DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

„Bruksela musi wywierać presję”. Niemiecka prasa o wyroku euro-trybunału w sprawie imigrantów

„Bruksela musi wywierać presję”. Niemiecka prasa o wyroku euro-trybunału w sprawie imigrantów
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie relokacji imigrantów z krajów islamskich w państwach wspólnoty. Rządy Słowacji i Węgier zaskarżyły decyzję zmuszającą każdego członka Unii Europejskiej do przyjęcia tzw. uchodźców. Eurosędziowie jednak zażalenie oddalili, co gorąco komentuje niemiecka prasa.

 

„Frankfurter Allgemeine Zeitung” zwraca uwagę, że decyzję o relokacji podjęto w chwili największej eskalacji kryzysu imigracyjnego. Dziennik zastanawia się też, co teraz – po wyroku Trybunału Sprawiedliwości – zrobią Słowacy, Węgrzy oraz wspierająca ich Polska.

 

Rząd Viktora Orbana ustami ministra spraw zagranicznych już zapowiedział, że nie zaakceptuje tego wyroku. Padły między innymi sformułowania o „politycznym wyroku, który gwałci europejskie prawo i europejskie wartości” – zauważa „Frankfurter Rundschau”.

 

Taka postawa to, w opinii dziennikarzy „FAZ”, brak zrozumienia istoty Unii Europejskiej oraz zachowanie sprzeczne z zasadami państwa prawa.

 

Dlatego też „Nürnberger Nachrichten” zachęcają do wywierania politycznej presji na kraje Europy Wschodniej. „Bruksela dalej musi wywierać presję polityczną, by w ogóle możliwa była przemiana społeczna” – cytuje dziennik portal wp.pl.

 

Z kolei „Lübecker Nachrichten” stwierdzają, że wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE „jasno podporządkowuje interes rządu narodowego europejskiemu rozwiązaniu problemu” imigrantów. Lubecki dziennik straszy nawet Węgrów wysoką ceną, jaką poniosą za swoje postępowanie. „Europa pozostanie tylko wtedy wiarygodna, jeśli będzie w tej kwestii tak samo konsekwentnie postępowała wobec Węgier i Polski jak z Grecją w ratowaniu euro” – dodaje pismo.

 

„Frankfurter Rundschau” wspomina ponadto o dwóch aspektach solidarności. Zdaniem medium objawia się ona w formie dotacji, jakie płyną do krajów Europy Wschodniej. W odpowiedzi na taką „pomoc” Zachodu nowi członkowie UE powinni przyjąć imigrantów – twierdzi lewicowy dziennik z Frankfurtu.

 

Nadziei na korzystną dla Niemiec zmianę stanowiska Polski i Węgier nie ma natomiast „Märkische Oderzeitung”. Zdaniem dziennika z Brandenburgii niechęć rządów wobec przyjmowania imigrantów wynika z polityki wewnętrznej Budapesztu i Warszawy oraz poparcia swoich narodów dla takiej postawy.

 

Berliński „Die Welt” pisze z kolei o nowym „bloku wschodnim”. Region, do którego niemiecki dziennik zaliczył także Polskę, cechować ma się przywiązaniem do wsparcia gospodarczego bez politycznej ingerencji Zachodu. Z kolei kraje „starej Unii” nacisk kładą na integrację.

 

Polska i Węgry muszą więc spodziewać się utraty części unijnych dotacji – wieszczy „Reutlinger General-Anzeiger”. Pismo sugeruje przy tym, że w wyniku dokonania głębokiej refleksji przyjęcie „uchodźców” jest korzystniejsze niż utrata dotacji. Gazeta nie wspomina jednak o niebezpieczeństwie wynikającym z przybycia do kraju ludzi często niezweryfikowanych pod kontem ewentualnego zaangażowania terrorystycznego.


Mimo różnych perspektyw, z jakich niemiecka prasa ocenia wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, w jednej sprawie wszystkie główne media są konsekwentne. To zasada prawa eurokratycznych organów do ingerencji w wewnętrzne sprawy danego państwa członkowskiego. Nikt nawet nie rozważa kwestii, czy w sprawie przyjmowania tzw. uchodźców kompetencje leżą po stronie Brukseli czy państw narodowych. Dyktatura euro-centralizmu stanowi więc na Zachodzie aksjomat, którego poważenie byłoby myślozbrodnią.


Wiele mówi się w niemieckiej prasie o solidarności, jednak przed zaproszeniem imigrantów do Europy nikt nie pytał stolic poszczególnych krajów o ich zdanie w tej sprawie. Co więcej, Węgry, dziś karane za nieprzyjmowanie tzw. uchodźców, broniąc się latem roku 2015 przed główną falą przybyszów i budując mur na swojej granicy tylko realizowały prawa unijne. Jednak nawet to jest obiektem krytyki brukselskich biurokratów. Najwyraźniej taka nadeszła mądrość etapu.Źródło: wp.pl

MWł
 


DATA: 2017-09-07 13:38
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Popieram Waszczykowskiego w kwestii sprowadzenia do Polski czterech emigrantów z Rimini.
ponad 2 lata temu / Hmmm
 
Zablokowali listy konserwatywno-narodowej Alternatywie dla Niemiec partii anty-imigranckiej i anty-systemowej .NIE BĘDZIE NIEMIEC PLUŁ NAM W TWARZ ...W PYŁ I W PROCH ROZPADNIE SIĘ KRZYŻACKA ZAWIERUCHA ..."ROTA MARIA KONOPNICKA
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
niemcy rozumieją tylko mowe karabinu maszynowego !
ponad 2 lata temu / sten
 
To dlatego Kukiz razem z PO zaapelował dzisiaj do Dudy o pozbycie się wojsk amerykańskich z Polski te wojska blokują Niemców a w planie IV Rzeszy jest tzw europejska armia tak jak za Hitlera
ponad 2 lata temu / Zbigniew
 
niemcy maja wprawe w wywieraniu presji na spoleczenstwa okupowane- lapanki, meldowanie sie roznych rocznikow na roboty i wywozka, rozwalenie calej wsi i pozostawienie popiolow po niej jak i palenie ludzi w stodolach, ach mozna wymieniac jeszcze z kilkadziesiat ich mozliwosci.
ponad 2 lata temu / adam
 
?Europa pozostanie tylko wtedy wiarygodna, jeśli będzie w tej kwestii tak samo konsekwentnie postępowała wobec Węgier i Polski jak z Grecją w ratowaniu euro? Pomoc dla Grecji nie ma na celu pomocy jej obywatelom, ale założenie Grecji kagańca oraz smyczy. Grecja nie wypłaci się dla "wspomagających" ją niemców i za to zapłaci własnym terytorium na ich rzecz. Tylko czekać, jak dojdzie do przejęcia-rozbiorów Grecji.
ponad 2 lata temu / odszkodowania
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.