DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Brytyjski Trybunał zbada regulacje zezwalające na aborcje dzieci z zespołem Downa

Brytyjski Trybunał zbada regulacje zezwalające na aborcje dzieci z zespołem Downa

Wysoki Trybunał Anglii i Walii zgodził się rozpatrzyć skargę dotyczącą prawa, zezwalającego na aborcję dzieci z zespołem Downa praktycznie na każdym etapie ciąży aż do urodzenia. Skargę złożyły Heidi Crowter, kobieta z zespołem Downa i Maire Lea-Wilson, matka 16-miesięcznego chłopca Aidena, który ma zespół Downa.

 

Prawnik Paul Conrathe zaznaczył, że to „niezwykle ważny moment”, ponieważ „Trybunał uznał, iż można się spierać, że państwo postępuje bezprawnie w stosunku do dzieci z zespołem Downa, zezwalając na aborcję przed porodem”.

 

Zdaniem pełnomocnika skarżących rząd musi udowodnić, że dopuszczenie aborcji dzieci z zespołem Downa aż do narodzin nie jest dyskryminujące. Proces w tej sprawie miałby rozpocząć się na początku przyszłego roku.

 

Brytyjskie prawo zezwala na uśmiercanie dzieci aż do 24. tygodnia ciąży, z wyjątkiem przypadków, gdy kontynuowanie ciąży zagraża życiu i zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu matki, a także, gdy dziecko „cierpi na takie fizyczne lub psychiczne nieprawidłowości, jak poważnie upośledzenia”. Wtedy uśmiercenie dziecka jest dopuszczalne praktycznie do końca ciąży.

 

W przypadku syna Lea-Wilson, Aidena nie zdiagnozowano zespołu Downa aż do 34 tygodnia ciąży. Dwa tygodnie później chłopiec przyszedł na świat. Matka twierdzi, że trzykrotnie proponowano jej dokonanie aborcji.

 

„W tym okresie wielkiej bezbronności powiedziano mi, że moje dziecko nie będzie w stanie żyć samodzielnie, może nie być w stanie chodzić ani mówić. Będzie cierpieć podczas operacji, korygujących problemy jelitowe i możliwe wrodzone wady serca, że ​​istnieje duża szansa urodzenia martwego dziecka i że uczyni to nasze życie o wiele trudniejszym”, napisała kobieta w oświadczeniu opublikowanym przez Sky News.

 

Lea-Wilson mówiła, że ze względu na naciski w sprawie aborcji pierwotnie sądziła, że zespół Downa „musi być naprawdę bardzo, bardzo zły”.

 

Tymczasem, już po urodzeniu chłopca przekonała się, że dziecko z zespołem Downa potrafi dać dużo radości. Martwi się jednak o przyszłość chłopca ze względu na dyskryminacyjne traktowanie takich osób w brytyjskim systemie prawnym. Matka malucha z zespołem Downa uważa, że prawo aborcyjne jest „obraźliwe” dla jej rodziny.

 

Departament Zdrowia i Opieki Społecznej podkreśla, że „decyzja o przerwaniu zwykle pożądanej ciąży może być niezwykle trudna i bolesna. Poradnictwo jest dostępne na wszystkich etapach badania przesiewowego, aby wspierać ludzi w pogodzeniu się z tą niezwykle ważną decyzją”.

 

Dodano, że niezależnie od tego, w jaki sposób wykryto lub podejrzewa się nieprawidłowość, kobieta musi mieć czas na zrozumienie natury i ciężkości stanu, aby mogła podjąć świadomą decyzję, jak postępować - i czy kontynuować ciążę, czy też szukać pomocy, aby ją zakończyć. Dodano, że kobieta powinna umówić się na wizytę u eksperta, który ma wiedzę na temat nieprawidłowości i dostępnych opcji i na żadnym etapie nie powinno się na nią wywierać presji.

 

Ministerstwo zdrowia wyjaśnia, że czasami charakter i konsekwencje niektórych schorzeń w ciąży mogą nie zostać właściwie zrozumiane przed upływem 24. tygodni, dlatego prawo daje kobietom i ich lekarzom czas na podjęcie świadomej  decyzji w późniejszym okresie.

 

Źródło: catholicnewsagency.com, news.sky.com

AS


DATA: 2020-10-20 15:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Mam córeczkę z ZD i nie wyobrażam sobie bez niej życia. Wiem, że jest ona niesamowicie wielką łaską, którą obdarzył nas Bóg.
1 miesiąc temu / Magda
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.