25 listopada 2020

Bruksela tworzy Europejską Unię Zdrowia. To oznacza jedno: Kłopoty

(fot. pickpik.com)

Urzędnicy europejscy, spodziewając się wzrostu liczby różnorakich pandemii w przyszłości, zainicjowali Europejską Unię Zdrowia. Pod pretekstem zagrożenia pandemiami będzie wdrażać wątpliwe etycznie rozwiązania i Zielony Ład.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

Obecna pandemia i „przyszłe pandemie” mają być nowymi największymi wyzwaniami, przed którymi ostrzega Komisja Europejska, która promuje inicjatywę utworzenia Europejskiej Unii Zdrowia.

Plan był już gotowy od dawna, ale domniemana pandemia Covid-19 stworzyła okazję, by inicjatywę pchnąć naprzód. Zyskała ona rozpęd wraz z poparciem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także z propozycjami wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy.

 

Grupa europejskich ekspertów ds. zdrowia lobbujących za pewnymi rozwiązaniami politycznymi, chce mieć pewność, że nowa wizja Europejskiej Unii Zdrowia wykroczy daleko poza sferę bezpieczeństwa zdrowotnego i reagowania na pandemię.

 

Wzywają do większego zaangażowania w kwestie związane ze „zdrowiem klimatycznym i środowiskowym, równością w zdrowiu, profilaktyką zdrowotną oraz politykami prowadzącymi do ich osiągnięcia w kontekście nowej Europejskiej Unii Zdrowia”. 

 

Chcą także nakreślić wizję globalnej roli Europy w polityce zdrowotnej po pandemii.

 

Zgodnie z „Manifestem na rzecz Europejskiej Unii Zdrowia”, wzywa się decydentów, ekspertów w dziedzinie zdrowia i wpływowe osoby, w tym celebrytów do podpisania  się pod dokumentem, by wywierać nacisk na przywódców. Manifest miałby stanowić podstawę dla polityków w celu sformalizowania ram nowej unii zdrowia, o której przywódcy UE mają rozmawiać podczas najbliższych sesji Rady Europejskiej i kolejnej konferencji na temat przyszłości Europy.

 

„To nie będzie ostatnia pandemia. Będzie wiele innych zagrożeń dla zdrowia, w tym skutki zmiany klimatu, odporność na środki przeciwdrobnoustrojowe i wiele innych. Nie możemy kontynuować życia jak wcześniej. Musimy chronić nasze społeczeństwa, ale w sposób proporcjonalny do niebezpieczeństw, które im zagrażają ”- stanowi manifest.

 

Cieszymy się, że po raz pierwszy, po dziesięcioleciach Unia Europejska stawia zdrowie tak wysoko na liście priorytetów – zaznaczyła Ilona Kickbusch, dyrektor założycielka i przewodnicząca Globalnego Centrum Zdrowia oraz czołowa członkini inicjatywy Manifesto.

 

Kickbusch jest założycielką Globalnego Programu Zdrowia Graduate Institute w Genewie. Manifest wskazuje, jak miałaby wyglądać Europejska Unia Zdrowia.

 

Miałaby ona dążyć do zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich Europejczyków, aby „nikt nie pozostał w tyle.” Należałoby wzmocnić solidarność w państwach członkowskich i między nimi, w oparciu o „zasadę postępowego uniwersalizmu,” zapewniając wszystkim wsparcie, w tym powszechną opiekę zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji

 

Unia miałaby zapewnić „zrównoważony rozwój środowiska,” przyjmując program Europejskiego Zielonego Ładu i nadając priorytet środkom promującym „jedno zdrowie”, koncepcję, zgodnie z którą łączy się zdrowie ludzi ze zdrowiem zwierząt i roślin, z którymi dzielimy planetę

Należałoby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Europejczykom, chroniąc ich przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia i podatności na zagrożenia wynikające z niepewnego życia. Każdy głos powinien być słyszany, aby zasady wpływające na ich zdrowie były tworzone razem z nimi, a nie dla nich

 

Do kluczowych środków zaproponowanych przez autorów należy wzmocnienie polityki zdrowotnej w traktatach europejskich; rozszerzenie zaangażowania UE w badania nad zdrowiem; zajęcie się nierównomiernym rozmieszczeniem pracowników służby zdrowia na kontynencie oraz opracowanie globalnej polityki zdrowotnej dla Unii Europejskiej.

 

Inicjatorzy Manfiestu domagają się powołania kolejnego urzędu: organu ds. gotowości i reagowania na kryzysowe sytuacje zdrowotne (HERA). To jest rozwiązanie, ograniczające suwerenność i swobodę reagowania na zagrożenia zdrowotne przez poszczególne państwa.

 

Kickbush twierdzi, że niektóre elementy propozycji Manifestu można by przyjąć szybko, inne będą wymagały istotnych zmian w umowach traktatowych UE.

 

Manifest de facto zwiększa uprawnienia organów UE w zakresie krajowej polityki dot. szeroko pojmowanego zdrowia. W rezultacie Bruksela mogłaby decydować także w kwestiach dostępności aborcji, tzw. operacji zmiany płci i innych kontrowersyjnych rozwiązań.

 

Manifest formalnie poparła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wrześniowym orędziu o stanie Unii, dotyczącym silniejszej unii zdrowotnej w Europie i większego nacisku na koordynację transgranicznej współpracy.

 

Manifest koncentruje się na upowszechnieniu szczepień, a jego twórcy przyznają, że został przygotowany przez firmy farmaceutyczne, pragnące „budować zdrowszą przyszłość Europy”.

Wskazuje się, że obecnie można zapobiegać blisko 30 chorobom poprzez szczepienia, chroniąc od 2 do 3 milionów żyć rocznie na całym świecie.

 

Europa jest drugim co do wielkości rynkiem farmaceutycznym na świecie i stanowi 22 proc. światowej sprzedaży farmaceutyków. Ponad 80 proc. dawek szczepionek wytwarzanych przez wiodące firmy w dziedzinie badań i rozwoju wyprodukowano w Europie.

 

Unijny sektor farmaceutyczny jest uważany za sektor zaawansowanych technologii, który ma istotne znaczenie dla bilansu handlowego UE, przynosząc np. w 2017 r. nadwyżkę w wysokości 79,7 mld euro.

 

Branża chce utrzymać poziom inwestycji w wysokości 35 miliardów euro rocznie  na badania i rozwój. Sektor chce zharmonizowania rozproszonej sieci danych dotyczących zdrowia Europejczyków, stworzenia europejskiego systemu oceny klinicznej. Przewiduje zwołanie koalicji na rzecz szczepień, by zwiększyć wyszczepialność w Europie. Chce także powołać europejski portal promujący szczepienia.

 

Firmy domagają się większych inwestycji na badania z budżetu unijnego i promocji europejskiego programu inteligentnego handlu oraz poluzowania obostrzeń w dostępie do poszczególnych rynków określonych leków i terapii.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wrześniowego orędzia stwierdziła: – Naszym celem jest ochrona zdrowia wszystkich obywateli Europy. Pandemia koronawirusa uwydatniła potrzebę większej koordynacji w UE, bardziej odpornych systemów opieki zdrowotnej i lepszego przygotowania na przyszłe kryzysy. Zmieniamy sposób reagowania na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia. Dziś zaczynamy budować Europejską Unię Zdrowia.

 

Wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas wyjaśniła, że celem unii zdrowotnej jest zwiększenie uprawnień europejskich agencji, by „lepiej chronić obywateli UE, aby walczyć z pandemią Covid-19 i przyszłymi sytuacjami kryzysowymi dotyczącymi zdrowia.”

Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie uprawnień Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków EMA). Ponadto chodzi o stworzenie zintegrowanego systemu nadzoru z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych środków technologicznych.

 

Państwa członkowskie byłyby zobowiązane do zintensyfikowania sprawozdawczości w zakresie wskaźników dotyczących systemów opieki zdrowotnej i podporządkowania się – w razie ogłoszenia sytuacji nadzwyczajnej w UE – wytycznym KE i innych organów.

 

Mandat ECDC miałby zostać wzmocniony, by mogła ona wspierać Komisję i państwa członkowskie w następujących obszarach: nadzór epidemiologiczny za pośrednictwem zintegrowanych systemów umożliwiających nadzór w czasie rzeczywistym (powszechna inwigilacja), planowanie gotowości i reagowania, sprawozdawczość i audyt, przedstawianie niewiążących zaleceń i opcji zarządzania ryzykiem, zdolność do mobilizowania i rozmieszczania grupy zadaniowej UE ds. zdrowia, aby wspierać lokalne reagowanie w państwach członkowskich, budowanie sieci laboratoriów referencyjnych UE oraz sieci substancji pochodzenia ludzkiego (m.in. rozwój terapii, szczepionek i leków na bazie komórek ludzkich od abortowanych dzieci itp.).

 

Mandat Europejskiej Agencji Leków zostanie wzmocniony, aby mogła ułatwić skoordynowaną reakcję na szczeblu Unii na kryzysy zdrowotne poprzez: monitorowanie i łagodzenie skutków ryzyka niedoborów krytycznych leków i wyrobów medycznych, udzielanie porad naukowych na temat leków, które mogą mieć potencjał leczenia chorób wywołujących te kryzysy, zapobiegania im lub diagnozowania, koordynowanie badań w celu monitorowania skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, koordynowania badań klinicznych.

 

Źródło: thehill.com, healthpolicy-watch-news.com, ec.europa.eu

 

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(18)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram