29 listopada 2019

Parlament Europejski nakazuje pilną ratyfikację genderowej konwencji stambulskiej

Parlament Europejski uchwalił rezolucję, w której nakazuje państwom członkowskim jak najszybszą ratyfikację genderowej konwencji stambulskiej. Europosłowie wezwali także Radę do zakończenia procesu przystąpienia do Konwencji przez całą Unię Europejską. Europosłowie podjęli także próbę stworzenia nowej kategorii zabójstwa określanej mianem „kobietobójstwa”.

 

W rezolucji w sprawie przystąpienia całej Unii Europejskiej do konwencji stambulskiej i innych środków przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć europosłowie uznali, że przemoc wobec kobiet jest jednym z najważniejszym problemów społecznych w UE. Jednym jej symptomów ma być rzekomy „wyraźny i zorganizowany atak na równość płci i prawa kobiet, w tym prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne”. Pod tym ostatnim niejasnym pojęciem kryje się m.in. postulat legalizacji zabójstwa prenatalnego.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Zgodnie z założeniami Konwencji stambulskiej, europarlamentarzyści przyjęli ideologiczną definicję przemocy wobec kobiet jako przemocy ze względu na płeć. Jednocześnie stwierdzili, że do podstawowych narzędzi walki z tą formą łamania praw człowieka należą „kampanie informacyjne mające na celu zwalczanie stereotypów płciowych i przemocy patriarchalnej”. Prawnicy z Ordo Iuris zwracają uwagę na to, że takie przedstawienie problemu jest manipulacją. Świadczą o tym m.in. statystyki policyjne wskazujące, że główną przyczyną przemocy domowej są uzależnienia.

 

Co więcej, tego typu podejście dyskryminuje mężczyzn, którzy – jak potwierdzają badania CBOS z 2012 r. pt. „Przemoc i konflikty w domu” – deklarują, że równie często jak kobiety, są uderzani przez partnerkę. Ponadto, w przytoczonych badaniach kobiety częściej niż mężczyźni przyznawały, że podczas kłótni uderzyły partnera. Z badań wynika, że prawie 60 proc. osób doznających przemocy potwierdziło, że również stosowało agresję wobec partnera. Mężczyźni częściej niż kobiety skarżyli się, że doświadczyli wyzwisk i ograniczenia kontaktów z rodziną i znajomymi. Co dziewiąta kobieta (11 proc.) i co dziesiąty mężczyzna (10 proc.) żyjący w stałych związkach doświadczali przemocy fizycznej ze strony swoich partnerów. Tej formy przemocy równie często doświadczały zarówno kobiety (21 proc.), jak i mężczyźni (22 proc.).

 

Problem przemocy wobec mężczyzn jednak praktycznie nie istnieje w polityce społecznej Unii Europejskiej. W omawianej rezolucji Parlament Europejski podjął natomiast próbę stworzenia nowej kategorii zabójstwa – „kobietobójstwa”. Powołując się na nieobowiązującą deklarację Organizacji Państw Amerykańskich, PE zdefiniował je jako „gwałtowną śmierć poniesioną przez kobietę ze względu na płeć, w kontekście stosunków rodzinnych, partnerskich lub jakichkolwiek innych stosunków interpersonalnych oraz w społeczności, zadaną przez inną osobę lub spowodowaną bądź tolerowaną przez państwo lub jego funkcjonariuszy poprzez działanie lub zaniechanie działania”. Ponadto PE, opowiedział się za uznaniem przemocy wobec kobiet i dziewcząt za przestępstwo unijne.

 

Chociaż konwencja stambulska – wbrew twierdzeniom europosłów – nie „pozostaje standardowym i kluczowym międzynarodowym narzędziem służącym wyplenieniu plagi przemocy ze względu na płeć”, ponieważ nie „bazuje na całościowym, kompleksowym i skoordynowanym podejściu”, to wciąż są wywierane silne naciski, aby jej postanowienia weszły w życie w całej Unii Europejskiej. Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie do jak najszybszej ratyfikacji i wdrożenia dokumentu, zaś Radę Unii Europejskiej – „do pilnego zakończenia procesu ratyfikacji Konwencji stambulskiej przez UE na podstawie akcesji w szerokim zakresie bez jakichkolwiek ograniczeń”. 

 

Warto zauważyć, że zaleceniom Parlamentu Europejskiego i urzędnikom z Brukseli przeciwstawiają się Słowacy. Tamtejszy parlament miażdżącą większością głosów przyjął rezolucję, w której stanowczo opowiedział się przeciwko przyjęciu konwencji stambulskiej.

 

Słowacki parlament ponownie zadeklarował, że Słowacja nie chce ratyfikacji konwencji stambulskiej oraz wyraził sprzeciw wobec przystąpienia do niej przez Unię Europejską. Ponadto, wezwał rząd w Bratysławie do wykorzystania wszelkich możliwych środków do działania przeciwko instytucjom UE i Rady Europy, aby zapobiec włączeniu do słowackiego porządku prawnego postanowień konwencji stambulskiej.

 

 

Źródło: Ordo Iuris

WMa

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram