DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Budujemy strzelnicę

Budujemy strzelnicę

Jesteśmy walecznym narodem, który w razie godziny próby będzie się bronił. Problem polega na tym, że nie wszyscy wiedzą, jak to robić – mówi dla portalu PCh24.pl Jacek Słoma, Prezes Fundacji Podlaski Instytut Rzeczpospolitej Suwerennej.

 

 Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie strzelnicy w Białymstoku na Podlasiu?

Jako część białostockiego środowiska strzeleckiego, w obecnie niepewnych czasach, postanowiliśmy wziąć na własne barki ciężar obowiązków związanych nie tylko z promocją strzelectwa sportowego, ale przede wszystkim kształtowaniem postaw proobronnościowych. Narodowi Polskiemu wyczyszczono z pamięci naszą wielką tradycję oręża. Najpierw robili to zaborcy, następnie okupanci, a teraz rządzący. Wszak właśnie niewolnika w pierwszej kolejności pozbawia się broni. W skali światowej jesteśmy obecnie na jedenastym miejscu... od końca, w ilości broni na tysiąc mieszkańców. Na przekór tym przeciwnościom chcemy przypomnieć Polakom nasze wielkie dziedzictwo, jakim jest posiadanie i umiejętność odpowiedzialnego posługiwania się bronią. Do realizacji tych celów potrzebujemy w Białymstoku strzelnicy z prawdziwego zdarzenia.

 

Wspomniał Pan o niepewnych czasach. Czy wpływ na wyklucie się tego pomysłu miała również sytuacja za wschodnią granicą Polski?

Konflikt na Ukrainie i mocarstwowe aspiracje naszego wschodniego sąsiada na pewno oddziałują na podświadomość Polaków. Większość z osób zaangażowanych przy fundacji Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej, która buduje strzelnicę, mieszka w Białymstoku. W związku z tym nie da się uciec od geopolityki w kontekście usytuowania naszego miasta w regionie.

 

W jaki sposób strzelnica może pozytywnie wpływać na formację młodego człowieka? Czy nie będzie go uczyła raczej agresji i przemocy?

Dzieci i młodzież należy uczyć obycia z bronią. Szczególnie młodzi chłopcy powinni odpowiedzialnie obcować z bronią, najlepiej pod okiem swoich ojców. Wszystko po to, abyśmy mieli świadome, normalne i silne pokolenie młodzieży. Obywateli, którzy w razie potrzeby staną w obronie swojej rodziny oraz naszej Ojczyzny. W dzisiejszych czasach agresji wśród młodych ludzi uczy bezrozumna telewizja, która bazuje na najbardziej prymitywnych reakcjach widza. W związku z tym każde działanie odciągające młodzież od telewizji jest pożądane.

 

Jeden z kandydatów na prezydenta RP – Grzegorz Braun – powtarzał hasło: „Kościół. Szkoła. Strzelnica”. Uważa Pan, że taki program mógłby przyczynić się do zmiany naszej Ojczyzny?

Hasło „Kościół. Szkoła. Strzelnica” było przez nasze środowisko realizowane na długo zanim dowiedzieliśmy się o istnieniu Pana Grzegorza Brauna. To wbrew pozorom bardzo głęboki program i cieszę się, że zatacza coraz szersze kręgi. Dewiza „Kościół. Szkoła. Strzelnica” to zwięźle streszczony statut i drogowskaz. Podlasianie w dużej mierze są wierni tym wskazówkom. Stąd chociażby słynne infografiki na bazie badań, pokazujące Podlasie jako region, którego mieszkańcy bezwzględnie chcą bronić swojej Ojczyzny. Im dalej na zachód, tym trudniej o postawy proobronnościowe. A odpowiadając na drugą część pytania – skoro na Podlasiu to działa, może zadziałać i w reszcie kraju.

 

W jaki sposób udało się uzyskać środki na przygotowanie strzelnicy?

Prawdę mówiąc wciąż zbieramy środki pieniężne na budowę strzelnicy. Stworzenie infrastruktury strzelniczej pochłonie ponad pół miliona złotych. Nie mamy żadnych dofinansowań unijnych ani odgórnych grantów na ten cel. Bazujemy głównie na dobrowolnych wpłatach indywidualnych osób, a także pomocy miejscowych przedsiębiorców, u których w dużej mierze duch patriotyzmu wciąż jest silny. W obecnej chwili czekamy na decyzję o warunkach zabudowy i wtedy ruszamy z pierwszym etapem budowy. Za pośrednictwem portalu PCh24.pl chciałbym również zwrócić się z prośbą o wsparcie do Państwa czytelników. O tym, jak można nam pomóc, dowiecie się na naszej stronie internetowej: www.budujemystrzelnice.pl. Za wszelką pomoc udzieloną naszej inicjatywie – serdeczne Bóg zapłać!

 

Kiedy strzelnica rozpocznie swoją działalność? Jakie będą zasady korzystania z niej?

Wszystko zależy od wielu czynników, głównym oczywiście są finanse. Jeśli uda nam się zebrać kilkaset tysięcy złotych do końca roku, wtedy jest duża szansa na otwarcie strzelnicy w pierwszym kwartale przyszłego roku. Natomiast pierwszy etap prac adaptacyjnych rozpocznie się jeszcze jesienią tego roku.

 

Co do zasad obowiązujących na strzelnicy – będzie ona miejscem dostępnym dla każdego. Od pracownika „mundurówki” po przeciętnego „Kowalskiego”. Wystarczy, że osoby zainteresowane obcowaniem z bronią, czy po prostu dobrym spędzeniem wolnego czasu – zgłoszą się do nas. Na miejscu zostaną przeszkolone z bezpiecznej obsługi broni, zapoznają się z regulaminem strzelnicy i pod okiem instruktorów będą mogły oddać się strzelectwu.

 

Kto będzie czuwał nad bezpieczeństwem i szkoleniem podopiecznych?

Większość z nas jest zrzeszona w Klubie Strzeleckim Sagittarius w Piątnicy, który liczy obecnie blisko pięciuset członków. Pośród tej grupy, ale nie tylko, są osoby posiadające pozwolenia na broń, dokumenty zezwalające na prowadzenie strzelań dla grup, zajmowanie się magazynowaniem broni, sędziowanie na zawodach strzeleckich itd. Osoby te są czynnymi strzelcami, doskonale zdającymi sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka będzie nad nimi ciążyła. W związku tym jestem spokojny o kadrę, która będzie pracowała na nowej strzelnicy.

 

Czy ma Pan nadzieję, że również w pozostałych częściach Polski powstaną takie inicjatywy?

Oczywiście liczę na to. Jesteśmy walecznym narodem, który w razie godziny próby będzie się bronił. Problem polega na tym, że nie wszyscy wiedzą, jak to robić. Luki w podstawowym wyszkoleniu obsługi broni Polaków nie wypełni żadna ustawa, ani jakiekolwiek rozporządzenie. Musimy o to zadbać sami!

 

 

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiał Kajetan Rajski

 

 

 


DATA: 2015-08-04 08:08
AUTOR: ROZMOWA PCH24.PL
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@leszek "Módl się tak, jakby wszystko zależało od Boga, a pracuj tak, jakby wszystko zależało od ciebie" - św.Ignacy Loyola Myślę że można zastosować to też do wojny.
ponad 3 lata temu / Jakub
 
@leszek Czytaj ze zrozumieniem. Chodzi właśnie o to, by ludzie uczyli się odpowiedzialnego i bezpiecznego posługiwania się bronią. A Krucjata Różańcowa i Krucjata Trzeźwości równolegle.
ponad 3 lata temu / asosin
 
Krucjata różańcowa za ojczyznę już nie wystarcza? Teraz powstaną oszołomy, którym wojenka szumi w głowie, wraz z oparami wódki i przy braku zdrowych zasad moralnych. Już widzę jak paramilitarne oddziały "bronią" naszego życia i mienia. Oby Niepokalana ostudziła te zapędy, bo nie ma nic gorszego niż podpita swołocz z bronią palną w ręku.
ponad 3 lata temu / leszek
 
Bardzo ważne dla dzieła repolonizacji jest by i broń i amunicja używane do tego wychowania patriotycznego były produkcji odbudowywanego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Ten przemysł będzie wymagał repolonizacji kontrwywiadu wojskowego...
ponad 3 lata temu / mjanik8
 
@vox populi Bez przesady. Nawet, jeśli PIS wygra wybory, to przecież nie będzie rządzić samodzielnie.
ponad 3 lata temu / tylda
 
Niech Bóg wam błogosławi.
ponad 3 lata temu / Janosik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.