DZIŚ JEST:   06   SIERPNIA   2020 r.

Przemienienie Pańskie
Św. Hormizdasa, papieża
Bł. Oktawiana, biskupa
 
 
 
 

Brukselska misja słowackiego prezydenta: sabotaż jedności Grupy Wyszehradzkiej

Brukselska misja słowackiego prezydenta: sabotaż jedności Grupy Wyszehradzkiej
Andrej Kiska. The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland [CC BY-SA 3.0 pl (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)]
#GRUPA WYSZEHRADZKA    #V4    #JEDNOŚĆ    #UE    #KE    #SŁOWACJA    #BRUKSELA    #ROZŁAM

Kończący kadencję prezydent Słowacji zarzucił w Brukseli politykom z Polski, Węgier, Słowacji i Czech dwulicowość i wykorzystywanie Grupy Wyszehradzkiej do ich własnych, egoistycznych interesów. Zdaniem Andreja Kiski niektórzy liderzy środkowoeuropejscy nadużyli marki Grupy Wyszehradzkiej, aby promować poglądy niezgodne z polityką V4. Przekaz z brukselskiej wizyty słowackiego prezydenta to cios w spójną politykę Grupy Wyszehradzkiej w kwestii m.in. polityki imigracyjnej UE.

 

Podczas pożegnalnej wizyty w Brukseli Kiska przyznał, że w czasie spotkań „w cztery oczy“ z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckerem oraz przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem skrytykował „niektórych polityków czwórki Wyszehradzkiej”. Dał tym samym nowe argumenty liderom Unii Europejskiej do zwiększania presji na kraje Europy Środkowej, broniące się przed liberalnymi rozwiązaniami, forsowanymi przez Berlin i Paryż.

 

Stanowisko Andreja Kiski w sprawie polityki imigracyjnej Słowacji ujawniło się, gdy ważyła się dymisja ministra spraw zagranicznych Słowacji Miroslava Lajčáka, uważanego za polityka bliskiego Georgowi Sorosowi, dążącego do podpisania przez Słowację paktu migracyjnego ONZ. W grudniu ubiegłego roku Andrej Kiska stanął po stronie Lajčáka, zarzucając słowackiemu rządowi i parlamentowi, że poniżyły ministra spraw zagranicznych odrzucając pakt migracyjny, podobnie jak inne kraje V4.

 

Prowadząc teraz rozmowy w Brukseli słowacki prezydent potwierdził więc swoje stanowisko, krytyczne wobec Grupy Wyszehradzkiej, odrzucającej politykę imigracyjną UE. Jako przykłady kłopotów z państwami V4 politycy wymienili ponownie podejście Grupy Wyszehradzkiej do kryzysu imigracyjnego, pojęcie kwestii praworządności (Polska, Węgry) i ostatnią akcję plakatową rządu Orbana, w której wykorzystano wizerunek Junckera do krytyki polityki imigracyjnej forsowanej przez Brukselę. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zgodził się z Andrejem Kiską, że Grupa Wyszehradzka niepokoi czasem UE, ale podziękował słowackiemu prezydentowi za jego wpływ na V4 i pełnienie roli dobrego pośrednika między Europą Wschodnią a Zachodnią.

 

Jeszcze mocniej niż w czasie debat z liderami UE w Brukseli uderzył w polityków Grupy Wyszehradzkiej Andrej Kiska na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. W swoim wpisie Kiska stwierdził, że politycy ci mają dwie twarze, ponieważ jeżdżą na mityngi do Brukseli, mówią tam o wspólnych wartościach, a kiedy wracają do domu własne błędy zrzucają na konto Unii Europejskiej. Z rozmów Junckera i Kiski wynika, że obydwaj politycy są zadowoleni z faktu przejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich na Słowacji prounijnych kandydatów, którzy będą kontynuowali politykę prowadzoną przez Andreja Kiskę.

 

Liberalni politycy z środkowej Europy nabrali wiatru w żagle wraz z zwycięstwem w pierwszej turze wyborów prezydenckich na Słowacji Zuzany Čaputovej. Popierana przez słowackich liberałów i obecnego prezydenta Andreja Kiskę Čaputová może stworzyć na bazie swojego elektoratu silną partię lub wzmocnić pozaparlamentarne Progresívne Slovensko (Postępowa Słowacja) na tyle, żeby po wyborach do słowackiej Rady Narodowej nową koalicję rządową stworzyły ugrupowania o proliberalnym charakterze, bardziej posłuszne wobec żądań Brukseli, Berlina i Paryża.

 

PK

Źródła: Teraz.sk, Hlavne Spravy, Echo24.cz


DATA: 2019-03-22 10:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Pamiętajcie o historii; w przypadku czechosłowaków ograniczone zaufanie
ponad 1 rok temu / Fakt
 
Kiszka chce do EU-koryta. Taki to mąż stanu.
ponad 1 rok temu / opiniak
 
Liczy na posadę po Tusku??????? Widać ilu upada i karleje.. kiedy warto się przypodobać, gdy kończy się ich kadencja. Nie musi się przejmować, może załozyć firmę Handel Obwoźny Import -Eksport i Drobne..
ponad 1 rok temu / Wyjście
 
Słowacki targowiczanin, liczy teraz na jakiś stołeczek w Brukseli. W spotkaniach wyszehradzkich był zgodny i układny,potem jeździł do Tuska i Junckera i kablował!Właśnie tacy jak on doprowadzili Słowację do euronędzy i obecnego politycznego rozchwiania. Niestety nasza południowo-wschodnia flanka źle się zapowiada!
ponad 1 rok temu / gość
 
Koncert lewackiego zakłamania ,,pełnienie roli dobrego pośrednika,, To tak jak pośrednikiem był Judasz , tylko że ten ostatni, miał honor i gdy pojął co uczynił to sam powiesił się .
ponad 1 rok temu / sten
 
Ta cała Grupa Wyszehradzka to fikcja i byt pozorny. Im wcześniej zakończy, w sposób formalny, swą działalność, tym lepiej. Dla nas najważniejsze są bilateralne stosunki z Węgrami.
ponad 1 rok temu / Andrzej
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.