DZIŚ JEST:   02   LIPCA   2020 r.

NMP Kodeńskiej (diec. siedlecka)
NMP Licheńskiej (diec. włocławska)
Św. Bernardyna Realino
Bł. Eugenii Joubert
 
 
 
 

Brytyjskie uczelnie boją się kryzysu. Wszystko przez epidemię

Brytyjskie uczelnie boją się kryzysu. Wszystko przez epidemię
źródło: pixabay.com

Ogłoszenie w skali globalnej stanu pandemii, wraz z zaordynowanymi środkami zaradczymi, obfituje w konsekwencje dotykające wszystkich obszarów życia i biznesu. Tak też jest z sektorem edukacyjnym. Nad brytyjskimi uczelniami wisi widmo poważnych problemów finansowych.

 

„Podczas, gdy dla wielu globalizacja oznaczała import tańszych towarów pochodzących z całego świata, dla rozwiniętych gospodarek jeden z najważniejszych ostatnio sukcesów polegał na przyciąganiu studentów z zagranicy” – tłumaczy Jonty Bloom, dziennikarz ekonomiczny pracujący dla BBC. Jak dodaje, przez lata brytyjskie uczelnie zarabiały zwłaszcza na studentach pochodzących spoza Zjednoczonego Królestwa i krajów należących do Unii Europejskiej.

 

Dla przedstawicieli bogacącej się klasy średniej z krajów całego świata dyplom brytyjskiej uczelni stanowił istotne osiągniecie i źródło prestiżu, idące w parze z dobrą znajomością języka obcego oraz międzynarodowymi kontaktami. Tacy studenci rokrocznie zostawiają w kasie uczelni o wiele więcej od Brytyjczyków i obywateli państw UE. Czesne przekracza zazwyczaj 10 tysięcy funtów rocznie, sięgając nawet 34 tys. do 58 tys. funtów w przypadku kierunków medycznych. Do tego dochodzą koszty utrzymania i wyżywienia. Jako kierunek wyjazdów mających na celu zdobycie dyplomu akademickiego Wielka Brytania ustępowała pod względem popularności wyłącznie Stanom Zjednoczonym.

 

Jak tłumaczy Nick Hillman, dyrektor Higher Education Policy Institute, zagraniczni studenci to „czynnik absolutnie krytyczny” jeśli chodzi o stan uczelnianych budżetów. „Brytyjskie uniwersytety tracą pieniądza praktycznie na wszystkim poza rekrutowaniem studentów z zagranicy” – zauważa Hillman. W roku akademickim 2018-2019 jeden na pięciu studentów był obcokrajowcem. 343 000 z nich pochodziło spoza Unii Europejskiej, z czego 120 tys. z Chin. To także najliczniejsza grupa obcokrajowców odbierających wykształcenie na Wyspach. W czasie epidemii – jak donoszą media – Chińczycy spotykają się z coraz liczniejszymi przypadkami ataków, co także zniechęcać będzie do przyjazdu.

 

Równocześnie, brytyjski rząd jest krytykowany za politykę prowadzoną wobec zagrożenia epidemicznego. Chińscy studenci przebywający w Wielkiej Brytanii dość barwnie opisują kontrast między środkami bezpieczeństwa stosowanymi w Państwie Środka a tymi w Zjednoczonym Królestwie. Sophie Wushuang Yi, doktorantka z King’s College, relacjonuje, że zanim w Chinach znalazła się na pokładzie samolotu, została poddana siedmioma pomiarom temperatury ciała. Po lądowaniu w Wielkiej Brytanii nie została poddana ani jednemu pomiarowi. Dla przedstawicieli chińskiej klasy średniej może okazać się to ważnym czynnikiem w trakcie podejmowania decyzji o tym, gdzie ich dzieci odbierać będą wykształcenie.

 

Vivienne Stern, dyrektor Universities UK International, ocenia, że rozwój sytuacji może zakończyć się prawdziwą katastrofą. W przypadku 13 brytyjskich uczelni zagraniczni studenci generują aż jedną trzecią przychodów. „Dla niektórych uniwersytetów oznacza to zamknięcie” – zauważa Stern. W przypadku Uniwersytetu Oksfordzkiego i Cambridge młodzież z zagranicy stanowi aż 40 procent wszystkich studentów, ale ośrodki te – ze względu na ich prestiż, zasoby i otrzymywane wsparcie – znajdują się w zupełnie osobnej sytuacji, gwarantującej przetrwanie kryzysu. Mimo tego władze oksfordzkiej wszechnicy ogłosiły już, że przez najbliższe 12 miesięcy nie będą zatrudniać nowych pracowników. Z kolei władze University of Manchester, uczelni w której murach uczyło się bądź wykładało 25 laureatów nagrody Nobla, zapowiedziały już, że nie tylko nie będą zatrudniać nowych naukowców i wykładowców, ale obniżą także wynagrodzenie kadry zarządzającej o 20 procent. W tych realiach władze brytyjskich uczelni oficjalnie wystąpiły do rządu o wsparcie finansowe, oczekując środków sięgających nawet 2,5 miliarda dolarów.

 

źródło: BBC, marketplace.org, CGTN, mercopress.com

mat


DATA: 2020-05-28 14:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Państwowe?! To oczywiście nie...
1 miesiąc temu / PI Grembowicz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.