DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Bułgaria, Chorwacja, Słowacja, Węgry. Czas na polski ruch w sprawie genderowej konwencji [OPINIA]

Bułgaria, Chorwacja, Słowacja, Węgry. Czas na polski ruch w sprawie genderowej konwencji [OPINIA]
fot. PCh24.pl
#GENDER    #KONWENCJA STAMBULSKA    #POLSKA    #WARSZAWA    #PRAWO    #UE    #PŁEĆ

Bułgarski Trybunał Konstytucyjny już dawno odrzucił Konwencję Stambulską. Kiedy Warszawa będzie jak Sofia?

 

Wysocy urzędnicy unijni wzywają kraje członkowskie do podpisania tzw. Konwencji Stambulskiej – dokumentu, który ma teoretycznie powstrzymywać przemoc wobec kobiet i najrozmaitszym mniejszościom. Jej podpisanie, a następnie ratyfikowanie przez kraje członkowskie wygląda bardzo różnie. Linia podziału pomiędzy rządami, które poparły, podpisały i ratyfikowały konwencję, a tymi, które tego nie uczyniły jest mniej więcej taka, jak między starą, a nową unią.

 

Ale z tendencji tych dawno już wyłamała się Warszawa. Wykazująca się wyjątkową gorliwością Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r. Prace Sejmu w tej sprawie trwały do sierpnia 2014 r., ustawa o ratyfikacji została uchwalona na początku 2015 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ją w marcu, a konwencję ratyfikował 13 kwietnia 2015.

 

Dzisiaj  (po niedawnym brexicie) sześć państw UE wciąż nie ratyfikowało Konwencji. Wśród nich Bułgaria – jeden z najmłodszych członków Unii Europejskiej. W kwestii ratyfikacji, Sofia w stosunku do Warszawy pozostaje zdecydowanie na drugim biegunie. Bułgaria swój jasny i ostateczny stosunek do Konwencji Stambulskiej i znajdujących się tam zapisów wyraziła już w 2018 roku. 27 lipca 2018 roku bułgarski Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż „termin gender, czyli płeć społeczna, opisywany w Konwencji Stambulskiej pozostaje w głębokiej sprzeczności z Konstytucją Republiki Bułgarii oraz rozmywa granice pomiędzy płcią męską a żeńską”.

 

Stosunkiem głosów 8-4 bułgarski trybunał orzekł, że treść tego międzynarodowego dokumentu ma się nijak do treści bułgarskiej ustawy zasadniczej. Decyzja bułgarskiego Trybunału Konstytucyjnego została z ulgą przyjęta przez centroprawicowy rząd premiera Bojko Borisowa, który robi wszystko, by na jego stosunkach z Brukselą nie było żadnej rysy. A tak, za „drażliwy temat” odpowiada ktoś inny…

 

Czym bułgarski Trybunał Konstytucyjny motywował swoją decyzję? W postanowieniu czytamy m.in., że „skoro społeczeństwo straci możliwość odróżniania osobników płci żeńskiej od męskiej, to walka z przemocą przeciwko kobietom pozostanie tylko na papierze”.

 

Trybunał oświadczył, że w bułgarskiej konstytucji pojęcie „kobiety” wiąże się z „matką”, „rodzeniem” i „położnictwem”. Natomiast małżeństwa jako związek kobiety i mężczyzny to fakt wyjątkowo głęboko zakorzeniony w bułgarskim systemie sądowniczym.

 

Konwencja i brak jej ratyfikowania  wzbudziły w Bułgarii ożywioną debatę. Przeciwko niej opowiedział się lewicowy prezydent kraju Rumen Radew. Sprzeciw wobec tego międzynarodowego dokumentu doprowadził do zaskakującego porozumienia ponad podziałami – protestowali bowiem zarówno lewicowcy, jak i partie narodowo-konserwatywne. Nasycony lewacką ideologią dokument skrytykowała zarówno Cerkiew prawosławna, jak i Kościół katolicki, wspólnoty protestanckie i coraz liczniejsi w Bułgarii muzułmanie.

 

Podobnie jak w Bułgarii, w wielu innych krajach „nowej Unii” miały miejsce lub wciąż trwają protesty przeciwko Konwencji Stambulskiej.

 

Kilka dni temu węgierscy parlamentarzyści w zdecydowanej większości opowiedzieli się za deklaracją polityczną, w której odrzucono wprowadzenie w kraju konwencji stambulskiej. W deklaracji, zgłoszonej przez współrządzącą Chrześcijańsko-Demokratyczną Partię Ludową (KDNP), wezwano rząd Węgier, by „nie podejmował kroków na rzecz uznania konwencji” i aby „w instytucjach UE zajmował stanowisko, że Unia nie powinna przyłączać się do tego dokumentu”. 

 

Pod koniec lutego br. Konwencję Stambulską odrzuciła Słowacka Rada Narodowa (parlament). W katolickiej Chorwacji – najmłodszym członku UE - odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko Konwencji Stambulskiej. „Stop przemocy wobec Chorwatów”, „Jestem ojcem, a nie Rodzicem 2” – takie m.in. napisy widniały na transparentach.

 

Jak widać, swój krytyczny głos przeciwko Konwencji Stambulskiej i „nowemu ładowi”, wyrażają kraje, które pod względem historycznym, politycznym i społecznym zawsze były i są nam bliskie.

 

Chrystian Ślusarczyk

Czytaj także:
DATA: 2020-05-08 11:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A ja się podpiszę z imienia i nazwiska. Krótko. A gdzie tu punkt o przemocy wobec mężczyzn? Proszę zajrzeć choćby do raportu CBOS "Przemoc i konflikty w domu" jak wielka jest skala agresji i przemocy wobec mężczyzn.
2 miesiące temu / Damian Szymczak
 
Pisalam rok temu list do p.Dudy.niestety kolejny ilst bez reakcji.wysylam dziesiatki listow w ochronie naszych dzieci tez bez reakcji.to nie jest polski rzad .rzad katolicki.nie mamy tez chrzescijanskich biskupow.jest ich garstka.nic sie nie wydarzy.tym bardziej ze polska wpychana jest b.szybko w nwo.nie liczcie na zmiany.wpychani jestesmy w poganstwo i diaboliczne struktury.do 5 lat bedzie b.zle.unia sie rozpadnie aby zrobic miejsce innemu mocarstwu.Przyjdz Panie Jezu.
2 miesiące temu / Wioletta
 
Nie zapominajcie ze wszystkkie tw. ustawy depopulacyjne dotycza tylko europejczykow !!!! Swiat muzulmanski czy afrykanski rzadzi sie w europie swojmi prawami !!!!! Kobieta ktora sprawia problem jest zwyczajnie bita najczesciej przez braci bo przynosi wstyd ! A jak grubiej to jest mordowana ... czesto na oczach dzieci corek ktore przy okazji dostaja szkole co je czeka Slowem . wszystkie ustawy antyprzemocowe maja tylko jeden cel : Zniszczenie rodziny i depopulacje !w to miejsce przywiezie sie na materacach nowych
2 miesiące temu / Polak
 
Ja jeszcze licze na odrzucenie. Rozumiem ,że lewica i liberałowie przyciskaja rząd mocno i kolejna wojna byłaby ciężka do przetrzymania w totalnej rzeczywistości totalnej opozycji . Ale jak sie wybory skończąoczekuje DZIAŁANIA!!!!!!!!!!
2 miesiące temu / Peptyd
 
Fakt, że rząd polski? dotąd nie odrzucił tej konwencji jest przykry w sej wymowie, ale obojętna akceptacja tegoż u większości Polaków, jest już dramatem wielopoziomowym! Tu tkwi problem z Polską!
2 miesiące temu / Jac61
 
Jak skłonić naszych umiłowanych przywódców do wypowiedzenia tej konwencji ? Może postraszyć koronawirusem ?
2 miesiące temu / Pentody
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.