DZIŚ JEST:   21   LUTY   2019 r.

Św. Piotra Damianiego, Doktora Kościoła
Św. Roberta Southwella
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 23  >   KORZENIE POLSKOŚCI

Redakcja portalu Kresy.pl

Budujemy Kresową Siłę!


Konserwatorska Kompania Kresowa.

Budujemy Kresową Siłę!

Każdy, kto był choć raz na Kresach Wschodnich Rzeczypospolitej, zna to dojmujące uczucie bezradności wobec widoku walących się nagrobków, zrujnowanych i zdewastowanych dworów, w których przez pokolenia tętniło polskie życie.

Tymczasem naszym obowiązkiem jest troska o te obiekty. Nie tylko dlatego, że są one fundacjami i dziełami rąk naszych przodków. Również dlatego, że będąc częścią polskiej kultury materialnej, kształtowały nas – Polaków – przez całe stulecia. Stary nagrobek czy wiekowa rezydencja są pewnego rodzaju portalami łączącymi nas z minionymi pokoleniami. Patrzymy na te same napisy. Dotykamy tych samych murów. Z drugiej strony, kształt i forma tych obiektów tworzyły naszą zbiorową wyobraźnię – formowały nasze estetyczne upodobania.

Wobec ubóstwa i słabości państwa polskiego jesteśmy zobowiązani do przejęcia spraw w swoje ręce. Zarówno jako Polacy, ale także po prostu jako ludzka wspólnota, jesteśmy zobowiązani do zachowania i pielęgnacji więzi łączących nas z minionymi pokoleniami. To jest powinność. A powinność domaga się wypełnienia.

Dlatego właśnie powołaliśmy do życia Kompanię – nieformalne stowarzyszenie skupiające ludzi, których łączy to samo przekonanie – że pozostawienie polskiego dziedzictwa kulturowego bez opieki jest wyrazem zwykłego barbarzyństwa. W związku z tym celem Kompanii jest stworzenie siły zdolnej otoczyć opieką kruchą substancję materialną pozostawioną przez Polaków na Kresach.

Członkami naszego stowarzyszenia są posiadacze Karty przedpłaconej. Karta to swego rodzaju legitymacja członkowska naszej społeczności.

Więcej informacji na stronie: www.kresy.pl/kompania/

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Po domaganiu się od szkół wprowadzenia indoktrynujących zajęć na temat tzw. mowy nienawiści, kolejnym kontrowersyjnym działaniem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego jest podpisanie „Karty LGBT +”.  Przedstawione w niej postulaty rozwiązania budzą poważne wątpliwości z punktu widzenia prawnego. Eksperci Ordo Iuris przygotowali analizę tego dokumentu, która została zaprezentowana na briefingu prasowym.

 
 

Prezydent Donald Trump powiedział w środę, że cła na samochody przywożone z Europy są czymś o czym „z pewnością myślimy”. Departament Handlu ma sprawdzić, czy importowane pojazdy i części stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

 

Szymon Szynkowski vel Sęk zaznaczył, że strona polska liczy na słowa przeprosin za wypowiedź Israela Katza, mówiącego o antysemityzmie Polaków „wyssanym z mlekiem matki”. Wiceszef MSZ uważa, że izraelscy politycy powinni złożyć stosowne deklaracje jeszcze przez wyborami w tym kraju.

 

Juan Jose Aguirre, biskup pracujący niemal czterdzieści lat w Republice Środkowoafrykańskiej podzielił się swoimi przemyśleniami na temat kryzysu trawiącego obecny Kościół. Wymienił trzy powody takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest przyjmowanie do seminariów homoseksualistów w latach ’70 XX wieku.

 

Według tradycyjnego kalendarza pierwszy wtorek po trzeciej niedzieli przed Wielkim Postem – w tym roku przypadający 19 lutego – jest poświęcony modlitwie Jezusa w Ogrójcu, będącej być może najboleśniejszą chwilą Jego Męki – duchowego, a nie cielesnego cierpienia – którego kulminacją jest krwawy pot (Łk 22,43-44).


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.