DZIŚ JEST:   13   LISTOPADA   2019 r.

Świętych Braci Męczenników - Benedykta, Jana, Izaaka
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Redakcja portalu Kresy.pl

Budujemy Kresową Siłę!


Konserwatorska Kompania Kresowa.

Budujemy Kresową Siłę!

Każdy, kto był choć raz na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, zna to dojmujące uczucie bezradności wobec widoku walących się nagrobków, zrujnowanych i zdewastowanych dworów, w których przez pokolenia tętniło polskie życie.

Tymczasem naszym obowiązkiem jest troska o te obiekty. Nie tylko dlatego, że są one fundacjami i dziełami rąk naszych przodków. Również dlatego, że będąc częścią polskiej kultury materialnej, kształtowały nas – Polaków – przez całe stulecia. Stary nagrobek czy wiekowa rezydencja są pewnego rodzaju portalami łączącymi nas z minionymi pokoleniami. Patrzymy na te same napisy. Dotykamy tych samych murów. Z drugiej strony, kształt i forma tych obiektów tworzyły naszą zbiorową wyobraźnię – formowały nasze estetyczne upodobania.

Wobec ubóstwa i słabości państwa polskiego jesteśmy zobowiązani do przejęcia spraw w swoje ręce. Zarówno jako Polacy, ale także po prostu jako ludzka wspólnota, jesteśmy zobowiązani do zachowania i pielęgnacji więzi łączących nas z minionymi pokoleniami. To jest powinność. A powinność domaga się wypełnienia.

Dlatego właśnie powołaliśmy do życia Kompanię – nieformalne stowarzyszenie skupiające ludzi, których łączy to samo przekonanie – że pozostawienie polskiego dziedzictwa kulturowego bez opieki jest wyrazem zwykłego barbarzyństwa. W związku z tym celem Kompanii jest stworzenie siły zdolnej otoczyć opieką kruchą substancję materialną pozostawioną przez Polaków na Kresach.

Członkami naszego stowarzyszenia są posiadacze Karty przedpłaconej. Karta to swego rodzaju legitymacja członkowska naszej społeczności.

Więcej informacji na stronie: www.kresy.pl/kompania/

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Wartość życia nie powinna podlegać żadnym rozgrywkom politycznym. Na temat wartości życia takie gremium jak Trybunał Konstytucyjny powinno się wypowiadać bez zająknięcia – powiedział ksiądz Tomasz Kancelarczyk. Skomentował on brak orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niezgodności z Konstytucją RP tak zwanej przesłanki eugenicznej, co oznacza, że poselski wniosek ten przepadł.

 
 

Senator Jeanine Anez opozycyjnej partii Jedność Demokratyczna została powołana na tymczasową prezydent Boliwii na miejsce dotychczasowego szefa państwa, Evo Moralesa, który 10 listopada ustąpił z urzędu. Miejscowi biskupi wezwali mieszkańców do „spoglądania w przyszłość z nadzieją”. Podkreślili przy tym, że w kraju nie było zamachu stanu.

 

Gwinejski kardynał mocno skrytykował ideologię LGBT, która dzisiaj przejmuje kontrolę nad rządami państw i ośrodkami edukacyjnymi, jednak jej początków upatruje w szeroko podzielanej i przyjętej przez Zachód mentalności antykoncepcyjnej.

 

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym we wtorek komunikacie.

 

W miejscowości Tonnay-Charente w zachodniej Francji w bluźnierczy i bestialski sposób został zbezczeszczony tamtejszy kościół. Informację przekazał biskup La Rochelle i Saintes.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.