DZIŚ JEST:   21   SIERPNIA   2019 r.

Św. Piusa X, papieża
Św. Apolinariusza
 
 
 
 

Bukareszt stał się stolicą nowej eparchii greckokatolickiej

Bukareszt stał się stolicą nowej eparchii greckokatolickiej
By Țetcu Mircea Rareș (Own work) [CC-BY-SA-3.0-ro (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/ro/deed.en)], via Wikimedia Commons

Arcybiskup większy Făgărăş i Alba Iulia kard. Lucian Mureşan utworzył, za zgodą Synodu Rumuńskiego Kościoła greckokatolickiego i po konsultacji ze Stolicą Apostolską, eparchię (diecezję) św. Bazylego Wielkiego w Bukareszcie. Jednocześnie powołał swego dotychczasowego biskupa pomocniczego Mihaia Cătălina Frăţilă na biskupa nowej jednostki kościelnej.

 

Bp Mihai Cătălin Frăţilă urodził się 10 grudnia 1970 w Alba Iulia. Do kapłaństwa przygotowywał się w wyższym seminarium duchownym w Blaju i w Pobożnym Papieskim Kolegium Rumuńskim w Rzymie; kształcił się również w Papieskim Instytucie Wschodnim w Rzymie i w Instytucie Katolickim w Paryżu, uzyskując na nim w 2000 licencjat z teologii liturgicznej. 11 sierpnia 1996 przyjął święcenia kapłańskie.

 

W latach 1996-98 był wikariuszem w Rumuńskiej Misji Greckokatolickiej w Paryżu przy parafii św. Jerzego. W latach 1999-2007 był wicerektorem, a następnie rektorem swego dawnego Kolegium w Rzymie. 20 czerwca 2007 został mianowany biskupem pomocniczym archieparchii Făgărăş i Alba Iulia; sakrę przyjął 16 grudnia tegoż roku. W chwili nominacji był najmłodszym biskupem katolickim na świecie.

 

Rumuński Kościół Greckokatolicki wywodzi się z tzw. Unii Siedmiogrodzkiej, którą większość prawosławnych na tym obszarze zawarła z Rzymem w latach 1698-1700. Po II wojnie światowej i dojściu do władzy komunistów w 1948 Kościół ten został brutalnie zlikwidowany, a jego wyznawców włączono siłą do prawosławia. Wielu grekokatolików pozostało jednak wiernych swym przekonaniom i wierze, za co płacili wysoką cenę uwięzienia, tortur i śmierci.

 

Kościół odzyskał wolność po tzw. rewolucji grudniowej 1989, zaraz jednak pojawiły się napięcia z prawosławnymi w związku z podejmowanymi przez grekokatolików próbami odzyskania ich dawnej własności, którą przejęli prawosławni.

Od 16 grudnia 2005 Kościół ten ma status arcybiskupstwa większego Făgărăş i Alba Iulia, w którego skład wchodzą eparchie Cluj-Gherla, Lugoj, Maramureş, Oradea Mare i obecnie Bukareszt. Ponadto istnieje rumuńska eparchia św. Jerzego w Cantonie (USA).

 

Zgodnie z praktyką chrześcijaństwa wschodniego rumuńscy biskupi greckokatoliccy tworzą Synod Kościoła Rumuńskiego, a zarazem wchodzą w skład episkopatu tego kraju. Na jej czele stoją na przemian (na czas jednej lub dwóch kadencji) biskup łaciński lub greckokatolicki.

 

 

KAI

mat


DATA: 2014-05-29 15:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.