DZIŚ JEST:   14   PAŹDZIERNIKA   2019 r.

Św. Małgorzaty Marii Alacoque
Bł. Radzima Gaudentego
 
 
 
 

Bruksela przeciwko budowie nowych elektrowni atomowych. Eurokraci wolą promować OZE

Bruksela przeciwko budowie nowych elektrowni atomowych. Eurokraci wolą promować OZE
Zdjęcie ilustracyjne. fot.Oliver Berg/dpa/FORUM

Parlament Europejski zagłosował za regulacją wykluczającą energię jądrową z unijnej zielonej certyfikacji inwestycyjnej. Innymi słowy kraje, które chciałyby odejść od węgla i ropy na rzecz energii jądrowej, będą miały utrudniony dostęp do kredytów na rynkach finansowych.

 

Dokument przegłosowany w Parlamencie wyklucza również paliwa kopalne i infrastrukturę gazową z proponowanej przez UE zielonej taksonomii finansowej, która ma na celu zaprzestanie finansowania inwestycji innych niż OZE (wiatraki, fotowoltaika itp.).  

 

Regulacja wymaga od inwestorów ujawnienia, czy ich produkty finansowe uwzględniają cele zrównoważonego rozwoju, a jeśli tak, czy produkt jest zgodny z klasyfikacją ekologicznych aktywów UE, czyli „zieloną taksonomią.”

 

Przyjęta regulacja jest niezwykle wąska i dotyczy przede wszystkim energii produkowanej przez farmy wiatrowe i słoneczne.

 

Kristina Jeromin, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Grupie Deutsche Börse i dyrektor zarządzający Green and Sustainable Finance Cluster Germany, powiedziała portalowi Euractiv, że chciałaby jeszcze bardziej ambitnego podejścia. Jak podkreśliła, na razie  ten „proces” wykluczania niektórych przedsiębiorców z dostępu do rynku kapitałowego, jest w fazie początkowej.

 

Według Jeromin, ilość kapitału potrzebnego do konwersji rynków finansowych „nie może być stymulowana jedynie przez przyjęcie wspólnej taksonomii”.

Jest to poważny proces, w związku z czym taksonomia UE nie będzie miała natychmiastowego wpływu na rynek w krótkim okresie – zauważyła. Jednak unijny plan „zrównoważonego finansowania”  ma być kontynuowany po majowych wyborach europejskich, aby utrzymać presję na uczestników rynku.

 

Sébastien Godinot, ekonomista z Biura Polityki Europejskiej WWF, uważa czwartkową propozycję za mało ambitną. – Aby dokonać bardziej zrównoważonych inwestycji, inwestorzy, firmy i banki muszą wiedzieć, jak relatywnie dobre lub złe dla środowiska są wszystkie rodzaje działalności gospodarczej – podkreślił szef organizacji znanej z loga pandy, która zbiera pieniądze, wysyłając młodych wolontariuszy do domów, pod pretekstem ochrony różnych gatunków zwierząt. Organizacja występuje też jako główny reprezentant opinii publicznej, z którym konsultowane są wszelkie regulacje oenzetowskie dot. Agendy Zrównoważonego Rozwoju 2030.

 

Godinot cieszy się, że „przynajmniej posłowie do PE podjęli kroki w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska, mówiąc „nie” paliwom kopalnym i energii jądrowej.

 

Elena Gentile, włoska eurodeputowana, która była jednym z negocjatorów projektu dyrektywy, zauważyła brak kryteriów społecznych w klasyfikacji przyjętej przez zgromadzenie europejskie. – W tekście udało nam się wzmocnić przepisy dotyczące łagodzenia zmian klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym. Nie byliśmy jednak w stanie chronić społecznych aspektów nowego prawodawstwa – powiedziała.

 

Przedłożona rok temu zielona taksonomia jest najbardziej wrażliwą częścią planu Komisji Europejskiej dotyczącego „zrównoważonego finansowania”, którego celem jest przesunięcie dotacji w kierunku dekarbonizacji gospodarki.

 

Kiedy w maju 2018 r., wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis przedstawiał projekt nowej regulacji, podkreślił, że finansowanie transformacji energetycznej nie może pochodzić wyłącznie ze środków publicznych. Plan „zrównoważonego finansowania” Komisji ma zatem służyć jako dźwignia, aby wyprowadzić finanse na rzecz zrównoważonego rozwoju z niszowego rynku, na którym obecnie się znajdują.

 

Stosowanie zrównoważonych zasad finansowania pociąga za sobą poważne zmiany dla inwestorów. – Instytucje finansowe będą musiały zreorganizować swoje wewnętrzne struktury i dostosować je do celu zrównoważonego rozwoju – zaznaczyła Tonia Plakhotniuk, kierownik ds. polityki Europejskiego Stowarzyszenia Rynków Finansowych.

 

Nowa taksonomia UE ma pomóc zwiększyć podaż zrównoważonych produktów. Innymi słowy na rynku ma się pojawić więcej kredytów na inwestycje w szkodliwą tak dla środowiska, jak i dla zdrowia ludzi i zwierząt energię odnawialną (problem utylizacji wiatraków i paneli słonecznych, wpływ infradźwięków itp.).

 

Wniosek Komisji dotyczący taksonomii został przedstawiony wraz z dwoma innymi aktami prawnymi - rozporządzeniem w sprawie niskowęglowych wskaźników referencyjnych i rozporządzeniem w sprawie obowiązków sprawozdawczych. Osiągnięto już porozumienie polityczne między Parlamentem Europejskim a państwami członkowskimi UE w sprawie tych dwóch rozporządzeń, które teraz będą formalnie debatowane w najbliższych tygodniach.

 

Źródło: euractiv.com

AS


DATA: 2019-04-02 07:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Debilizm politycznej i energetycznej poprawności nie ma granic! Skoro zagrożeniem jest emisja dwutlenku węgla i innych świństw, to elektrownie jądrowe ich nie emitują, a elektrownie gazowe, konieczne do wsparcia niestabilnych źródeł OZE jak najbardziej tak! Tak naprawdę więc Brukselscy eurokraci opowiadają się za rezygnacją z energetyki bez emisyjnej na rzecz emisyjnej, może nie tak jak spalanie węgla czy mazutu, ale jednak! Śmierdzące egoistyczne grupy interesu powiązane z energetyką wiatrową i słoneczną triumfują! My tu w Polsce jednak winniśmy rozwijać atom bo musimy uruchomić wreszcie czyste źródła energii w miejsce brudnych. Inaczej nigdy nie będziemy oddychać czystym powietrzem!
5 miesięcy temu / Jerzy L
 
aaa-masz racje!Energia jadrowa jest najbezpieczniejsza ...na Sloncu. Ale my zyjemy TU na Ziemi. Ekonomisci, wiadomo, twierdzili takze i oklamywali spoleczenstwa, ze jest najtansza!!! Dlaczego? bo podatnik placil za rozwoj technologiczny, budowe, linie przesylowe i zabezpieczenie odpadow radioaktywnych. W zamian otrzymal, przy bezawaryjnej eksploatacji choroby popromienne / w Niemczech "Kropf"/ inne panstwa strzega podobnych informacji jako scisle tajnych! To tyle o "samowystarczajnosci energetycznej ludzkosci". Czarnobyl i Fokuszima sie klaniaja a te mniejsze sa przemilczane.
6 miesięcy temu / juju44
 
Czy mądrale z centrali w Brukseli się zastanowili, że Odnawialne Źródła Energii jednak nie dają energii gdy nie wieje wiatr, nie świeci słońce, woda ma niski przepływ - elektrownie wodne - co wtedy ? Energii elektrycznej - póki co - nie można magazynować i używać gdy słońce nie świeci, wiatr nie wieje itp. Nie mówiąc o tym, że koszta tej energii odnawialnej są o wiele wyższe niż wytwarzanej konwencjonalnie. Nie wydaje mi się żeby ci panowie dobrze sobie zdawali sprawę z tego o czym mówią i do czego zmierzają. Wygląda na to, że ideolodzy zabrali się do regulowania czegoś czego do końca nie rozumieją. Już wprowadzenie limitów CO2 w krajach Unii Europejskiej - gdy świat nie bierze na siebie takich ograniczeń - wskazuje, że nieodpowiedzialni ekolodzy i ideolodzy zabrali się do urządzania świata wbrew zdrowemu rozsądkowi. Wydaje się, że trzeba na poważnie liczyć się z wystąpieniem ze Wspólnoty, w której bajdurzy się - na poważnie - o budowie kolejnego raju na ziemi.
6 miesięcy temu / Druh Ryszard
 
OZE to jest ideologia a nie ekonomia.Głównym celem ideologii OZE jest konfiskata prywatnej własności,nie należącej do banków,korporacji i państw. Ideologia OZE w istocie sprowadza się do obciążenia działalności gospodarczej ciężarami nie do udżwignięcia.Obecnie rząd Stanów Zjednoczonych usiłuje zawładnąć złożami ropy naftowej należącymi do Wenezueli.Według informacji z interenetu Wenezuela ma największe udokumentowane zasoby ropy na świecie . Walka amerykańskiego rządu o ropę wenezuelska i irańską jest dowodem wprost na nieprawdziwiość twierdzenia , że w XXI wieku gospodarka bedzie napędzana paliwami nie kopalnymi.Mieszkam w Gdańsku niedaleko Potoku Oliwskiego.Na Potoku Oliwskim ok 15 km długosci funkcjonowało w przeszłości do 24 młynów. Dzisiaj nie ma żadnego. Nikt, ani Politechnika Gdańska ani władze miasta , nie mogacy przeżyc dnia bez propagandy ekologizmu , nie są zainteresowani tym,zdawałoby się,najoczywistszym żródłem OZE.Choćby w celach dydaktycznych
6 miesięcy temu / Mirek
 
Energia atomowa jako jedyna jest w stanie zapewnić samowystarczalność energetyczną ludzkości. Odzyskiwanie ciężkich pierwiastków z wody morskiej byłoby opłacalne w przypadku elektrowni hybrydowej fuzja kapsułkowa zasila neutronami niewzbogacone pierwiastki ciężkie, a te właśnie są głównym źródłem energii w tym przypadku. Pierwiastków ciężkich w wodzie starczy na miliardy lat. Na razie jest jednak problem z efektownym przesyłem energii, gdyż taka elektrownia musi być gigantyczna, aby w pełni wykoryzstać swoją wydajność.
6 miesięcy temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.