DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

Bruksela tworzy Europejską Unię Zdrowia. To oznacza jedno: Kłopoty

Bruksela tworzy Europejską Unię Zdrowia. To oznacza jedno: Kłopoty
fot. pickpik.com

Urzędnicy europejscy, spodziewając się wzrostu liczby różnorakich pandemii w przyszłości, zainicjowali Europejską Unię Zdrowia. Pod pretekstem zagrożenia pandemiami będzie wdrażać wątpliwe etycznie rozwiązania i Zielony Ład.

 

 

Obecna pandemia i „przyszłe pandemie” mają być nowymi największymi wyzwaniami, przed którymi ostrzega Komisja Europejska, która promuje inicjatywę utworzenia Europejskiej Unii Zdrowia.

Plan był już gotowy od dawna, ale domniemana pandemia Covid-19 stworzyła okazję, by inicjatywę pchnąć naprzód. Zyskała ona rozpęd wraz z poparciem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, a także z propozycjami wzmocnienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy.

 

Grupa europejskich ekspertów ds. zdrowia lobbujących za pewnymi rozwiązaniami politycznymi, chce mieć pewność, że nowa wizja Europejskiej Unii Zdrowia wykroczy daleko poza sferę bezpieczeństwa zdrowotnego i reagowania na pandemię.

 

Wzywają do większego zaangażowania w kwestie związane ze „zdrowiem klimatycznym i środowiskowym, równością w zdrowiu, profilaktyką zdrowotną oraz politykami prowadzącymi do ich osiągnięcia w kontekście nowej Europejskiej Unii Zdrowia”. 

 

Chcą także nakreślić wizję globalnej roli Europy w polityce zdrowotnej po pandemii.

 

Zgodnie z „Manifestem na rzecz Europejskiej Unii Zdrowia”, wzywa się decydentów, ekspertów w dziedzinie zdrowia i wpływowe osoby, w tym celebrytów do podpisania  się pod dokumentem, by wywierać nacisk na przywódców. Manifest miałby stanowić podstawę dla polityków w celu sformalizowania ram nowej unii zdrowia, o której przywódcy UE mają rozmawiać podczas najbliższych sesji Rady Europejskiej i kolejnej konferencji na temat przyszłości Europy.

 

„To nie będzie ostatnia pandemia. Będzie wiele innych zagrożeń dla zdrowia, w tym skutki zmiany klimatu, odporność na środki przeciwdrobnoustrojowe i wiele innych. Nie możemy kontynuować życia jak wcześniej. Musimy chronić nasze społeczeństwa, ale w sposób proporcjonalny do niebezpieczeństw, które im zagrażają ”- stanowi manifest.

 

- Cieszymy się, że po raz pierwszy, po dziesięcioleciach Unia Europejska stawia zdrowie tak wysoko na liście priorytetów – zaznaczyła Ilona Kickbusch, dyrektor założycielka i przewodnicząca Globalnego Centrum Zdrowia oraz czołowa członkini inicjatywy Manifesto.

 

Kickbusch jest założycielką Globalnego Programu Zdrowia Graduate Institute w Genewie. Manifest wskazuje, jak miałaby wyglądać Europejska Unia Zdrowia.

 

Miałaby ona dążyć do zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich Europejczyków, aby „nikt nie pozostał w tyle.” Należałoby wzmocnić solidarność w państwach członkowskich i między nimi, w oparciu o „zasadę postępowego uniwersalizmu,” zapewniając wszystkim wsparcie, w tym powszechną opiekę zdrowotną, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji

 

Unia miałaby zapewnić „zrównoważony rozwój środowiska,” przyjmując program Europejskiego Zielonego Ładu i nadając priorytet środkom promującym „jedno zdrowie”, koncepcję, zgodnie z którą łączy się zdrowie ludzi ze zdrowiem zwierząt i roślin, z którymi dzielimy planetę

Należałoby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim Europejczykom, chroniąc ich przed poważnymi zagrożeniami dla zdrowia i podatności na zagrożenia wynikające z niepewnego życia. Każdy głos powinien być słyszany, aby zasady wpływające na ich zdrowie były tworzone razem z nimi, a nie dla nich

 

Do kluczowych środków zaproponowanych przez autorów należy wzmocnienie polityki zdrowotnej w traktatach europejskich; rozszerzenie zaangażowania UE w badania nad zdrowiem; zajęcie się nierównomiernym rozmieszczeniem pracowników służby zdrowia na kontynencie oraz opracowanie globalnej polityki zdrowotnej dla Unii Europejskiej.

 

Inicjatorzy Manfiestu domagają się powołania kolejnego urzędu: organu ds. gotowości i reagowania na kryzysowe sytuacje zdrowotne (HERA). To jest rozwiązanie, ograniczające suwerenność i swobodę reagowania na zagrożenia zdrowotne przez poszczególne państwa.

 

Kickbush twierdzi, że niektóre elementy propozycji Manifestu można by przyjąć szybko, inne będą wymagały istotnych zmian w umowach traktatowych UE.

 

Manifest de facto zwiększa uprawnienia organów UE w zakresie krajowej polityki dot. szeroko pojmowanego zdrowia. W rezultacie Bruksela mogłaby decydować także w kwestiach dostępności aborcji, tzw. operacji zmiany płci i innych kontrowersyjnych rozwiązań.

 

Manifest formalnie poparła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen we wrześniowym orędziu o stanie Unii, dotyczącym silniejszej unii zdrowotnej w Europie i większego nacisku na koordynację transgranicznej współpracy.

 

Manifest koncentruje się na upowszechnieniu szczepień, a jego twórcy przyznają, że został przygotowany przez firmy farmaceutyczne, pragnące „budować zdrowszą przyszłość Europy”.

Wskazuje się, że obecnie można zapobiegać blisko 30 chorobom poprzez szczepienia, chroniąc od 2 do 3 milionów żyć rocznie na całym świecie.

 

Europa jest drugim co do wielkości rynkiem farmaceutycznym na świecie i stanowi 22 proc. światowej sprzedaży farmaceutyków. Ponad 80 proc. dawek szczepionek wytwarzanych przez wiodące firmy w dziedzinie badań i rozwoju wyprodukowano w Europie.

 

Unijny sektor farmaceutyczny jest uważany za sektor zaawansowanych technologii, który ma istotne znaczenie dla bilansu handlowego UE, przynosząc np. w 2017 r. nadwyżkę w wysokości 79,7 mld euro.

 

Branża chce utrzymać poziom inwestycji w wysokości 35 miliardów euro rocznie  na badania i rozwój. Sektor chce zharmonizowania rozproszonej sieci danych dotyczących zdrowia Europejczyków, stworzenia europejskiego systemu oceny klinicznej. Przewiduje zwołanie koalicji na rzecz szczepień, by zwiększyć wyszczepialność w Europie. Chce także powołać europejski portal promujący szczepienia.

 

Firmy domagają się większych inwestycji na badania z budżetu unijnego i promocji europejskiego programu inteligentnego handlu oraz poluzowania obostrzeń w dostępie do poszczególnych rynków określonych leków i terapii.

 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas wrześniowego orędzia stwierdziła: - Naszym celem jest ochrona zdrowia wszystkich obywateli Europy. Pandemia koronawirusa uwydatniła potrzebę większej koordynacji w UE, bardziej odpornych systemów opieki zdrowotnej i lepszego przygotowania na przyszłe kryzysy. Zmieniamy sposób reagowania na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia. Dziś zaczynamy budować Europejską Unię Zdrowia.

 

Wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas wyjaśniła, że celem unii zdrowotnej jest zwiększenie uprawnień europejskich agencji, by „lepiej chronić obywateli UE, aby walczyć z pandemią Covid-19 i przyszłymi sytuacjami kryzysowymi dotyczącymi zdrowia.”

Chodzi przede wszystkim o wzmocnienie uprawnień Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Europejskiej Agencji Leków EMA). Ponadto chodzi o stworzenie zintegrowanego systemu nadzoru z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i innych zaawansowanych środków technologicznych.

 

Państwa członkowskie byłyby zobowiązane do zintensyfikowania sprawozdawczości w zakresie wskaźników dotyczących systemów opieki zdrowotnej i podporządkowania się - w razie ogłoszenia sytuacji nadzwyczajnej w UE – wytycznym KE i innych organów.

 

Mandat ECDC miałby zostać wzmocniony, by mogła ona wspierać Komisję i państwa członkowskie w następujących obszarach: nadzór epidemiologiczny za pośrednictwem zintegrowanych systemów umożliwiających nadzór w czasie rzeczywistym (powszechna inwigilacja), planowanie gotowości i reagowania, sprawozdawczość i audyt, przedstawianie niewiążących zaleceń i opcji zarządzania ryzykiem, zdolność do mobilizowania i rozmieszczania grupy zadaniowej UE ds. zdrowia, aby wspierać lokalne reagowanie w państwach członkowskich, budowanie sieci laboratoriów referencyjnych UE oraz sieci substancji pochodzenia ludzkiego (m.in. rozwój terapii, szczepionek i leków na bazie komórek ludzkich od abortowanych dzieci itp.).

 

Mandat Europejskiej Agencji Leków zostanie wzmocniony, aby mogła ułatwić skoordynowaną reakcję na szczeblu Unii na kryzysy zdrowotne poprzez: monitorowanie i łagodzenie skutków ryzyka niedoborów krytycznych leków i wyrobów medycznych, udzielanie porad naukowych na temat leków, które mogą mieć potencjał leczenia chorób wywołujących te kryzysy, zapobiegania im lub diagnozowania, koordynowanie badań w celu monitorowania skuteczności i bezpieczeństwa szczepionek, koordynowania badań klinicznych.

 

Źródło: thehill.com, healthpolicy-watch-news.com, ec.europa.eu

 

AS


DATA: 2020-11-25 12:57
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Unia Europejska dąży poprzez unię personalną do utworzenia unii realnej w przyśpieszonym tempie.Czy na pewno tego chcemy?!!
1 miesiąc temu / Marta
 
Fałszywe, antyludzkie i błędne ideologicznie założenia, owocują fałszywymi rozwiązaniami, wystarczy przeanalizować wszystkie totalitaryzmy, nadchodzący również... Udaje się to wszystko z nami zrobić, bo obecnie uwierzyliśmy, że Ziemia nagle od marca br chce nas wszystkich zabić. Dlaczego w to uwierzyliśmy ? Bo nie ufamy Panu Bogu, że stworzył świat przyjazny dla nas ale pod dziesięcioma warunkami, z których obecnie sobie kpimy i to na najwyższym poziomie zarządzającym...
1 miesiąc temu / Kefas
 
Postawa UE w całej tej pandemi jest dla mnie bardzo zła. Wyeliminuje się wirusa tylko przez zaprowadzenie własnego porządku. Wszystko poprzez unijne instytucje. Opanowanie mediów. Wiec sukces jakiegokolwiek kraju niemile widziany stąd widoczny brak współpracy. Wywoła się panikę gdzie będzie trzeba chociaż pandemi żadnej może nie być ale nikt tego nie zweryfikuje. Wszystko totalne. Dzisiaj to jest łagodna forma tego itd.
1 miesiąc temu / s
 
AR 15 zdecydowanie kupię
1 miesiąc temu / Pejot
 
Chcą chronić ludzi przez szczepienia A innych zabijać przez aborcję. Demoniczny plan
1 miesiąc temu / Patriota..
 
Chore i koszmarne.. Chyba najwyzszy czas opuścić te praworządna wspólnotę
1 miesiąc temu / Lek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.