja” i „Mafia” domagają się dymisji wicepremiera Waleri Simeonowa.

 

Wzrastające od kilku tygodni ceny paliw (najdotkliwiej odczuwalne są wysokie ceny oleju napędowego) uderzają w prywatne firmy transportowe oraz w właścicieli taksówek, bardzo taniego i popularnego – zwłaszcza w Sofii – środka transportu. Kierowcy domagają się od władz wycofania z projektu wprowadzenia horrendalnych podatków od zakupionych za granicą używanych samochodów. A takie właśnie w ogromnej większości poruszają się po bułgarskich drogach.

 

Dużym utrudnieniem są blokady na przełęczach górskich w Bałkanach, praktycznie uniemożliwiające łączność między północą a południem kraju. Międzynarodową trasę prowadząca do granicy z Grecją zablokowali z kolei motocykliści. W rejonie Bansko – kurortu i dużej stacji narciarskiej  mieszkańcy blokują drogi domagając się natychmiastowego zaprzestania podwyżek cen wody. Przyłączenie się do protestów zapowiadają też producenci zbóż. Podobnie jak motocykliści i kierowcy domagają się dymisji rządu.

 

Liderka opozycyjnej BSP (partii postkomunistycznej), Kornelia Ninowa oświadczyła, że jej partia popiera protesty, mimo, że ich nie organizuje. Bułgarskie media zauważają, że w kraju nie zaczął się jeszcze na dobre sezon grzewczy. Świadome pozbawianie sie ogrzewania ze względów finansowych to od kilku lat narastający „zimny problem” dla ogromnej liczby Bułgarów.

 

Źródło: epicenter.bg

ChS

 


DATA: 2018-11-16 09:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Wszystko zależy od waszego myślenia. Jeżeli nastawicie się na mamone to będziecie narzekac. Jeśli wiecie kim jesteście i dokąd idziecie będziecie dziękować.
ponad 1 rok temu / Sec
 
Gospodarczo widać że u nich nieciekawie. Może kraje rozwijające się powinny służyć jakąś myślą.
ponad 1 rok temu / niepo
 
do Republikanin: zgadza się. ceny z kosmosu, paliwa, gazu, żywności, opłat za wodę, prąd. nie wspominając o ogrzewaniu,ciuchach itd. drożyzna szczególnie się nasiliła rok po programie 500+. jestem zwolennikiem tego programu ale w sumie jest tak, że po podwyżkach to te 500+ wraca od razu do rządowej kasy.
ponad 1 rok temu / Ewka
 
To samo powinno być w Polsce, bo drożyzna jest nieprawdopodobna.
ponad 1 rok temu / Repubikanin
 
ciekawe kiedy BULGAR EXIT to państwo jest na skraju bankructwa ale rakiję mają dobrą ... grzeje
ponad 1 rok temu / ha ha ha z kałacha
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.