2 listopada 2013

Sądy administracyjne po stronie rodziców

(Fot. T. Adamowicz/Gazeta Polska/Forum)

Wejście w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, spowodowało konieczność podjęcia nowych uchwał określających wysokość opłat za korzystanie ze żłobka. W wielu przypadkach władze samorządowe wykorzystały ten moment do wprowadzenia radykalnych podwyżek. Sztandarowym przykładem może być Warszawa, ale problem ten nie ominął również mniejszych miast, takich jak Otwock czy Świdnica.

 

W wielu gminach mieszkańcy nie zgadzając się z nowymi rozwiązaniami sięgnęli po takie środki jak skarga do sądu administracyjnego. Jako jedni z pierwszych ścieżkę tą wykorzystali rodzice w Warszawie. Najlepszym dowodem potwierdzającym, że to oni, a nie prezydent Gronkiewicz-Waltz mieli rację, jest wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 grudnia 2012 roku (sygn. akt. II OSK 1774/12). W orzeczeniu tym czytamy m.in.: „(…) Wysokość opłaty ustalonej na podstawie art. 58 ust. 1 ustawy żłobkowej powinna zatem odzwierciedlać rzeczywiste koszty związane z pobytem dziecka w żłobku. Z powyższego wynika, że przyjęcie kwoty stanowiącej opłatę w formie swoistego ryczałtu narusza konstrukcję i cel przepisu kompetencyjnego ergo nie odpowiada zasadzie ekwiwalentności”. W ten sposób NSA potwierdził stanowisko rodziców, iż powinni oni płacić za usługi, które rzeczywiście otrzymały ich dzieci. Nie ma mowy o ustalaniu sztywnej, jednakowej stawki dla wszystkich.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Wyrok ten ma ogromne znaczenie dla rodziców dzieci, korzystających ze żłobków w innych gminach. Doskonałym tego przykładem jest Otwock, gdzie wniosek do Wojewody Mazowieckiego o stwierdzenie nieważności przepisów wprowadzających podwyżkę opłaty z 200 do 470 złotych, złożył radny Dariusz Kołodziejczyk.

 

Kwestionowanych przepisów początkowo nie zakwestionował nadzór wojewody, jednakże po ogłoszeniu wskazanego powyżej wyroku NSA sytuacja uległa zmianie. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski w styczniu br. sam złożył skargę do sądu administracyjnego wnosząc o stwierdzenie nieważności przepisów wprowadzających podwyżkę za korzystanie ze żłobka.

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w czerwcu orzekł nieważność uchwał wprowadzających podwyżki łącznie aż o 270 złotych. Stwierdził też nieważność zapisu, który mówił, że rodzic nie może ubiegać się o zwrot pieniędzy w przypadku nieobecności dziecka z powodu choroby.

 

Niestety, władze miasta Otwocka, zamiast dostosować się do wyroku i uchwalić przepisy zgodne z prawem, ustalające opłatę na rozsądnym poziomie, postanowiły odwołać się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydaje się, iż spowoduje to tylko odsunięcie sprawy w czasie, zaś rodzice będą mogli żądać zwrotu opłat z odsetkami za jeszcze dłuższy okres. Najwidoczniej miasta Zbigniew Szczepaniak nie wyciągnął wniosków z działań władz Warszawy w tej materii, które zakończyły się porażką.

 

Pocieszające w całej sytuacji jest to, iż sądy administracyjne rozpatrując sprawy podwyżek za korzystanie ze żłobka, stają po stronie rodziców. Co więcej przytoczony powyżej wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego umacnia pozycję rodziców.

 

Tomasz Rogowski

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie