DZIŚ JEST:   28   MAJA   2020 r.

Bł. Lanfranka z Bec
 
 
 
 

Brytyjczycy przez lata robili wszystko, by ukryć prawdę o Katyniu

Brytyjczycy przez lata robili wszystko, by ukryć prawdę o Katyniu

Z opublikowanych przez MSZ brytyjskich dokumentów dotyczących mordu w Katyniu, wynika, że Brytyjczycy przez 30 lat zamiatali sprawę mordu w Katyniu pod dywan. Chodziło o to, by nie drażnić Związku Radzieckiego.

 

Opublikowane w czwartek dokumenty nie pozostawiają wątpliwości co do niechlubnej roli Brytyjczyków w kwestii ujawniania prawdy o zbrodni katyńskiej. Londyn nie chciał, by prawda o sowieckich zbrodniarzach ujrzała światło dzienne.

 

Dokumentem wskazującym, że Brytyjczycy niemal od samego początku znali prawdę o Katyniu, jest raport Owena O’Malleya, brytyjskiego przedstawiciela przy polskim rządzie na emigracji. Powstał on w 1943 roku, a jego autor nie ma wątpliwości, że to sowieci są odpowiedzialni za bestialski mord na ponad 20 tysiącach przedstawicieli polskiej inteligencji.

 

O tym, jak ów temat był wówczas niechętnie poruszany przez aliantów, świadczy list do kadry dowódczej ministra obrony narodowej gen. Mariana Kukiela z 28 stycznia 1944 r. „Wobec wznowienia przez propagandę sowiecką oskarżeń przeciwko nam, że obwiniając o ten mord Sowiety, szliśmy na rękę propagandzie Goebbelsa, należy wyjaśniać w rozmowach z Anglosasami, co następuje (...). Rząd Polski nigdy nie oświadczył, że nasi jeńcy zostali w Katyniu wymordowani przez Rosjan. Natomiast rząd Polski twierdził zgodnie z prawdą, że ponad 10 000 jeńców polskich, głównie oficerów, zaginęło w niewoli sowieckiej bez śladu”.

 

Władze brytyjskie także po wojnie rzucały kłody pod nogi chcącym ustalić, co dokładnie stało się z polskimi jeńcami. Mimo trwania zimnej wojny, Londyn robił wszystko, by przeszkodzić w pracach powołanej w 1952 roku przez amerykański Kongres tzw. komisji Maddena, badającej zbrodnie katyńską.

 

Jeszcze w latach 70. Brytyjczycy niechętnie spoglądali na temat Katynia. Władze mnożyły problemy w związku z budową w Londynie pomnika ofiar zbrodni, choć wsparcia dla budowy udzielił m.in. wnuk Winstona Churchilla. Próby powstrzymania budowy pomnika to efekty nacisków z Moskwy i Warszawy.

 

Dopiero dojście do władzy Margaret Thatcher zmieniło podejście brytyjskiego rządu do sprawy Katynia. Premier zdecydowała m.in. o rządowym przedstawicielstwie podczas uroczystości upamiętniających ofiary zbrodni, odbywających się pod pomnikiem w Gunnersbury, na przedmieściach Londynu.

 

Resort spraw zagranicznych opublikował na swojej stronie internetowej 62 dokumenty pokazujące politykę Wielkiej Brytanii w sprawie wymordowania w 1940 r. na rozkaz Stalina 22 tys. polskich obywateli. – Powstawały od 1942 do 1980 roku i zostały odtajnione przez brytyjskie Archiwum Narodowe – mówi Piotr Długołęcki, historyk z MSZ.

 

 

Źródło: rp.pl

ged

 

 


DATA: 2015-04-03 08:43
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

--->Niktos oooo juz duuzo wczesniej, podczas konferencji pokojowej po zakonczeniu 1 w.s. i podczas napadu leninowskiej dziczy. To taka kupiecka mentalnosc...
ponad 5 lat temu / razorrr
 
Brytyjczycy zdradzili nas w 1939 roku, użyli do obrony swojego kraju w czasie wojny, zdradzili w Jałcie, przyłożyli się do utajnienia do dziś dnia prawdy o zamordowaniu gen. Sikorskiego, odmówili Polakom walczącym o wolnośc Anglii udziału w Paradzie Zwycięstwa w 1945, współpracowali z sowietami w czasie i po 2WŚ. A dziś miliony Polaków wyjeżdżają by pracować u nich za pół darmo.
ponad 5 lat temu / Niktoś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.