DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Bukareszt stał się stolicą nowej eparchii greckokatolickiej

Bukareszt stał się stolicą nowej eparchii greckokatolickiej
By Țetcu Mircea Rareș (Own work) [CC-BY-SA-3.0-ro (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ro/deed.en)], via Wikimedia Commons

Arcybiskup większy Făgărăş i Alba Iulia kard. Lucian Mureşan utworzył, za zgodą Synodu Rumuńskiego Kościoła greckokatolickiego i po konsultacji ze Stolicą Apostolską, eparchię (diecezję) św. Bazylego Wielkiego w Bukareszcie. Jednocześnie powołał swego dotychczasowego biskupa pomocniczego Mihaia Cătălina Frăţilă na biskupa nowej jednostki kościelnej.

 

Bp Mihai Cătălin Frăţilă urodził się 10 grudnia 1970 w Alba Iulia. Do kapłaństwa przygotowywał się w wyższym seminarium duchownym w Blaju i w Pobożnym Papieskim Kolegium Rumuńskim w Rzymie; kształcił się również w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie i w Instytucie Katolickim w Paryżu, uzyskując na nim w 2000 licencjat z teologii liturgicznej. 11 sierpnia 1996 przyjął święcenia kapłańskie.

 

W latach 1996-98 był wikariuszem w Rumuńskiej Misji Greckokatolickiej w Paryżu przy parafii św. Jerzego. W latach 1999-2007 był wicerektorem, a następnie rektorem swego dawnego Kolegium w Rzymie. 20 czerwca 2007 został mianowany biskupem pomocniczym archieparchii Făgărăş i Alba Iulia; sakrę przyjął 16 grudnia tegoż roku. W chwili nominacji był najmłodszym biskupem katolickim na świecie.

 

Rumuński Kościół Greckokatolicki wywodzi się z tzw. Unii Siedmiogrodzkiej, którą większość prawosławnych na tym obszarze zawarła z Rzymem w latach 1698-1700. Po II wojnie światowej i dojściu do władzy komunistów w 1948 Kościół ten został brutalnie zlikwidowany, a jego wyznawców włączono siłą do prawosławia. Wielu grekokatolików pozostało jednak wiernych swym przekonaniom i wierze, za co płacili wysoką cenę uwięzienia, tortur i śmierci.

 

Kościół odzyskał wolność po tzw. rewolucji grudniowej 1989, zaraz jednak pojawiły się napięcia z prawosławnymi w związku z podejmowanymi przez grekokatolików próbami odzyskania ich dawnej własności, którą przejęli prawosławni.

Od 16 grudnia 2005 Kościół ten ma status arcybiskupstwa większego Făgărăş i Alba Iulia, w którego skład wchodzą eparchie Cluj-Gherla, Lugoj, Maramureş, Oradea Mare i obecnie Bukareszt. Ponadto istnieje rumuńska eparchia św. Jerzego w Cantonie (USA).

 

Zgodnie z praktyką chrześcijaństwa wschodniego rumuńscy biskupi greckokatoliccy tworzą Synod Kościoła Rumuńskiego, a zarazem wchodzą w skład episkopatu tego kraju. Na jej czele stoją na przemian (na czas jednej lub dwóch kadencji) biskup łaciński lub greckokatolicki.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-05-29 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.