DZIŚ JEST:   18   LISTOPADA   2019 r.

Bł. Karoliny Kózkówny
Św. Odona, opat
 
 
 
 

Brytyjski premier felietonistą polskiego dziennika? Tak się robi politykę historyczną!

Brytyjski premier felietonistą polskiego dziennika? Tak się robi politykę historyczną!
By It may be by a painter called John Taylor who was an important member of the Painter-Stainers' Company.[1] (Official gallery link) [Public domain], via Wikimedia Commons

Przypadająca w tym roku 400. rocznica śmierci Williama Szekspira to nie tylko okazja do upamiętnienia wielkiego twórcy literatury brytyjskiej. To również czas, który David Cameron postanowił z pożytkiem wykorzystać dla promowania swojej ojczyzny na świecie. Przedstawiona w „Rzeczpospolitej” narracja premiera dobitnie udowadnia, że Szekspir to postać wybitna. Co najważniejsze, przekaz kierowany jest do Polaków i ma konkretne zadanie – poprawiać wizerunek Zjednoczonego Królestwa w naszych oczach.

 

„Jeden z największych dramaturgów w historii”, „spuścizna Szekspira nie ma sobie równych”, „dzieła przetłumaczone zostały na ponad 100 języków i studiuje je połowa uczniów na świecie” – tak o tworzącym na przełomie XVI i XVIII wieku poecie wyraził się brytyjski premier David Cameron w tekście opublikowanym na łamach czwartkowej „Rzeczpospolitej”. Polityk przypomniał o setkach słów wprowadzonych do angielskiej mowy przez twórcę sztuk oraz o jego wpływie na standaryzację pisowni i gramatyki.

 

Chociaż peanów na cześć Szekspira nigdy dosyć i zachwyt lidera Wielkiej Brytanii nad twórcą teatru elżbietańskiego jest rzeczą oczywistą, to warto zwrócić szczególną uwagę do kogo Cameron kieruje swoje słowa. Niecodziennie wszak zagraniczni politycy zwracają się do Polaków, szczególnie w kwestiach ich rodzimej kultury narodowej. Nie sposób sięgnąć pamięcią do tekstów Angeli Merkel wychwalającej Goethe’ego czy Władimira Putina polecającego nam czytać Puszkina. Tekst Camerona to rzeczywiście nowa jakość polityki historycznej!

 

Niestety i naszym liderom nie zdarza się pisanie do zagranicznych gazet w sprawach polskiej kultury. Inne tematy owszem, bywają. Nigdy jednak Herbert, czy bardziej „międzynarodowi” Mickiewicz oraz Miłosz nie byli bohaterami artykułów polskich polityków publikowanych u sąsiadów. A szkoda! Czegoż się jednak spodziewać po ludziach, dla których „polskość to nienormalność”. Części pomagdalenkowej wierchuszki politycznej bliżej do szkalowania dziedzictwa niż jego promowania w świecie.

 

W swoim felietonie David Cameron przedstawia nam brytyjskie widzenie światowej kultury. Doceniając ogromny wkład i kunszt Szekspira trzeba jednak przyznać, że dla naszej mowy czy gramatyki jego udział jest nieznaczny i dotarł tylko za pośrednictwem szkodliwych dla języka anglicyzmów.

 

Czytający „Rzeczpospolitą” z 7 stycznia polski odbiorca utwierdzany jest w przekonaniu, że bez Szekspira jego życie byłoby mniej wartościowe, a mowa nieprecyzyjna. Bez wątpienia jest to prawdą, jednak zdecydowanie inną wagę ma ów katolicki i angielski dramaturg nad Wisłą, a inną nad Tamizą. Brytyjski premier wykorzystuje jednak nadarzającą się okazję, by korzystając ze swojego autorytetu i rozpoznawalności, promować swój kraj, jego osiągnięcia, dzieje, powody do dumy. Anglicy dali światu wiele, a Szekspir jest jednym z największych prezentów tego narodu dla ludzkości. Grzechem byłoby nie spróbować przekuć tego na wizerunek Zjednoczonego Królestwa poza jego granicami, a może i nawet wymierne korzyści płynące dla państwa z turystów żądnych zobaczenia na własne oczy miejsc związanych z mistrzem ze Stratfordu.

 

Co na to polscy lewacy, ślepo małpujący wszystkie postulaty zachodnich polityków? Czy i tym razem, widząc, jak premier Wielkiej Brytanii osobiście firmuje zgodną z interesem narodowym politykę historyczną i kulturalną, żachną się, że polityka historyczna to obciach charakteryzujący państwa totalitarne?  

 

Michał Wałach

DATA: 2016-01-07 13:07
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W końcu kilka razy wspomniał o Polsce w swoich dziełach :-D
ponad 3 lata temu / Stormer
 
Nie lubię Szekspira, strasznie ględził:D. Ale wielkim poetą był, no doubt;).
ponad 3 lata temu / hehe
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.