TabOg) > 0): ?> headMeta()->setProperty('og:title', $this->TabOg['title']); ?> headMeta()->setProperty('og:type', $this->TabOg['type']); ?> headMeta()->setProperty('og:url', $this->TabOg['url']); ?> headMeta()->setProperty('og:image', $this->TabOg['image'] . '?v=' . rand(0, 9999)); ?> headMeta()->setProperty('og:description', $this->TabOg['description']); ?> TabOg['video']) != ''): ?> headMeta()->setProperty('og:video', $this->TabOg['video']); ?> headMeta()->setProperty('og:video:type', $this->TabOg['video_type']); ?> headMeta()->setProperty('og:site_name', 'Pch24.pl'); ?>
showSocial == 1): ?>
Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   19   KWIETNIA   2019 r.

Wielki Piątek
Św. Leona IX, papieża
Św. Ekspedyta, męczennika
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

TabDane[0]['autor']?>
TabDane[0]['nadtytul']?>

TabDane[0]['tytul']?>


Konserwatorska Kompania Kresowa.

Budujemy Kresową Siłę!

Każdy, kto był choć raz na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, zna to dojmujące uczucie bezradności wobec widoku walących się nagrobków, zrujnowanych i zdewastowanych dworów, w których przez pokolenia tętniło polskie życie.

Tymczasem naszym obowiązkiem jest troska o te obiekty. Nie tylko dlatego, że są one fundacjami i dziełami rąk naszych przodków. Również dlatego, że będąc częścią polskiej kultury materialnej, kształtowały nas – Polaków – przez całe stulecia. Stary nagrobek czy wiekowa rezydencja są pewnego rodzaju portalami łączącymi nas z minionymi pokoleniami. Patrzymy na te same napisy. Dotykamy tych samych murów. Z drugiej strony, kształt i forma tych obiektów tworzyły naszą zbiorową wyobraźnię – formowały nasze estetyczne upodobania.

Wobec ubóstwa i słabości państwa polskiego jesteśmy zobowiązani do przejęcia spraw w swoje ręce. Zarówno jako Polacy, ale także po prostu jako ludzka wspólnota, jesteśmy zobowiązani do zachowania i pielęgnacji więzi łączących nas z minionymi pokoleniami. To jest powinność. A powinność domaga się wypełnienia.

Dlatego właśnie powołaliśmy do życia Kompanię – nieformalne stowarzyszenie skupiające ludzi, których łączy to samo przekonanie – że pozostawienie polskiego dziedzictwa kulturowego bez opieki jest wyrazem zwykłego barbarzyństwa. W związku z tym celem Kompanii jest stworzenie siły zdolnej otoczyć opieką kruchą substancję materialną pozostawioną przez Polaków na Kresach.

Członkami naszego stowarzyszenia są posiadacze Karty przedpłaconej. Karta to swego rodzaju legitymacja członkowska naszej społeczności.

Więcej informacji na stronie: www.kresy.pl/kompania/

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
render('informacje/render/films_by_tags.phtml')?>
render('informacje/render/komentarze.phtml')?>
 

1809 – w okolicach Raszyna wojsko polskie dowodzone przez ks. Józefa Poniatowskiego (14 tys. żołnierzy) stoczyło bitwę z maszerującą w kierunku Warszawy armią austriacką pod dowództwem arcyksięcia d'Este (28 tys. żołnierzy). Do legendy przeszedł kontratak batalionu 1 pułku piechoty na groblę falencką, na czele którego szedł sam książę Pepi z karabinem w ręku i fajeczką w zębach.

 
 

Policyjni śledczy z Paryża uważają, że przyczyną pożaru katedry Notre Dame było zwarcie sieci elektrycznej. Informacja została opublikowana przez Associated Press, która powołuje się na nieoficjalne ustalenia funkcjonariuszy.

 

Red. Stanisław Michalkiewicz ujawnił treść notatki dyplomatycznej dotyczącej rozmowy polskiego i amerykańskiego dyplomaty na temat tzw. roszczeń żydowskich. W notatce była mowa o tym, że USA oczekują postępu w sprawie restytucji. W związku z tym, poseł Robert Winnicki wystosował interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego dopytując o stanowisko polskiego rządu w sprawie roszczeń żydowskich.

 

Abp Heiner Koch, ordynariusz Archidiecezji Berlina nazwał „prorokiem” 16-letnią Gretę Thunberg, aktywistkę zaangażowaną w działalność tzw. ruchów ekologicznych. Zdaniem hierarchy, wagarowanie na rzecz klimatu przypomina nieco biblijną scenę wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

 

Z bólem musimy przyznać, że są powody, dla których musimy się wstydzić, za niektóre występki naszych współbraci – powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. krzyżma. – Nieprawdą jest jednak, że taki jest Kościół – podkreślił metropolita krakowski.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.