DZIŚ JEST:   21   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Urszuli i Towarzyszek
Bł. Jakuba Strzemię
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Redakcja portalu Kresy.pl

Budujemy Kresową Siłę!


Konserwatorska Kompania Kresowa.

Budujemy Kresową Siłę!

Każdy, kto był choć raz na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, zna to dojmujące uczucie bezradności wobec widoku walących się nagrobków, zrujnowanych i zdewastowanych dworów, w których przez pokolenia tętniło polskie życie.

Tymczasem naszym obowiązkiem jest troska o te obiekty. Nie tylko dlatego, że są one fundacjami i dziełami rąk naszych przodków. Również dlatego, że będąc częścią polskiej kultury materialnej, kształtowały nas – Polaków – przez całe stulecia. Stary nagrobek czy wiekowa rezydencja są pewnego rodzaju portalami łączącymi nas z minionymi pokoleniami. Patrzymy na te same napisy. Dotykamy tych samych murów. Z drugiej strony, kształt i forma tych obiektów tworzyły naszą zbiorową wyobraźnię – formowały nasze estetyczne upodobania.

Wobec ubóstwa i słabości państwa polskiego jesteśmy zobowiązani do przejęcia spraw w swoje ręce. Zarówno jako Polacy, ale także po prostu jako ludzka wspólnota, jesteśmy zobowiązani do zachowania i pielęgnacji więzi łączących nas z minionymi pokoleniami. To jest powinność. A powinność domaga się wypełnienia.

Dlatego właśnie powołaliśmy do życia Kompanię – nieformalne stowarzyszenie skupiające ludzi, których łączy to samo przekonanie – że pozostawienie polskiego dziedzictwa kulturowego bez opieki jest wyrazem zwykłego barbarzyństwa. W związku z tym celem Kompanii jest stworzenie siły zdolnej otoczyć opieką kruchą substancję materialną pozostawioną przez Polaków na Kresach.

Członkami naszego stowarzyszenia są posiadacze Karty przedpłaconej. Karta to swego rodzaju legitymacja członkowska naszej społeczności.

Więcej informacji na stronie: www.kresy.pl/kompania/

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

„Granica między człowiekiem i zwierzęciem jest postawiona w sztuczny sposób. Żyjemy w czasach, które te granice przesuwają (…) za 50 lat będziemy wstydzili się, że jedliśmy mięso” – mówiła na spotkaniu z fanami, pisarka Olga Tokarczuk. W wypowiedzi noblistki dostrzegamy niepokojące tendencje polegające na zrównaniu zwierząt z ludźmi. A jakie niebezpieczeństwa niosą tego typu idee, wyjaśniamy w najnowszym filmie pt. „Mięsożerca. Wróg numer jeden”.

 
 

Kampania Przeciw Homofobii, pomysłodawca „Tęczowego piątku”, poprzez dyskrecję chce ułatwić organizację wydarzenia w szkołach. W tym roku jego organizacji nie trzeba zgłaszać do KPH. W ten sposób organizacja nie będzie miała listy uczestników i nikt nie będzie wymagał od niej informacji o zasięgu akcji – informuje rp.pl.

 

 

„Taka impreza jak Tęczowy piątek łamie prawo, które funkcjonuje w Polsce i dlatego nie może ona mieć miejsca. Nie może być bowiem tak, że ktoś wchodzi z obcą ideologią do polskich szkół i psuje polskie dzieci. Wobec każdego nauczyciela i dyrektora, którzy nie zapewnią dzieciom bezpieczeństwa zostaną wyciągnięte konsekwencje”, mówi w rozmowie z PCh24 TV małopolska kurator oświaty Barbara Nowak.

 

„W kraju toczy się wojna” – tak sytuację w Chile określił prezydent Sebastian Pinera. W kraju tym w wyniku zamieszek zginęło już siedem osób. Przyczyną ich wybuchu miały być podwyżki cen za metro.

 

Według tygodnika „Le Point” Eric Zemmour odwoła się od wyroku francuskiego sądu, który skazał go za „nawoływanie do nienawiści religijnej”. Dziennikarz wniósł sprawę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.