12 września 2018

Bruksela dopięła swego. Parlament Europejski za uruchomieniem art. 7 wobec Węgier

(Fot.REUTERS/Heinz-Peter Bader/FORUM)

Parlament Europejski podjął w środę decyzję o uruchomieniu wobec Węgier artykułu 7. traktatu o UE.

 

 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komisje wchodzące w skład Parlamentu Europejskiego od wielu miesięcy zarzucają rządowi Victora Orbana ograniczanie wolności mediów, sądów i uczelni, korupcję i łamanie praw mniejszości. W końcu dopięli swego i przekonali do swoich poglądów na temat Węgier większość eurodeputowanych. – Uruchomienie wobec Węgier artykułu 7. traktatu o UE jest konieczne, ponieważ działania węgierskiego rządu stanowią jawne naruszenie wartości naszej wspólnoty – powiedziała we wtorek sprawozdawczyni raportu dotyczącego praworządności w kraju „polskich bratanków” holenderska europoseł Judith Sargentini.

 

Na wszystkie zarzuty kierowane pod adresem węgierskiego rządu odpowiedział we wtorek premier Victor Orban. Wytknął on eurokratom dziesiątki zawartych w nim błędów oraz zwrócił uwagę, że jest on przesiąknięty prywatnymi opiniami przeciwników prowadzonej przez niego polityki, a rzekome „nadużycia”, jakich ma dopuszczać się jego rząd, są wyssane z palca. Głosowanie nad artykułem siódmym nazwał on „zemstą za nieprzyjęcie przez Węgrów uchodźców”. – Z całą stanowczością muszę odrzucić ten szantaż, że musimy wspierać migrację wbrew opinii naszego narodu – mówił premier Orban.

 

Artykuł siódmy traktatu o UE jest uruchamiany wtedy, gdy „zachodzi podejrzenie naruszenia przez kraj członkowski podstawowych wartości Unii”, na przykład praworządności. To pierwszy krok w kierunku wdrożenia sankcji wobec danego kraju i ograniczenia jego prawa jako członka Rady Europejskiej. Decyzję w tej sprawie muszą jednak podjąć jednomyślnie wszyscy przywódcy państw europejskich.

 

Jak dotąd tylko raz w historii Wspólnoty zdecydowano się na taki krok – Komisja Europejska uruchomiła artykuł siódmy w grudniu 2017 roku wobec Polski. Powodem były głównie zmiany w wymiarze sprawiedliwości, które – według KE – miały ograniczać niezależność sądów.

 

Źródło: polskieradio.pl

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram