DZIŚ JEST:   18   CZERWCA   2019 r.

Św. Elżbieta z Schönau
Św. Amand, biskup Bordeaux
 
 
 
 

Bruksela na drodze do unii bezpieczeństwa. Europol z super uprawnieniami

Bruksela na drodze do unii bezpieczeństwa. Europol z super uprawnieniami
fot.paiviti

Gilles de Kerchove, koordynator UE do spraw przeciwdziałania terroryzmowi w obszernym wywiadzie udzielonym wydawcy portalu Euractiv.com mówił o szybko rozwijającej się polityce bezpieczeństwa wewnętrznego UE i potrzebie zbierania danych biometrycznych obywateli. Polityk przyznał też, że tych danych już teraz jest sporo i analitycy nie nadążają albo nie potrafią ich właściwie interpretować.

 

Kerchove podkreślił, że od dwóch lat służby państw UE ściśle współpracują ze sobą i wymieniają się informacjami. Problemem wg niego nie jest brak danych, ale „umiejętność prawidłowej ich analizy”. - Istnieje wiele prac nad kwestią gromadzenia danych, wymiany danych i analizy danych. Pracujemy nad tym, ale to nie jedyny problem - mówił.

 

Według Belga, w dziesięciu do piętnastu państwach członkowskich UE podstawową kwestią jest radykalizacja młodych Europejczyków. Stwierdził on, że nie zagrażają nam uchodźcy pośród których „niekiedy ukrywają się bojownicy islamscy”, lecz rodzimi Europejczycy.

 

Dzisiaj znacznie ważniejsza wg niego jest kontrola Internetu. - W latach 90. w Afganistanie mieliśmy zagranicznych terrorystów, ale nigdy w tej skali. Czemu? Ponieważ teraz jest znacznie agresywniejsze wykorzystanie Internetu i kontrola terytorium, które wydaje się być bardziej atrakcyjne niż Sahel – tłumaczył.

 

Belgijski polityk uważa, że imigranci drugiego pokolenia szybko radykalizują się ponieważ nie są pewni swojej tożsamości, np. nie wiedzą, czy jeszcze należą do Maroka, czy już do Belgii. Po za tym dochodzi do tego „dyskryminacja społeczna” (brak dostępu do mieszkania, złe wykształcenie lub brak pracy), środowisko rodzinne (częste rozwody rodziców) itd. Wreszcie poczucie niesprawiedliwości powstałe po doznanych krzywdach w wyniku wojny np. w Sudanie, a także uproszczona interpretacja islamu i często radykalizacja w więzieniu.

 

Kerchove wyraził zadowolenie ze współpracy z Facebookiem, Google i Twitterem. - Osiągnęliśmy postępy w ramach forum IT, które jest partnerstwem publiczno-prywatnym. Wyjaśnił, że UE zawarła porozumienie w sprawie usuwania niezgodnych z prawem treści. Poza tym Europol zawarł porozumienie z firmami, tworząc Internet Referral Unit, co pozwala na szybsze sprawdzanie zawartości sieci i szybkie ich usuwanie. W grudniu ub. roku giganci internetowi porozumieli się z instytucjami unijnymi w sprawie utworzenia wspólnej bazy danych, która ma zapobiegać ponownemu zamieszczaniu i przesyłaniu „nielegalnych treści”.

 

Wszystkie platformy z Doliny Krzemowej mają korzystać z bazy danych, która właśnie jest budowana. Dodatkowo tworzony jest algorytm, który ma pozwolić na automatyczne wykrywanie niezgodnych z prawem treści. Po przejrzeniu ich przez „zespół ekspertów”, mają one być usuwane.

 

Giganci internetowi zobowiązali się także „umacniać” w sieciach społecznościowych narrację „bardziej umiarkowanych muzułmanów”. Z  kolei Komisja Europejska wszczęła ostatnio „program na rzecz umacniania pozycji obywatelskich” w sieci, który ma kosztować 10 milionów euro.

 

Belg przyznał także, że Bruksela chce, aby giganci internetowi pomogli w szerzeniu propagandy. - Chcielibyśmy, aby firmy internetowe w jakiś sposób przyczyniły się do wspólnego dobra, np. dostarczając fachowej wiedzy, a nie tylko zarabiając pieniądze. Na przykład w Twitterze trwa trzydniowy program szkoleniowy, uczący jak tweetować w skuteczny sposób – wyjaśnił.

 

Trwają też negocjacje z tymi firmami odnośnie pozyskania „cyfrowych dowodów”, czyli dostępu do wiadomości WhatsApp, e-maili, wideo, zdjęć, danych o geolokalizacji podejrzanych osób w Syrii itp.

 

Dane te są przechowywane „w chmurze” w Kalifornii i w związku z tym dostęp do nich jest znacznie utrudniony. Wymaga stosowania procedury wzajemnego uznawania, która jest długa i kłopotliwa.

 

Innym problemem dla eurokratów jest szyfrowanie informacji. Kerchove mówi, ze UE szuka sposobów „obejścia szyfrowania”. Francuskie i niemieckie ministerstwa spraw wewnętrznych zwróciły się do Komisji Europejskiej, by przedstawiła jakieś rozwiązania w tej kwestii.

 

Przewodniczący KE Juncker uruchomił koncepcję stworzenia unii bezpieczeństwa.  Istnieje system kontroli obywateli UE, którzy przekraczają granice zewnętrzne. Trwają prace nad kolejną poprawką do dyrektywy o zwalczaniu terroryzmu finansowego. Działa Europejskie Centrum Zwalczania Terroryzmu (ECTC) w ramach Europolu, które powstało rok temu i tworzy super bazę na podstawie innych baz o przestępcach, handlu ludźmi, przemycie skradzionych dokumentów, handlu narkotykami, bronią itp.

 

Istnieją dwie odrębne bazy danych dot. islamistów, specjalne bazy dot. internetowych usług finansowych (FIU), program TFTP itp. Belgijski ekspert mówił także o potrzebie lepszej koordynacji działań wywiadowczych i policji jednostki CTG, czyli grupy ds. przeciwdziałania terroryzmowi, obejmującej 28 państw UE oraz Norwegię i Szwajcarię.

 

Wszystkie agencje: Europol, Eurojust, Frontex, EASO i służby poszczególnych państw UE pracują razem, aby przeprowadzać kontrole bezpieczeństwa wszystkich imigrantów wjeżdżających do unii.

 

Wyzwaniem wg polityka pozostaje „zachęcenie” służb wywiadowczych z różnych państw do dzielenia się wrażliwymi informacjami i skłonienie ich do budowy super platformy z Europolem.

 

Europol chciałby mieć większe uprawnienia w zakresie usuwania pewnych treści z sieci i dostęp do szerokiej bazy danych biometrycznych. Trwają zaawansowane prace ekspertów wysokiego szczebla ds. interoperacyjności, którzy mają wymyślić, w jaki sposób połączyć unijne bazy danych dotyczące porównywania odcisków palców, rozpoznawania twarzy na podstawie obrazów napływających z hot spotów, z różnych miejsc monitoringu itp. Planuje się także znacznie dłużej przechowywać dane o obywatelach i wciągnąć do tych baz nieletnich.

 

Przyznanie większych uprawnień Europolowi niesie ze sobą ryzyko związane z przejęciem baz przez cyberprzestępców. Wielce problematyczne jest także usuwanie „treści ekstremistycznych”. Właściwie wciąż nie ma uznawanej przez wszystkie kraje UE definicji „ekstremizmu” i „radykalizacji”. Mimo to eurokraci próbują narzucić takowe, niezwykle pojemne i zezwalające władzom na cenzurę wielu niewygodnych treści.

 

Źródło: euractiv.com.,

AS


DATA: 2017-03-24 06:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Świat zmierza ku całkowitemu zniewoleniu jednostki i podporządkowania narodów "wybrańcom" masonerii.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 
Katolik wierny Bogu i kierujący się dekalogiem nie potrzebuje inwigilacji, nie wyrządzi krzywdy nikomu, nawet za pieniądze. Wie, że Bóg patrzy na niego zawsze i stara się Go nie obrazić. Inwigilacji potrzebują ateiści, judeochrześcijanie, protestanci, żydzi, islamici, ponieważ nie znają lub nie czują się zobowiązani do przestrzegania zasad dobrego współżycia z innymi ludźmi. Są zdolni usprawiedliwiając siebie skrzywdzić innych, nie są skłonni do wyrzeczeń. Ponieważ wprowadzono i ubóstwiono multi-kulti a wyrugowano religię katolicką pojawia się argument konieczności inwigilowania społeczeństw. Kasta rządząca należy do nie-katolików-oszustów, dlatego wprowadzając tysiące laickich przepisów usprawiedliwia konieczność utrzymania "porządku" żeby zachować władzę. W ten sposób zamierza odebrać nam wolność, wiarę ojców, prawo do decydowania o wychowaniu dzieci, własność i związaną z nią niezależność. Na tym polega neokomunizm, socjalizm i tyrania władzy.
ponad 2 lata temu / katol
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "50399"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.