DZIŚ JEST:   09   SIERPNIA   2020 r.

XIX Niedziela zwykła
Św. Teresy Benedykty od Krzyża
Św. Kandydy Marii od Jezusa
 
 
 
 

Budapeszt: z inicjatywy polonii powstał skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce

Budapeszt: z inicjatywy polonii powstał skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce
Obraz beatyfikacyjny Jerzego Popiełuszki (Zbigniew Kotyłło) By Zkoty Derivative work: TharonXX [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons

Z inicjatywy Samorządu Mniejszości Polskiej dzielnicy Obuda-Bekasmegyer oraz burmistrza dzielnicy Balazsa Busa, w Budapeszcie powstał skwer poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce.

 

Na skwerze umieszczono pomnik. To wielki różaniec z dużych wapiennych kamieni połączonych łańcuchami. - Na części tych kamieni są napisy z cytatami z wystąpień księdza Popiełuszki, a na tablicy obok jest informacja i krótki opis życia błogosławionego – relacjonuje ambasador RP na Węgrzech Roman Kowalski.

 

Obok posadzono trzy drzewa: pamięci ks. Popiełuszki, kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz św. Jana Pawła II. - Z Polski przywieziono ziemię z rodzinnego miasta ks. Jerzego Popiełuszki, która została umieszczona pod drzewem jego pamięci – dodaje Kowalski. Całość znajduje się obok skweru poświęconego ofiarom zbrodni katyńskiej.

 

Uroczyste odsłonięcie skweru poświęconego bł. ks. Jerzemu Popiełuszce miało miejsce w niedzielę. Mszę św. celebrował w pobliskim kościele bp pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej Gyoergy Snell.

 

W uroczystości uczestniczyli m.in. minister gospodarki narodowej Węgier Mihaly Varga, sekretarz stanu odpowiedzialny za kontakty z Kościołami Miklos Soltesz, goście z Polski, w tym burmistrz i zastępca burmistrza partnerskiej dzielnicy Obudy, warszawskiego Bemowa, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy Obudy i Polonia.

 

Źródło: radiomaryja.pl

MA


DATA: 2016-09-12 09:44
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.