DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Brytyjczycy tracą pracę. Czeka ich najgorszy kryzys od 300 lat?

Brytyjczycy tracą pracę. Czeka ich najgorszy kryzys od 300 lat?
źródło: pixabay.com

Brytyjskie media alarmują: w kwietniu znacząco wzrosła liczba osób pobierających zasiłek dla bezrobotnych, z kolei liczba publikowanych ofert pracy spadła o jedną trzecią. Według głównego ekonomisty Banku Anglii, Andy’ego Haldane’a, nad Zjednoczonym Królestwem wisi ryzyko powrotu do poziomu zatrudnienia z lat 80-tych XX wieku. Ewan McGaughey z londyńskiego King’s College stawia na łamach „The Guardian” następujące pytanie: „Jak powstrzymać pandemię bezrobocia?”.

 

Kwiecień był w Wielkiej Brytanii pierwszym pełnym miesiącem obowiązywania ograniczeń mających przeciwdziałać epidemii COVID-19. W tym okresie 856 500 osób wystąpiło z wnioskiem o zapomogę i zasiłek dla bezrobotnych, co oznacza, że liczba bezrobotnych korzystających ze wsparcia osiągnęła poziom 2,1 miliona. To równocześnie największy miesięczny wzrost liczby bezrobotnych od czasu, kiedy to na początku lat 70-tych zaczęto prowadzić oficjalne statystyki. Liczba bezrobotnych przekroczyła 2 miliony po raz ostatni w roku 1996.

 

„Choć posiadamy dane dotyczące pierwszych tygodni wprowadzonych ograniczeń, to pokazują one, że COVID-19 posiada duży wpływ na rynek pracy” – komentuje Jonathan Athow, statystyk The Office of National Statistics. W marcu sytuacja nie wydawała się jeszcze tak groźna, dochodziło do obcinania liczby godzin pracy, zwłaszcza w przypadku branży hotelarskiej i budowlanej. „W kwietniu pojawiły się oznaki spadku zatrudnienia, dane podatkowe spływające w czasie rzeczywistym wskazują, że liczba pracowników znajdujących się na listach płac poszczególnych firm zauważalnie spadła, podobnie jak i liczba ofert pracy. Najbardziej ucierpiała branża hotelarska” – relacjonuje Athow.

 

Ekonomiści zwracają uwagę, że to dopiero początek. Bank Anglii oficjalnie przewiduje, że dojdzie największej od ponad 300 lat recesji, a w samym 2020 roku brytyjska gospodarka skurczy się nawet o 14 procent. Równocześnie, analitycy zwracają uwagę, że obecna sytuacja byłaby o wiele poważniejsza gdyby nie rządowy program interwencyjny wprowadzający dopłaty do płac. Subsydia miały uratować 8 milionów miejsc pracy. Brytyjski Instytut Studiów nad Zatrudnieniem wskazuje, że kryzys na rynku pracy uderzy najsilniej w mieszkańców mniej rozwiniętych regionów, a faktyczne faktyczna liczba bezrobotnych jest już dziś bliższa 3 milionom.

 

Słychać także głosy wskazujące na bardziej optymistyczny scenariusz. W 2021 roku Wielka Brytania może odnotować znaczący wzrost, o ile oczywiście nie dojdzie do kolejnej fali epidemii, a dotychczasowe ograniczenia zostaną zniesione w czerwcu. Nie zmienia to jednak faktu, że brytyjski rząd musi stawić czoła obecnym problemom i wzrostowi bezrobocia w nadchodzących miesiącach.

 

„Powodem, dla którego zająłem się ekonomią i polityką było stygmatyzujące doświadczenie bezrobocia z wczesnych lat 80-tych, kiedy to bez pracy było ponad 3 miliony osób. W zasadzie do tego właśnie wracamy” – komentuje Andy Haldane w rozmowie z „Sunday Telegraph”. „Takie obawy dotkną o wiele większą część siły roboczej, może nawet połowę zatrudnionych. Musimy znaleźć sposób, aby tak szybko jak to tylko możliwe wchłonąć tę siłę roboczą poprzez dobre miejsca pracy” – dodaje.

 

Z kolei Ewan McGaughey wskazuje na przykład Danii i Niemiec. W krajach tych nie doszło do tak wielkiego wzrostu bezrobocia. Jak twierdzi, wynika to z zupełnie innego modelu organizacji: prawo w tych krajach ma zapewniać pracownikom poczucie bezpieczeństwa poprzez „demokratyzację” pracy. „W Niemczech pracownicy firm zatrudniających powyżej 20 osób mogą wybierać radę, która może zawetować lub opóźnić zwolnienia (…). W przypadku firm zatrudniających ponad 2000 osób pracownicy mają prawo obsadzania połowy stanowisk w radach nadzorczych. Ten system został przywrócony po drugiej wojnie światowej, po tym jak Hitler zniósł wszystkie prawa pracownicze” – czytamy.

 

„Pandemia bezrobocia osiągnęła najgorsze rozmiary w Stanach Zjednoczonych ponieważ Stany posiadają najgorsze w całym wolnym świecie prawo chroniące pracowników” – podkreśla McGaughey. Receptą na brytyjski kryzys ma być wprowadzenie nowych rozwiązań prawnych i demokratyzacja miejsc pracy. Dalej, należy według McGaughey’a zawiesić zwolnienia i wzmocnić system socjalny tak, aby zagwarantować godziwą płacę i pracę dla wszystkich.

 

Źródło: BBC, theguardian.com, Sunday Telegraph

mat


DATA: 2020-05-20 08:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Janusz: W sumie racja. Tylko w trakcie tych innych kryzysów Anglicy mieli różne możliwości: ściąganie zasobów z kolonii, wsparcie USA. Jak się im teraz posypie, to tak samo posypie się gdzie indziej. Poza tym Bank Anglii robi statystyki tylko od swego początku tj 1694.
16 dni temu / Jaco
 
Muszą jeszcze wyrzucić z Wielkiej Brytanii polskie pielęgniarki i polskich lekarzy w ramach brexitu.
17 dni temu / ala wilk
 
To wyrażenie o "najgorszym kryzysie od ponad 300 lat" odnosi się do czasu istnienia Zjednoczonego Królestwa, czyli od roku 1707. W praktyce może to oznaczać najgorszy kryzys od czasów czarnej śmierci. Mam pewne wątpliwości. W ciągu ponad 300 lat od "Aktu unii" Wielka Brytania przeszła niejeden kryzys. "Blokada kontynentalna" - Napoleon odciął Brytyjczykom dużą część handlu. "Rok bez lata" - Tambora posłała w atmosferę tyle pyłu, że spowodowały zmniejszenie dopływu promieni słonecznych i zjawisko nazywane dziś "atomową zimą", ogólnoświatowa katastrofa ekonomiczna i głód. Potem był rok 1940 - po nieudanych kampaniach w Norwegii i Francji zbankrutowana Wielka Brytania była bombardowana przez lotnictwo niemieckie i włoskie. Jeszcze 10 lat po wojnie w Londynie obowiązywały kartki. Jeśli obecny kryzys okaże się od tamtych gorszy, to aż trudno sobie wyobrazić jego skutki i z całą pewnością nie będzie to wina wirusa, tu muszą działać inne przyczyny.
18 dni temu / Janusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.