DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Bułgaria na rosyjskim celowniku? Sofia obawia się „wojny hybrydowej”

Bułgaria na rosyjskim celowniku? Sofia obawia się „wojny hybrydowej”
By Photo by Sgt. Michael Reinsch, U.S. Army Europe Public Affairs [Public domain], via Wikimedia Commons

Rosja zaczyna prowadzić wobec Bułgarii wojnę hybrydową. W opinii władz w Sofii jej celem jest destabilizacja sytuacji na Bałkanach. O swoją przyszłość obawiają się także Litwa i Łotwa.


Jak powiedział Rosen Plewneliew w wywiadzie dla brytyjskiego „Independent”: Z punktu widzenia Rosji najbezpieczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem destabilizacji sytuacji w Europie jest destabilizacja Bałkanów, dlatego Putin skoncentrował się na tym.

 

W opinii prezydenta działania prowadzone przez Rosję wobec jego kraju tj. ataki hakerskie strony internetowe rządu, parlamentu i bułgarskiej Centralnej Komisji Wyborczej, można określić jako początek wojny hybrydowej. Dlaczego Plewneliew podejrzewa, że stoi za nimi Moskwa? Bardzo niewiele krajów jest w stanie zorganizować taką akcję - uważa prezydent. Co równie istotne, po aneksji Krymu dziesięciokrotnie zwiększyła się liczba naruszeń bułgarskiej morskiej przestrzeni powietrznej przez rosyjskie samoloty wojskowe – zwrócił uwagę Plewneliew.

 

Termin „wojna hybrydowa” – jak przypomina „Rzeczpospolita” - zyskał popularność po rosyjskiej agresji na Krym. Półwysep został zajęty bezkrwawo dzięki połączeniu działań sił i służb specjalnych, grup kryminalistów, miejscowych aktywistów prorosyjskich, cyberataków i propagandy. Prowadzenia tego typu „działalności” szczególnie obawiają się Republiki Nadbałtyckie. Jednak nie zamierzają one ulegać rosyjskiej presji o czym zapewniał m. in prezydent Łotwy Raimonds Vejonis.

 

Antidotum na „hybrydowy” atak stanowi, zdaniem prezydenta Plewneliewa zwiększona obecność sojuszników NATO na terytorium Bułgarii. W jego opinii jest to tym bardziej konieczne, gdyż w krajach na zachód od Bułgarii Rosja prowadzi bardzo aktywne działania: wspiera antynatowską opozycję w Czarnogórze oraz pomaga serbskim władzom.

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”

luk 


DATA: 2015-11-20 09:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Moim zdaniem tylko silna i stabilna współpraca w ramach grupy Wyszechradzkiej może wszystkim krajom postkomunistycznym pomóc zapewnić stabilność. Z wielką przykrością trzeba stwierdzić że wspólne interesy pomiędzy państwami starej UE (np. Francja i Niemcy) a Rosją paraliżują Tak NATO jak i politykę zagraniczną UE. Smutny obraz naszej rzeczywistości - pieniądz pod stołem ma większą wartość niż podpis na papierze.
ponad 4 lata temu / Marek
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.