DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Buddyzm coraz popularniejszy w Niemczech

Buddyzm coraz popularniejszy w Niemczech

Buddyzm staje się w Niemczech coraz bardziej popularny. Liczba zdeklarowanych buddystów w Republice Federalnej Niemiec wynosi obecnie 250 tys. osób z czego 130 tys. to Niemcy, którzy przeszli na buddyzm. Z danych Niemieckiej Unii Buddyjskiej wynika, że „tendencja jest rosnąca”.

 

Gazeta „Focus” donosi, że „największą popularnością, także w Niemczech, cieszy się obecnie kierunek buddyzmu określany jako „Wadżrajana”, który wiąże się głównie z praktykowaniem tantr (…) Niezmiennie najpopularniejszym duchowym autorytetem i religijnym przywódcą pozostaje także Dalajlama”. Wiele wskazuje na to, że „wśród zwolenników Buddy znajduje się również wielu takich, którym zależy przede wszystkim na możliwości rozwoju własnej osobowości, jednakże bez potrzeby zgłębiania i rozumienia prawd, zawartych w systemie filozoficzno-etycznym buddyzmu” – czytamy na kath.net.

 

W rozmowie z „Die Welt” profesor dalekowschodniej filozofii i były buddysta, Paul Williams ostrzega przed zbytnią fascynacją buddyzmem. Jak podkreśla, „byli chrześcijanie, którzy przeszli na buddyzm, pewnego dnia i tak stwierdzą, że w głębi duszy chrześcijańskie tradycje są im najbliższe”. – Zanim powróciłem do korzeni chrześcijańskich, wielokrotnie zadawałem sobie samemu pytanie, czy Bóg mimo wszystko istnieje, chociaż buddyści w niego nie wierzą? –dodaje prof. Williams.

 

Według pojawiających się często głosów, buddyzm zawdzięczać ma swoją popularność swojemu pokojowemu charakterowi. Tymczasem Perry Schmidt-Leukel, profesor religioznawstwa z Uniwersytetu w Münster, zaznacza, że„hinduizm i buddyzm – wbrew powszechnemu przekonaniu – wcale nie są tak bardzo tolerancyjnymi i pokojowymi religiami (…) Przemocy na tle religijnym nie da się przypisać jedynie epizodom historii chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu”. – Czego przykładem może być chociażby wojna domowa na Sri Lance, która toczy się pomiędzy Syngalezi, wyznawcami buddyzmu oraz Tamilami, przedstawicielami hinduizmu  – tłumaczy profesor.

 

Z kolei salzburski biskup Andreas Laun przestrzega przed nazywaniem Dalajlamy „religijnym autorytetem” i podaje powody, dla których „buddyzm tak bardzo przyciąga ludzi”. Według hierarchy „buddyzm to pogląd światowy, który jest do pewnego stopnia bardzo wygodny, bo nas prawie do niczego nie zobowiązuje – zawiera pewne reguły mądrości życiowej, ale nie wymaga przestrzegania konkretnych zakazów i nakazów, w tym przykazań Bożych (…) A tym samym nie przewiduje też żadnych sankcji z powodu wykroczeń przeciwko na przykład jednemu z przekazań”.

 

 

Źródło: Focus, die Welt, kath.net

Klaud


DATA: 2013-12-05 07:35
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.